301 sport Eerlijk en consequent tot het bittere eind Zeeuwse golfteams handhaven zich Motorcrosser Mark Boot tweede in België BEKERFINALE Roelof Luinge is liefhebber en dus nog niet klaar met fluiten dinsdag 4 mei 2010 S Roelof Luinge mag van de KNVB geen wedstrijden meer in het betaalde voetbal fluiten. foto Koen Suyk/ANP door Oennis van Bergen BUSSUM - De man die had gehoopt op een afscheidstournee moest de voorbije weken genoegen nemen met wat vluchtige retourtjes sta dion. De laatste tempel die arbiter Roelof Luinge aandoet, is De Kuip. Daar wacht donderdagavond deel twee van de bekerfinale Feye- noord-Ajax. Daarna resten voor hem wedstrijden in de topklasse, ver weg van de schijnwerpers die hij zo liefkoost. „De manier waarop de KNVB mijn afscheid heeft aangekondigd, verdient geen schoonheidsprijs. Maar ik ben nog niet klaar met fluiten. Ik ben een liefhebber." Vol gend seizoen reist Roelof Luinge niet meer naar Arena of Galgen waard, maar naar sportpark De Bosk (Harkemase Boys) en De Krom (Katwijk). „Ook bij die clubs verdienen ze een strenge, consequente en rechtvaardige scheidsrechter", stelt de Drent. „Ik voel me absoluut niet te groot voor dat niveau." Na 26 jaar prof voetbal zwaait de markante fluitist dus prompt af. Volgens KNVB-di- recteur Henk Kesler was niet al leen Luinges leeftijd (54) doorslag gevend, maar speelden ook minde re optredens mee in de beslissing. En vooral dat laatste maakt Luinge giftig. „De rapporten over mijn functioneren zijn louter positief" Trots wijst de eergevoelige leids man deze lenteochtend naar twee blinkende bokalen op zijn schouw, die van 'beste scheidsrech ter'. De enige twee attributen in zijn huiskamer die zijn baan als fluitist verraden. In het seizoen 2005-2006, afgelopen jaar en dit seizoen won Luinge het Gouden Kaart Klassement. Hij somt zijn cij fers van de KNVB op. „Als je een gemiddeld cijfer van 8.38 over 25 eredivisiewedstrijden haalt is dat een hoge score." Luinge voelt zich gesterkt door spe lers, trainers, en zelfs fans. De flui tist, verworden tot cultheld, wordt regelmatig toegezongen door club- supporters. „Die steun if voor mij een signaal dat men mij als objec tief ziet. Zonder aanzien des per- soons. Neem Aad de Mos, die vóór Sparta-Heracles naar me toe komt om te zeggen dat ik door moet gaan. Tijdens de wedstrijd stuur ik hem tóch gewoon naar de tribune. Ik marchandeer nooit." Niettemin leidde zijn rol op weg naar zijn afscheid bij (ex-)collega Mario van den Ende tot gefronste wenkbrauwen. Luinge wilde per se nog een wedstrijd van ADO Den Haag fluiten. Zoals de Drent afgelopen zondag ook het liefst AZ-PSV had geleid. In zijn co lumn in Elf betichtte Van de Ende Luinge daarop van een 'voorkeur'. „Dit zijn uitlatingen van een teleur gestelde man. Het klopt dat ik graag nog een wedstrijd van ADO wilde fluiten, maar ik was het liefst nog bij alle stadions langs ge weest. Die kans werd me - door de late boodschap van de KNVB - echter niet geboden." Hij zegt im mers overal 'even graag' te komen, heeft in elke voetbaltempel zelfs zijn eigen stekje waar hij zich om kleedt. Geen grensrechter die hem van zijn vaste stoel kan verjagen. Luinge hecht immers waarde aan rituelen. „Ik pak mijn tas altijd op dezelfde manier in. Eerst een hand doek, dan een trainingsshirtje, daar bovenop mijn wedstrijdte nue. Ik was die kleren ook zelf Daar mag mijn vrouw echt niet aankomen. Dit is écht iets van mij", zegt hij krachtig. Ook op weg naar de stadions wijkt hij nooit af van zijn vaste ge bruiken. Luinge wordt steevast ge reden door zijn vrouw Corry, die hij leerde kennen in de sauna toen zij naar 'een goed restaurant in Groningen' vroeg. „We praten in het begin veel tijdens zo'n auto- reis, maar zodra we de stad nade ren, word ik stil en geconcen treerd. Dan zoeken we een vast plekje in de stadionomgeving op, waar ik even de benen strek. Om vervolgens naar de club te rijden. Vanaf aankomst ben ik dan niet meer Roelof Luinge, maar scheids rechter Luinge." Scheidsrechter Luinge dus. Een man die zich van kaartenkoning ontpopte tot de po pulairste van het scheidsrechters- corps. Argument, volgens insiders: in tegenstelling tot veel van zijn collega's, die veelvuldig als voorge programmeerde robotjes over het veld razen, is de Drent een per soonlijkheid. Niet voor niets was de charismatische Hongaar Kraka- roly Palotai altijd zijn voorbeeld. „)e moet er echt staan als scheids rechter, dat dwingt respect afOf ik de show niet teveel op mezelf betrek? Nee. Spelers hebben het zelf in de hand of ik een impopu laire maatregel moet nemen. Daar handel ik naar, ik ben streng." Buiten het veld is Luinge naar ei gen zeggen 'een gevoelige Kreeft'. En Bourgondiër. Met Maastricht als favoriete uitvalsbasis voor een weekendje weg met zijn vrouw. „Geweldige stad, op mijn lijf ge schreven." Hij is ook de man die na wedstrijden graag nog even blijft hangen. „Ik heb een 36-urige baan bij de belastingdienst en train daarnaast vier keer in de week. Mag ik dan ook alsjeblieft mijn ontlading hebben na een duel? Ik heb óók mijn wedstrijd ge speeld, hoor." Bij RKC dreef hij die gewoonte eens te ver door, toen hij er een heuse karaoke-act opvoerde. 'Achteraf niet handig', zegt hij, maar volgens hem enigs zins uit zijn verband getrokken. „Ze duwden me een microfoon onder mijn neus. En ja, ik heb toen De Vlieger van André Hazes gezongen. Dat soort dingen zou ik nooit meer doen." De geboren Eeldenaar zegt nooit in moreel lastige situaties verzeild te zijn geraakt. Al heeft hij zich wel één keer 'tactisch opgesteld' bij ex-Ajacied Dani, de speler die menig vrouwenhart sneller deed kloppen. Ook dat van Marloes (28), één van de twee dochters van Luinge. Ze had haar vader ge smeekt om een shirtje van de Por tugees, voordat hij een interland moest fluiten waarin Dani mee speelde. „'Dat kan ik niet maken', zei ik. Uiteindelijk heb ik het toch ge daan. De wedstrijdtijd was bijna verstreken, ik ging bewust dichtbij hem staan, en vroeg of ik zijn shirt je mocht hebben. Dani vond het prima, wilde zich nog op het veld ontkleden. Maar dan zou iedereen het zien, ha! Na afloop heb ik zijn shirt onder de mijne meegeno men. Marloes heeft nog jaren in het shirt van Dani geslapen." Dat soort avonturen zijn na donderdag avond definitief voorbij. Het ver volg van de bekerfinale Feye- noord-Ajax is zijn laatste wedstrijd op het hoogste niveau. BEERVELDE - Motorcrosser Mark Boot uit Burgh-Haamstede is op de tweede plaats geëindigd tijdens de openingswedstrijd om het Bel gisch kampioenschap in de MX 2-klasse. De wedstrijd werd verre den op circuit van het Oost-Vlaam- se Beervelde. In de eerste manche had Boot een goede start maar kwam al vrij snel in de proble men. Samen met Arnaud Wouters kwam hij ten val en mocht hele maal aan de staart van het veld aan een inhaalrace beginnen. Uit eindelijk werd hij nog zesde. In de tweede manche bereikte hij als tweede de finish. Roy Gijsel uit Heikant behaalde in de open klasse alleen in de eerste manche met een achttiende plaats drie punten. Ook Johnny van Eeke- len uit Goes bereikte alleen in de eerste manche bij de MX 2 junio ren de finish. Hij werd zevende. door Marije van Belzen MIDDELBURG - De mannen van Gre- velingenhout en Reymerswael speelden in Zoetermeer tegen res pectievelijk Rijckevorsel en Leeu wenberg!). Reymerswael speelde met 9-9-gelijk en de mannen van Grevelingenhout verloren hun par tij: 4-14. Door het gelijke spel van Reymerswael degradeert Leeuwen- bergh naar de derde klasse en zijn de Zeeuwse mannenteams veilig. De vrouwen van Goes moesten zondag op de baan van de Ooster- houtse aantreden tegen het team van Capelle aan de IJssel. Dat team had nog geen wedstrijd verloren en is voor de Goese vrouwen een concurrent voor de titel. Winst zou betekenen dat de Goese vrou wen nog steeds meestrijden om het kampioenschap. De Goesena- ren speelden een sterke wedstrijd en wonnen de partij met 11-7. Op papier waren de eerste twee dubbelteams 'van Capelle aan de IJssel sterker dan die van Goes. De eerste dubbel van de Goese, ge speeld door Liesbeth van de Dool en Marije van Belzen, speelde weer een degelijke wedstrijd en op hole veertien pakten zij de eerste twee punten van de dag. Jannie van Dommelen en Danielle Ber gers speelden een spannende wed strijd. De strijd werd op de acht tiende hole in het voordeel van het Goese team beslist. De derde dubbel van de Goese werd op hole zeventien verloren. Hierdoor werd met een 4-2-voorsprong aan de middagwedstrijden begonnen. Liesbeth van de Dool en lannie van Dommelen wonnen hun sin gles met ruime cijfers. Van Dom melen won de eerste zeven holes en op hole tien had zij haar tegen stander al verslagen. Marije van Belzen had meer moeite met haar tegenstander. Op hole zeventien won zij haar wedstrijd. Henni van Doorne wist er een gelijkspel uit te halen. Danielle Bergers en Jolan- de Broekhof verloren hun single. De mannen van Reymerswael heb ben twee dubbelpartijen gewon nen. Kevin van de Bossche en Niels Jacoby wonnen overtuigend. De tweede dubbel, gevormd door Idde Quik en Michel Mijlof, was op het nippertje te sterk voor de tegenstanders. Mare Lems en Rob Mion konden het niet bolwerken tegen hun opponenten. In de middagpartij was het zeer spannend. Keven van de Bossche stond op hole zestien nog twee ho les achter, maar door drie holes op rij te winnen kon hij de winsfnog binnenhalen. Ook Idde Quik keek op de laatste hole tegen een achter stand aan, maar door een mooie birdie speelde hij gelijk. De derde single van Mare Lems ging verlo ren. Michel Mijlof zag door de wind zijn golfkar in de sloot waaien en moest het water in om zijn spullen te redden. Hij moest opgeven. Rob Mion speelde een spannende wedstrijd. Uiteindelijk kwam Mion op drie holes voor sprong waardoor de winst een feit was. Niels Jacoby keek snel tegen een vier holes achterstand aan. Hij wist nog wel gelijk te komen, maar ook hij raakte te watër waar door het moeilijk werd om nog te spelen. Hij verloor op de zeven tiende hole. Frank Huisson en Ruud Graveland speelden de eerste dubbel voor Grevelingenhout. Zij verloren hun wedstrijd op hole zestien. William Remeeus en Mijndert Maris won nen op de laatste hole van het team van Rijckevorsel. Peter Cop- poolse en Michiel Engelsman won nen met - drie holes voorsprong hun partij. Na de dubbels stond het 2-4 in het voordeel van Greve lingenhout. Rijckevorsel kwam in de singles erg goed terug met een winst van al hun singles.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 80