zeeland 123 het beste met gemotiveerd publiek Tax FREE-actie Vestiging in Gravensteen vergt wat hoofdbrekens Bedreiger van Koninklijk Huis voor rechtbank NL Label horizontale jaloezieën 'Wij brengen met Tak'n Djola een eigen variant op de Big Bang van Wereldwinkels',Tanny Goedegebure Aan de wandel www.tmcbinnenhuisadviseurs.nl dinsdag 4 mei 2010 s door Ali Pankow Over de hele wereld hou den fairtrade-organisa- ties, waaronder de We reldwinkels in Neder land, zaterdag 8 mei open huis en presenteren ze diverse activiteiten op het gebied van cultuur. De We reldwinkel Zierikzee aan de Melk markt komt met een programma waarbij de bezoekers cultuur kun nen zien, horen en proeven. „Fairtrade wordt steeds bekender. Het is mooi dat allerlei producten van dit merk tegenwoordig ook in steeds meer reguliere supermark ten te vinden zijn", zegt vrijwillig medewerkster Tannie Goedegebu- re van de Zierikzeese Wereldwin kel. Roos van Stuijvenberg, een an dere vrijwilligster, speciaal belast met PR, aarzelt even: „Ja, dat is wel waar, maar in de supermark ten geldt voor de meeste consu menten waarschijnlijk toch de prijs als doorslaggevend motief. Het zou mooi zijn als de mensen speciaal deze producten aanschaf fen omdat zij de filosofie erachter onderschrijven." Volgens Van Stuijvenberg kennen veel mensen de gedachtengang achter fairtrade niet of zijn die in middels weer vergeten. Zij ziet de open dag als goede gelegenheid die filosofie weer eens uit dragen. Door fairtrade vinden producten van boeren, ambachtslieden en be drijven hun weg naar de export markt voor een eerlijke prijs. Het scheppen van werkgelegenheid be tekent voor de producenten een zelf verworven inkomen en de mo gelijkheid te investeren in belang rijke voorzieningen als gezond heidszorg en scholen. „De praktijk van het ontwikkelingswerk heeft uitgewezen dat die methode beter werkt dan mensen helpen via gif ten. Met een eerlijke prijs voor hun werk, krijgen ze de verant woordelijkheid en de kans hun le ven aangenamer te maken", licht Van Stuijvenberg toe. Wat haar be treft zou iedereen die fairtrade pro ducten koopt dat moeten beseffen. Het thema van de internationale open dag zaterdag is 'Fairtrade een wereld van cultuur'. De Wereld winkel in Zierikzee heeft daar een eigen programma op afgestemd. De bezoekers zullen hier culturen kunnen zien, horen en proeven. Zo staan er vanaf 13.30 uur diverse optredens van de Zeeuwse percus siegroep Tak'n Djola gepland. De slagwerkers brengen een repertoi- te met specifiek West-Afrikaanse ritmes. Goedegebure: „Wij brengen daar mee een eigen variant op 'The Big Bang'. Alle wereldwinkels zijn op geroepen zaterdag om 12.00 uur een Big Bang voor fairtrade te la ten horen. Nou, wij doen dat dan ietsje later, maar door Tak'n Djola zal er toch heel wat geluid gepro duceerd worden." De gehele dag, vanaf 10.00 uur 's ochtends kunnen bezoekers in de Wereldwinkel aanschuiven aan de koffie- en theetafel en zijn er me dewerkers aanwezig die informatie kunnen geven over de producten van de Wereldwinkel. Ook kunnen er vanaf 13.00 uur te genover de winkel smakelijke Afri kaanse hapjes met Bobotie en Kaapse kerriesaus worden ge proefd. „Die sauzen maken al ge ruime tijd deel uit van ons assorti ment, maar te veel mensen weten dat nog niet. Daarom willen we het laten proeven", zegt Goedege bure. De Wereldwinkel krijgt daar bij medewerking van traiteur Van Velzen en van de Stadsbakkerij Zie rikzee, die voor de bijbehorende producten zorgen. Tenslotte grijpt de Wereldwinkel Zierikzee de open dag aan om de eigen klantenkaart te introduce ren. „Het is een systeem waarmee klanten kunnen sparen voor een korting. Bovendien kunnen wij door de registratie van de pashou ders heel gericht via de e-mail on ze klanten opmerkzaam maken op speciale aanbiedingen", zegt Van Stuijvenberg. De open dag van de Wereldwinkel sluit mooi aan bij de zogeheten Melkmarkt Marathon, die van don derdag 6 tot en met zaterdag 8 mei wordt gehouden. Dat is een initia tief van meerdere winkeliers die in deze straat gevestigd zijn. Bij de deelnemende bedrijven worden de klanten dan onthaald met diver se aanbiedingen. OUWERKERK - Daar gaan ze dan, deze twee eenden. Aan de wandel op een superstrakke, pas klaargemaakte akker in de buurt van Ouwerkerk. Heuvel tje op, heuveltje af, met hun platte poten een heel spoor achterlatend in de aarde. Waar ze naartoe gaan, vertelt het verhaal niet. Misschien op zoek naar een sloot? foto Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG - De Middelburger die afgelopen woensdag is opge pakt voor bedreiging van het Ko ninklijk Huis, mag binnenkort voor de politierechter verschijnen. De man is vrijdagmiddag na het 'vertrek van de koninklijke familie vrijgelaten. Hij had bedreigende mails gestuurd naar de koninklijke familie, de politie en de gemeente Middelburg. Wanneer de man moet voorkomen, is nog niet be kend. Afgelopen vrijdag, tijdens het bezoek van de koninklijke fa milie, werd in Middelburg een man aangehouden die zich weiger de te legitimeren. Ook die man is vrijdag, na afloop van het bezoek, vrijgelaten. en beelden. De winkel heeft ook foto Dirk-Jan Gjeltema Het Gravensteen is welis waar een prachtig monu mentaal pand en het is ge vestigd op een zogeheten A-loca- tie, maar het vergt wel wat hoofd brekens daar in de nabije toe komst de Wereldwinkel Zierikzee in te vestigen. „Wij zijn nog steeds in gesprek met de gemeente. Een voorstel om naast het bordes een lift aan te brengen, is inmiddels af gewezen door de monumenten commissie", vertelt Margot de Pag- ter. Zij is voormalig voorzitter en inmiddels adviserend bestuurslid van de Wereldwinkel. In die func tie voert zij ook de onderhandelin gen over de toekomstige huisves ting. „Wij hebben met inschake ling van een architect dat plan op gesteld om het pand rolstoel toe gankelijk te maken, vergelijkbaar zoals dat bij de Nieuwe Kerk is ge beurd, maar het aanzien wordt er hier natuurlijk niet mooier op",er kent De Pagter. Volgens haar is het voor haar organisatie dus een kwestie van wel of niet accepteren dat de nieuwe winkel niet voor ie dereen toegankelijk zal zijn. Wat wel gaat lukken, volgens De Pagter, is het zichtbaar maken dat in het Gravensteen straks de We reldwinkel is gevestigd. „Wij mo gen dat met banieren kenbaar ma ken. Verder mogen wij de ramen naast de trap, waar nu luiken voor zitten, straks als etalage gebruiken. En er komt licht op, zodat we ach ter die ramen een deel van ons as sortiment kunnen presenteren." De Pagter hoopt dat de Wereld winkel voor volgende zomer in het Gravensteen gevestigd is. De Wereldwinkel staat voor de moeilijke opgave het Gravensteen als nieu we huisvesting een uitstraling te geven. foto Dirk-Jan Gjeltema Kijk voor deze actie op www.tmcbinnenhuisadvtseurs.nl Bergen op Zoom Goes Koudekerke I Kruiningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 75