81 buitenland 'Ze willen enkel hun 'Bruikbare tips' Times Square-bom OLIERAMP 'We zijn verantwoordelijk, niet voor en het ongeluk, maar voor de olie en het afhandelen opruimen ervan' 'Verkiezing Thailand op 14 november Vulkaanas bedreigt opnieuw luchtvaart Ahmadinejad haalt uit naar Nederland dinsdag 4 mei 2010 BP betaalt schade olievlek VENICE - Oliebedrijf BP zal betalen voor de kosten van de 'schoon maak van het enorme olielek in de Golf van Mexico. De olie is afkom stig uit de boorput van het gezon ken booreiland Deepwater Hori zon en stroomt nog altijd onver minderd in zee. Op de website van BP schreef het bedrijf dat het de verantwoorde lijkheid neemt voor het olielek en dat het een schadevergoeding zal betalen voor beschadigingen, letsel en inkomstenderving. „We zijn verantwoordelijk, niet voor het ongeluk, maar vve zijn ver antwoordelijk voor de olie en het afhandelen en opruimen ervan", aldus Tony Hayward, bestuurslid van BP. Hij legde de verantwoordelijkheid voor het ongeluk bij de eigenaar van het booreiland, Transocean. Een woordvoerder van Transocean antwoordde hierop dat het bedrijf 'de feiten afwacht voordat er con clusies worden getrokken'. President Barack Obama zei tij dens een bezoek aan Louisiana dat BP verantwoordelijk is voor het lek en dat 'BP de rekening zal beta len'. Hayward vertelde eveneens dat chemicaliën hebben gewerkt om de olievlek op te breken en te voorkomen dat het naar de opper vlakte van de zee stroomt. Tegelij kertijd bereidt BP een systeem voor met kisten van beton en ijzer die de olie onder een soort koepel moet opvangen en deze vervol gens moet wegpompen naar een schip dat aan de oppervlakte klaar ligt. Het probleem is dat een derge lijk systeem nog nooit geprobeerd is op een diepte van anderhalve ki lometer. Het systeem is alleen ge bruikt voor lekkages in relatief on diep water. Technici zijn nog aan het bekijken of de kleppen en an dere mechanismen die de olie naar het schip moeten pompen de extra druk aan kunnen. Als de kisten niet werken, heeft BP nog een ander plan achter de hand. Het oliebedrijf gaat dan twee nieuwe bronnen aanboren om de druk op lekkende bron te verminderen. Dit kan echter tot wel drie maanden duren. Een bij komende complicatie is dat de re gio dan middenin het orkaansei zoen zit. Dat zegt directeur water Piet Dircke van ingenieursbureau Arcadis dat betrokken is bij de aan leg van stormvloedkeringen bij New Orleans. De Amerikaanse kustwacht en BP zeggen dat het bijna onmogelijk is om exact in te schatten hoeveel olie er sinds de ontploffing van het platform uit de bron is ge stroomd. Geschat wordt dat het gaat om ten minste 750.000 liter per dag. Met deze snelheid is het olielek over een aantal weken het ergste uit de geschiedenis. Het lek kost BP zeker 6 miljoen dollar per dag. Deskundigen den ken dat de totale schade kan op lopen tot 8 miljard dollar. De beurskoers van BP kelderde de af gelopen dagen. Er is al 20 miljard dollar aan beurswaarde in rook op gegaan. De Verenigde Staten kregen giste ren hulp aangeboden uit onver wachte hoek. De Iraanse minister van Olie bood via de website van het ministerie zijn diensten aan. Door de olieramp werkloos geworden vissers leggen voor de kust van Louisiana een barrière tegen de olie op zee. door onze correspondent Frank Hendrickx Daar staan ze dan, de vis sers van de Mississippi- delta. De gezichten ver weerd, tatoeages op de armen, handen vol littekens, siga retten in de mondhoek en te vaak gebroken neuzen. Hun hele leven zijn de vissers al eigen baas, maar nu moeten ze in de rij staan bij het bedrijf dat hun bestaan dreigt te vernietigen: British Petroleum (BP). „Dit voelt raar", zegt Jody Viana, die naar eigen zeggen al van het water leeft sinds hij 'tot de knie' van zijn vader reikte. „Maar ik heb het geld nodig." Oliemaatschappij BP huurt sinds enkele dagen vis sers in om te helpen bij het aanleg gen van een drijvende barrière die de kust moet afschermen van de olie die nu al bijna twee weken uit de lekkende oliebron in de Golf van Mexico gutst. Rond zeven uur 's ochtends hebben zich al zo'n vijfhonderd vissers gemeld voor een overheidsgebouw in het stadje Chalmette. Er blijkt slechts ruimte voor honderd gegadigden. „De be langstelling is duidelijk overweldi gend", zegt James Keen, de trainer van BP die de ondankbare taak heeft om de overtallige vissers te BELANGRIJKE VEILIGHEIDSWAARSCHUWING „Glitterkanone" (glitterkanon) en „Konfettikanone" (confettikanon) Lidl Nederland GmbH roept de producten „Glitterkanone" (glitterkanon) en „Konfettikanone" (confettikanon) terug. De artikelen zijn alleen in het zuiden van het land verkocht in de week van 1 februari 2010. De artikelen zijn herkenbaar aan het opschrift „Glitter" op een lilakleurig omhulsel of aan het opschrift „Confetti" op een geel omhulsel. Zowel het „glitterkanon" alsook het „confettikanon" kan met navulpatronen opnieuw worden gevuld. Er Is vastgesteld, dat bij gebruik van deze feestartikelen een geluidsvolume, dat wil zeggen een knal, wordt opgewekt. Dit kan een gevaar opleveren voor het gehoor, voor wie zich te dicht bij het pistool bevindt bij het afschieten. Lidl raadt u aan het product niet meer te gebruiken. Deze producten zijn intussen uit de handel genomen. Lidl verzoekt alle klanten, die een van deze producten hebben gekocht, deze bij een van de Lidl-filialen af te geven. Vanzelfsprekend wordt de aankoopprijs terugbetaald. Lidl dankt u voor uw medewerking en biedt excuses aan voor het ongemak. Lidl Nederland GmbH Postbus 198 1270 AD Huizen WASHINGTON - Be opsporingsdien sten in de Verenigde Staten be schikken over 'goede aanwijzin gen' in het onderzoek naar de mis lukte autobomaanslag op Times Square in het centrum van Man hattan. Dat heeft de Amerikaanse minister van Justitie Eric Holder gisteren gezegd. De politie van New York zoekt een blanke man van in de veertig die mogelijk betrokken is geweest bij de mislukte aanslag. Op beel den van bewakingscamera's is te zien hoe de man in de nabije om geving van de bomauto een rood shirt uittrekt en in een tas stopt. Hij kijkt zeker twee keer over zijn schouder. Holder zegt dat het nog te vroeg is om een verband te leg- BANGKOK De Thaise premier Abhisit Vejjaji- va heeft gisteren een 'verzoenings plan' naar buiten gebracht, met als belangrijkste handreiking aan de oppositie parlementsverkiezingen op 14 november. Tegenstanders van de regering organiseren al ge ruime tijd protesten en bezettings acties in de hoofdstad Bangkok. Ze eisen dat de regering aftreedt. DUBLIN Ierland stelt vandaag opnieuw be perkingen in voor het vliegverkeer omdat er weer vulkaanas uit IJsland in aantocht is. Deskundigen hebben voor het Ierse luchtruim concentra ties as voorspeld die zo dicht zijn, dat het niet meer veilig is om te vlie gen. Vorige maand werd door een zelfde aswolk het vliegverkeer in Europa een week ontregeld. gen tussen de mislukte aanslag en terreurorganisaties als Al Qaida en de Taliban. De Taliban heeft de verantwoordelijkheid voor de ac tie opgeëist, maar Holder plaatst daar vraagtekens bij. „De Taliban heeft eerder de verantwoordelijk heid geclaimd voor incidenten, waarna bleek dat ze er niets mee te maken hadden." NEW YORK De Iraanse president Ahmadinejad vindt dat Nederland zijn kernwa pens moet ontmantelen. Dat zei hij in zijn toespraak bij de conferentie in New York over het verdrag te gen het verspreiden van kernwa pens. Minister Verhagen noemde de toespraak 'een aaneenschake ling van ongefundeerde en onaan vaardbare beschuldigingen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8