Keiharde strijd 61 binnenland Live televisie pauzeren met Interactieve TV. Shell en BP bepalen maximale pompprijs inclusief harddisk recorder OLIEPRIJS Pomphouders vrezen het ergste nu de oliemaatschappijen hen dwingen de prijs van benzine laag te houden. Slot Loevestein zoekt nieuwe kasteelwacht Onderzoek 'dubieus' lintje voor vrijwilliger Kleine aardbeving in noorden Groningen Partner dementerende kans op depressie Verbod ingesteld op straatmuzikanten kpn winkel kpn.com 0800 0115 dinsdag 4 mei 2010 Pomphouder Ewout Klok moet het voor zijn boterham vooral hebben van de winkel en de wasstraat. foto Gerrit Boer/GPD HOOGEVEEN - De oliemaatschappij en Shell en BP dwingen hun pomphouders de brandstofprijzen te verlagen. De pomphouders moe ten goedkoper zijn dan hun con currenten in de buurt. Ze krijgen een boete als ze zich hier niet aan houden. De pomphouders vrezen verlies van inkomen, zij kunnen de inkomstenderving alleen aan vullen door meer om te zetten in hun winkel en wasstraat. Op korte termijn pakt de machts greep van de benzinemaatschappij en goedkoper uit voor de automo bilist, verwacht Shell. „Niet alle" pomphouders hanteren concurre rende prijzen. Terwijl de consu ment daar heel scherp op is", al dus Peter van Boesschoten van Shell. Het concern bepaalt de prijs op ba sis van de prijzen die bemande pompstations hanteren. Er blijft wel een prijsverschil tussen de pomp aan de snelweg en de lokale pomp. Pomphouders van BP en Shell moeten straks drie keer per week de prijzen van hun directe concurrenten doorgeven aan het hoofdkantoor. BP gaat nog een stap verder en wil zijn franchisers laten werken voor een vast bedrag. De pomphouders verzetten zich gezamenlijk tegen de machtsgreep van hun oliemaatschappij. De vere niging van pomphouders Beta denkt niet dat de prijzen verder da len. Volgens hoofdeconoom Mar cel Canoy van Ecorys hoeft deze machtsgreep helemaal niet ongun stig uit te pakken voor de automo bilist. „Het wordt pas gevaarlijk als de oliemaatschappij haar macht misbruikt." door Jan Trommelen Lol heeft Ewout Klok nog wel in het ondernemen. De bruinhouten broodjes balie midden in zijn pomp- shop is zijn nieuwste zet. De si naasappels wachten in een soort lottoballen-machine om geperst te worden tot jus. „De loop moet er nog inkomen, we doen dit pas een week." Zo'n broodjeszaak is ambi tieus voor een tankstation dat niet aan de snelweg zit, maar onderaan afslag 26 Hoogeveen. Klok moet het voor zijn boterham hebben van de winkel én van de wasstraat natuurlijk. Want Hooge veen is een vechtmarkt waar de benzine met twaalf cent korting op de adviesprijs wordt verkocht. Die prijs bepaalt hij nu nog zelf, maar als het aan Shell ligt komt daar een einde aan. Shell denkt meer benzine te kunnen verkopen als ze controle heeft over de ver koopprijzen bij alle tankstations. Ook BP wil meer controle. Nederland vormt een testcase voor Europa, het is de eerste Slot Loevestein ZALTBOMMEL Het Gelderse Slot Loevestein is op zoek naar een nieuwe kasteelwach ter. Via het nieuwe televisieprogram ma Slag om Loevestein hoopt de Stichting Museum Slot Loevestein een koppel te vinden dat de avon tuurlijke taak wel ziet zitten. Het programma is te zien op de re gionale zenders RTV Utrecht, Om roep Gelderland, RTV Rijnmond en Omroep Brabant. BAARN De gemeente Baarn onderzoekt het verleden van een vrijwilliger die vorige week een koninklijke on derscheiding toegekend heeft ge kregen. „Die man is in de jaren '90 de voetbalclub uitgezet omdat hij voor duizenden guldens naar seks lijnen had gebeld op kosten van de club. En nooit heeft terugbetaald", stelt voormalig Limvio-wedstrijdse- cretaris Caspar Huurdeman. markt waar Shell en BP dit uitpro beren. „De maatschappijen willen meer macht over het aantal liters dat ze verkopen. Dat gaat door de ondernemer aan banden te leg gen. Je moet hun 'concurrerende prijs' volgen anders krijg je èen strafkorting", zegt Klok, die voor zitter is van de belangenvereniging voor tankstations Beta. Beta probeert samen met Bovag een vuist te maken. Jan Bessembin- ders van Bovag Tankstations: „Dit is echt nieuw, de oliemaatschappij en pakken het roer. Ze willen af van die eigenwijze ondernemers die denken dat ze het beter we ten." Die vrees lijkt terecht gezien de verdere stappen die BP zet. Zo'n 60 procent van de 4200 tankstations is eigendom van een ondernemer. De rest wordt zelf geëxploiteerd door een benzine maatschappij of verhuurd. Klok: „BP drukt nu contracten door waarbij de huurder er te allen tijde uitgezet kan worden." Voor de automobilist pakt het nieuwe prijsbeleid in eerste instan tie goed uit, de pomphouder kan SPIJK In de omgeving van het noord-Gro ningse dorpje Spijk heeft gisteroch tend rond half twaalf een lichte aardbeving plaatsgevonden. De beving had een kracht van 2,3 op de schaal van Richter. Bij het KNMI kwam een aantal mel dingen van omwonenden binnen. De trillingen worden volgens een woordvoerster van het instituut veroorzaakt door de gaswinning in het gebied. AMSTERDAM Partners van patiënten met demen tie hebben een vier keer zo groot ri sico op depressie in vergelijking met mensen met een partner zon der dementie. Dat blijkt uit onder zoek van het Nivel en de Vrije Uni versiteit. Door de vergrijzing neemt het aan tal mensen met dementie toe. Het merendeel woont nog thuis en wordt daar verzorgd door familie, veelal de partner. UTRECHT De gemeente Utrecht heeft een ver bod ingesteld op straatmuzikanten. Maximaal tien muzikanten kun nen voortaan elk kwartaal een ont heffing krijgen om toch te spelen op straat. „We kregen steeds vaker klachten over muzikanten die amper spelen, maar wel geld vragen. Dat lijkt meer op georganiseerd bedelen", al dus een gemeentewoordvoerder. 1 r sluit je aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6