241 zeeland Rechtbank wijst beroep bomenkap af Erewachten van Natres Meevaren en demo's bij Reddingbootdag €35,- Lopers brengen bevrijdingsvuur naar Kruiningen COESE SCHANS Gemeente maakte wel foutjes Opnieuw probleem met kunstwerk dinsdag 4 mei 2010 pmbmw 11 IEDERE DONDERDAG IS HET BIJ INDOOR KARTING MIDDELBURG 'SPECIAL GO -KART DAY' KARTEN EN ETEN: KEUZEMENU: f 2X12 minuten karten spare-ribs/saté/ 2 CONSUMPTIES halve kip T 0118-617475 I I w - door Frank Balkenende MIDDELBURG - Honderden bomen aan het Goese Diep en de Houtka de in Goes mochten worden ge kapt. De meervoudige kamer voor bestuursrechtelijke zaken van de rechtbank in Middelburg heeft het beroep van Piet de Visser, ontwik kelaar en bewoner van het Goese Meer, ongegrond verklaard. Wel tikt de rechtbank de gemeen te Goes op de vingers omdat de procedure enkele smetjes vertoon de. De gemeente moet daarom de proceskosten betalen. De Visser stapte eind februari vo rig jaar naar de voorzieningenrech- ter nadat de ontwikkelingsmaat schappij Goese Schans VOF (onver wacht) de.bomen had laten kap pen voor de eerste fase van het nieuwbouwproject Goese Schans (tweeduizend woningen op het ha venindustriegebied). De snelle actie van de ontwikke lingsmaatschappij was mogelijk omdat de gemeenteraad in februa ri de Algemene Plaatselijke Veror dening (APV) had aangepast. Daar uit was de kapvergunning ge schrapt. Om het aantal regels terug te drin gen, was de gemeente overgestapt op een andere manier van bescher ming van bomen. Van waardevolle bomen, zowel gemeentelijke als particuliere, is een lijst - het Bo- menboek - aangelegd. Bomen die dat boek staan mogen niet zonder meer worden gekapt. In bomen die het boek niet vermeldt, mag wel de bijl worden gezet. De Visser en met hem een aantal bewoners van het Goese Meer voel den zich overrompeld door de ac tie van de Goese Schans VOF. Ze hadden bezwaar gemaakt op grond van de oude kapvergunning. Ze hadden zich in 2008 al verzet te gen de kapvergunning voor het Goese Diep. Goes moest die proce dure na een fout overdoen. De Visser kreeg echter het lid op de neus in de spoedeisende zaak. De gemeente zou volgens de regels hebben gehandeld. De gemeente raad kan nu eenmaal het kapbe- leid veranderen, oordeelde de voor- zieningenrechter. Na dat raadsbe sluit genoten de bomen aan het Goese Diep en de Houtkade im mers geen bescherming meer. De meervoudige kamer voor be stuurlijke zaken volgt die uitspraak grotendeels. Wel heeft Goes proce dureel enkele steken laten vallen. Zo kon het nieuwe Bomenboek niet als 'algemeen verbindend voorschrift' worden beschouwd, ook al meende de gemeente van wel. De rechtbank vernietigt dan ook het eerdere collegebesluit om de bezwaren ongegrond te verklaren, maar verwerpt tegelijkertijd het be roep van De Visser. Vandaag, 4 mei, wor den de slachtoffers van de twee Wereld oorlogen herdacht. Aan burger- en aan militaire zijde, inlander en buiten lander, hier gevallen of overzees. In veel gemeenten staan gemeen schappen ook stil bij de slachtof fers van de recente militaire mis sies. Bij de herdenkingen in Goes en Tholen neemt de A-compagnie van 30 Natresbataljon uit Vlissin- gen deel aan de ceremonie met een erewacht. Zowel bij de ceremo nie op de Markt in Goes als bij die in het wandelpark bij de Vosse- meersepoort in Tholen vormen vier militairen en hun comman dant een erewacht. Het gaat om le den van het Korps Nationale Re serve. Het korps stuurt elk jaar cir ca tweehonderd militairen het land in. Vlissingse leden doen van daag ook dienst bij de herdenking in Maastricht. Tholen/Sint Philipsland De militairen betrekken om 19.15 uur de dodenwacht bij het monu ment in park in Tholen. Daar speelt vanaf 19.45 uur muziekvere niging Concordia koralen en, even vóór 20.00 uur, het 'taptoe-sig naal'. Na de twee minuten stilte wordt om 20.02 het Wilhelmus aangeheven. Burgemeester Willem Nuis houdt een toespraak vooraf gaand aan de kranslegging. Een zangkoor besluit de plechtigheid. Gedichten, declamatie, samenzang en orgelmuziek in de Nederlands Hervormde Kerk aan de Ring in Sint-Annaland markeren de vijf jaarlijkse herdenking in Sint Anna- land vanaf 18.45 uur. Vanaf 19.35 uur speelt Accelerando koraalmuziek achter het streekmu seum De Meestoof Na de twee mi nuten stilte volgt de kranslegging bij het monument van de drie om gekomen Engelse militairen op de oude begraafplaats achter het mu- In Sint Philipsland speelt fanfare Concordia tussen 19.00 en 19.45 uur op het grasveld van de Neder lands Hervormde kerk aan de kant van de Schoolstraat. Nadat de klok ken vijftien minuten geluid heb ben, wordt de Last Post gespeeld, Scholieren uit Yerseke tijdens de bloemlegging bij het oorlogsmonument gevolgd door twee minuten stilte. De herdenking komt ten einde na het spelen van het 'Wilhelmus'. Bij slecht weer zal worden uitgewe ken naar De Wimpel. Noord-Beveland Leerlingen van het basisschool Het Stelleplankier leggen kransen bij het herdenkingsmonument aan de Protestantse Kerk in Co- lijnsplaat. Om 19.25 uur begint in de kerk een korte herdenking. Om 19.59 uur wordt het taptoe ge speeld bij de plaquettes, gevolgd door twee minuten stilte. Muziek vereniging Wilhelmina speelt het Wilhelmus voor de kranslegging. Kapelle In Kapelle leiden vanaf het NS-sta- tion een piper en drummer een MIDDELBURG - Het heeft de laatste dagen hard geregend, maar daardoor is het drijvende kunstwerk Straat niet half gezonken. Kunstenaar Edwin Zwak- man vermoedt dat het kunstwerk - een replica op schaal van de huizen langs de Stadhouderslaan in Middelburg - lek is. Vandaag zal hij het kunst werk uit de watergang halen en meenemen voor reparatie. Het is sinds de onthulling op 9 april al de tweede keer dat het kunstwerk weg moet voor reparatie. Eerst was er iets mis met de balast. foto Kees van der Endt NEELTJE JANS - De KNRM red dingstations Neeltje Jans, Veere en Westkapelle houden zaterdag open dag. Net als de reddingsta tions in zo'n 40 andere Nederland se plaatsen. De Reddingbootdag van de 185-ja- rige Koninklijke Nederlandse Red ding Maatschappij staat dit jaar in het teken van fondsenwerving. Als zelfstandig opererende, ongesubsi dieerde instelling moet de KNRM het hebben van vrijwillige bijdra gen van mensen die de organisatie een warm hart toedragen. Wie donateur is (of wordt) mag bij de verschillende stations een rondje mee het water op. Op sta tion Westkapelle is reddingboot Uly voor dat doel beschikbaar en kan verder onder meer meegere den worden met het kusthulpverle- ningsvoertuig. Bij station Veere valt onder andere de splinternieuwe reddingboot, die de John Stegers vervangt, te be wonderen. Bij Neeltje Jans staan de Harder en Koopmansdank pa raat. Daar worden verder demon straties (redden van een duiker) ge geven en is het boothuis te bekij ken. De Reddingbootdag duurt van 10.00 tot 16.00 uur. www.knrm.nl groep oud- commando's op hun tocht naar de Grote Kerk. Daar be gint om 19.00 uur de dodenher denking. Om 20.45 uur geeft het vocaal ensemble Voices uit Bus- sum een een herdenkingsconcert. Voices wordt geleid door Piet Phi- lipse, wiens opa als oorlogsslacht offer vermeld staat op het monu ment in Schore. Meerdere koorle den zijn nabestaanden van gevalle nen uit de gemeente Kapelle. Voices is al eerder die middag te beluisteren bij het gemeentehuis van Kapelle. Daar opent om 16.30 uur een expositie van documen ten die Jan Sandee naliet aan zijn dochter. A. den Dekker-Sandee. Zij schonk zijn verslagen aan de ge meente. Archivaris Frank de Klerk geeft een toelichting tijdens de bij eenkomst. KRUININGEN - Sporters uit Reimers- waal nemen deel aan de bevrij dingsvuurestafette, waarmee in de nacht van 4 op 5 mei het vrijheids vuur nadat het is ontstoken in Wa- geningen door het land wordt ver spreid. De lopers brengen het vuur om 15.30 uur op het Oude Plein in Kruiningen. Oude legervoertuigen van 'Keep Them Rolling' begelei den hen het laatste stuk vanaf Ber gen op Zoom. Mensen die willen meelopen, kun nen aan de stoet aanhaken: 14.30 uur bij het dorpshuis in Rilland; 15.00 uur bij voetbalveld Krabben- dijke; 15.20 bij uur viaduct Luch- tenburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 86