241 zeeland TCR wint zaak Van Fraassen Twee jaar gevangen Meevaren en demo's bij Reddingbootdag Veertigste Schelphoek Wandeltocht van start GERECHTSHOF Conflict over bedrijfsnaam DAGBOEK Van 1943 tot 1945 zat Ad Verhulst in een krijgsgevangenen kamp in Duitsland. Hij kreeg er weinig te eten en had niets te doen. Zijn dagboeknotities zijn gebundeld in een boek. dinsdag 4 mei 2010 IEDERE DONDERDAG IS HET BIJ INDOOR KARTING MIDDELBURG 'SPECIAL GO -KART DAY' KARTEN EN ETEN: KEUZEMENU 2X12 MINUTEN KARTEN SPARE-RIBS/SATÉ/ 2 CONSUMPTIES halve kip T 0118-617475 l door Emile Calon RENESSE - De Vlissingse familie Van Fraassen is er ook bij het ge rechtshof in Den Bosch niet in ge slaagd de handelsnaam Van Fraas sen terug te krijgen. Het hof vindt, net als de Middel burgse rechtbank, dat die naam na het faillissement van het Vlissing se touringcarbedrijf vorig jaar au gustus met de inboedel is meever- kocht aan Taxicentrale Renesse (TCR). TCR is dan ook erg blij met de uit spraak, aldus plaatsvervangend di recteur Peter Markusse. „Met de bekrachtiging van het vonnis door het Bossche hof is nu duidelijk ge worden dat wij die naam terecht voeren." Er rijden nu twintig bussen onder die naam en het vervoersbedrijf is van plan om binnenkort nog een campagne te beginnen om de naam nog meer bekendheid te ge ven. De familie Van Fraassen wil de dat TCR zou stoppen onder de naam Van Fraassen een touringcar- bedrijf te exploiteren. Want die handelsnaam zou niet officieel zijn overgedragen, zo werd door de advocaat van de familie aange voerd. Het hof is echter heel stellig als het gaat over de overdracht van die naam. De rechters vinden het ook geen probleem dat nu twee typen bedrijven de handelsnaam voeren; Garagebedrijf Van Fraassen en Tou ringcarbedrijf Van Fraassen. Ze wij zen erop dat vele jaren voor het faillissement die bedrijven al ge splitst waren en dat ze naast elkaar kunnen bestaan omdat het onder nemingen zijn die tot andere branches behoren. Michael van Fraassen liet gisteren weten dat hij het vonnis samen met zijn advocaat nog aan te bestu ren is. Hij weet dan ook nog niet of hij zich bij het vonnis van het gerechtshof neerlegt. Meevaren met de Koopmansdank tijdens de open dag vorig jaar. foto Dirk-Jan Gjeltema NEELTJE JANS - De KNRM red dingstations Neeltje Jans, Veere en Westkapelle houden zaterdag open dag. Net als de reddingsta tions in zo'n 40 andere Nederland se plaatsen. De Reddingbootdag van de 185-ja- rige Koninklijke Nederlandse Red ding Maatschappij staat dit jaar in het teken van fondsenwerving. Als zelfstandig opererende, ongesubsi dieerde instelling moet de KNRM het hebben van vrijwillige bijdra gen van mensen die de organisatie een warm hart toedragen. Wie donateur is (of wordt) mag bij de verschillende stations een door Selma Osman De laatste aantekening in zijn dagboek maakt Ad Verhulst op 4 mei 1945: 'Het dorp heet hier Soch- witch'. De jonge Zeeuw is bezig aan een enerverende terugreis, na twee jaar als krijgsgevangene opge sloten te hebben gezeten achter prikkeldraad. Vermoedelijk lift hij met een le gertruck mee naar Luxemburg en reist hij van daar uit op eigen gele genheid naar huis. „Nederland deed niks om zijn mensen terug te halen", zegt Annette Verhulst 65 jaar later. Samen met broer Karei is ze drie jaar bezig geweest om haar vaders dagboek te ontcijferen. Van het bestaan wisten ze al hun hele leven. Pas na zijn dood dook de verzameling schriftjes, kladblok jes en tekeningen op. Diep wegge stopt in een doos. Ad Verhulst - grondlegger van de Ronde van Midden-Zeeland - over leed in 1973 op 54-jarige leeftijd. „Hij is er zelf niet aan toe geko men om zijn dagboek uit te ge ven", vermoedt Karei. Tussen tallo ze in keurig handschrift volgekrab belde velletjes papier trof hij een boekomslag aan. Die had Verhulst in het kamp laten tekenen. Hij was 24 toen hij in 1943 werd opgeroepen om zich te melden voor krijgsgevangenschap. Duits land kampte met een groot tekort aan arbeidskrachten en dacht met het oproepen van dienstplichtige militairen in één klap 150.000 man aan het werk te zetten. De groep van '43 leverde uiteindelijk 'slechts' 9000 krijgsgevangen op. De rest kon aantonen dat zij in ei gen land onmisbaar waren. Verhulst dacht dat dat laatste hem ook zou lukken. Kort na zijn aan komst in kamp Mühlberg, bij Dres den, schreef hij: Toen ik woensdag 21 juli uit Middelburg vertrok, ver keerde ik in de vaste overtuiging an deren daags te zullen terugke ren."(27-07-1943)- Beeldend beschrijft hij de lange, vermoeiende treinreis die daarop rondje mee het water op. Op sta tion Westkapelle is reddingboot Uly voor dat doel beschikbaar en kan verder onder meer meegere den worden met het kusthulpverle- ningsvoertuig. Bij station Veere valt onder andere de splinternieu we reddingboot, die de John Ste- gers vervangt, te bewonderen. Bij Neeltje Jans staan de Harder en Koopmansdank paraat. Daar wor den verder demonstraties (redden van een duiker) gegeven en is het boothuis te bekijken. De Reddingbootdag duurt van xo.oo tot 16.00 uur. www.knrm.nl KINDERVAKANTIEWEEK Kinderen staan deze week centraal in de kindervakantieweek in Renesse. Woensdag beelden op de site. EN VERDER schrijft Melita Lanting over de natuur op Schouwen-Duiveland: www.pzc.nl/buutekieke TIPS:schouwen-duiveland(!>pzc.nl Het laatste regionieuws op www.pzc.nl/schouwen-duiveland volgt: Er wordt ondanks brandge vaar en een uitdrukkelijk verbod flink op los gerookt. Is er buiten iets te zien, dan verdringen de mannen zich voor de kleine getraliede luikjes. Ook in het drukbevolkte kamp gaat hij door met schrijven. Hij schrijft over Britse Indiërs met hun tulbanden, het stoffige kamp terrein ('er is geen grasprietje te be kennen), ruilhandel, driehoog ge stapelde kribben in de barak, ande re Zeeuwen die hij ontmoet en lan ge dagen vol verveling. Kamp Mühlberg is een kleine stad achter prikkeldraad, bevolkt door tiendui zenden soldaten van allerlei natio naliteiten. Op enig moment wor den er 1900 Nederlanders geteld. Ellende over honger, verzwakking en ziektes die in de barakken uit breken, wisselt hij in zijn dagboek af met humoristische beschrijvin gen van sportwedstrijden en an der vermaak. „Het cabaret op don derdagavond was weer knal. Een Fransch mussetteorkest verleende zijn medewerking en was buitenge woon goed. (16-10-1943)" Al gauw wordt Verhulst voor de le zer een persoon van vlees en bloed. Zo schrijft hij onbevangen dat de vriendschap met Jan Langer- aar hem de keel uithangt: „Steeds maar iedere dag hetzelfde. (,.)Smeer- de ik dik boter, dan smeerde hij auto matisch ook dik. (20-10-1943)" Maar ook over de brok in zijn keel als hij aan thuis en zijn verloofde Rie denkt. „Het uiten van die gevoelens trof mij. Als ik las dat hij had zitten huilen en het heel erg moeilijk had, had ik het er zelf ook een paar dagen moeilijk mee", bekent dochter Annette. Karei vond vooral het moment van de bevrijding heel spectacu lair. „Het viel mij op hoe snel die berichten het kamp binnenkwa men." Waar wij reeds maanden op zitten te wachten is vandaag gebeurd: inva sie! Sinds vanmorgen 10.00 uur drup pelen de berichten binnen. Thans moeten wij wèl gelooven dat dan ein delijk het feit waar wij eiken dag naar gesnakt hebben, plaats vond. Welke gevoelens het onder ons te weeg gebracht heeft, is moeilijk te zeggen. Zelfben ik de heele dag ongedurig en heb geen rust. (6-6-1944) Moe en mager keerde Ad Verhulst uit het krijgsgevangenenkamp te rug. Annette: „Mijn moeder zei: 'Het is nooit meer dezelfde man Ad Verhulst schreef bijna dagelijks over het kampleven in Mühlberg aan de Elbe, waar hij van 25 juli 1943 tot 30 april 1945 gevangen zat. SEROOSKERKE - Voor de veertigste keer wordt in Serooskerke zater dag de Schelphoek Wandeltocht gehouden. Traditiegetrouw wordt die trip gecombineerd met een au- to-puzzelrit in de avonduren. Vorig jaar bracht het evenement 150 wandelaars op de been. Ook dit jaar wordt in verband met de jubileumeditie flink wat toeloop verwacht. Er kan op vijf afstanden worden gelopen: 5, 8, 15, 25 of 40 kilome ter. De tochten gaan door afwisse lend landschap: van polder tot na tuurgebied, over strand en door de domeinen. Via de route langs de Plompetoren komen de wande laars weer bij Serooskerke terug. Aan het evenement wordt meege werkt door het Rode Kruis. Vrij willigers delen onder meer water, druivensuiker en bemoedigende woorden uit. Vertrokken wordt vanaf het dorps huis in Serooskerke. De 40-kilome- terwandelaars vertrekken tussen 8 en 9 uur. Tot 10 uur kunnen 25 ki lometerlopers vertrekken. Tot 12 uur staat de 15 kilometertocht open. Voor de 5 en 8 kilometer geldt 13.30 uur als uiterste vertrek tijd. De inschrijving voor de auto- puzzelrit, die over diverse Schou- wen-Duivelandse wegen voert, be gint om 18.15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 76