zeeland 125 Hof van Axel Kennisgeving ontwerp exploitatieplan Waterdunen L Nabestaanden vragen Terneuzen om beter toezicht op begraafplaats activiteiten dodenherdenking en bevrijdingsdag dinsdag 4 mei 2010 deur uit. Omdat de wagenschuur een rijksmonument is, moeten er tijdrovende procedures worden doorlopen. Inmiddels is er een mo numentenvergunning en wordt nog gewacht op een bouwvergun ning van de gemeente Terneuzen. Daarna kunnen ze pas een offi ciële vergunning krijgen voor de zorgboerderij. „Nou ja, dat is het ei genlijk niet", verklaart Harold. „We zijn een dagbesteding die ge- a ■"**4'i*'«a van Axel. foto Mark Neelemans vestigd is op het terrein van een boerderij." Nadat eind vorig jaar een bij eenkomst voor mantelzor- gers was gehouden om de behoef te aan de nieuwe voorziening te peilen, kwamen er al meteen reac ties. „Enkele mantelzorgers zaten verschrikkelijk omhoog. We heb ben toen, in overleg met de ge meente, besloten de dagbesteding voorzichtig op te starten. Vanuit de redenering het belangrijker is dat mensen die zorg nodig hebben een plekje krijgen, dan dat ge wacht wordt op een vergunning." Dus werd de oude wagenschuur grondig verbouwd tot een soort 'gedoogzorgboerderij'. In juni ho pen ze de definitieve vergunning op zak te hebben. Op dit moment telt het Hof van Axel vier mannelijke gasten. De één scharrelt graag in de moes tuin, een ander houdt van schilde ren en weer een ander is al weken bezig een kippenhok in elkaar te timmeren. De één komt een paar dagen, de ander slechts een paar dagdelen. Terwijl ze op de boerderij zijn, krijgen hun partners de tijd om iets voor zichzelf te doen. Hoe wel dat wel wennen is als je dag in dag uit heel intensief voor je man zorgt. Harold: "Mensen vinden het toch heel eng om hun partner ergens anders onder te brengen. Maar iedereen kan hier rustig ko men kijken en gewoon een dagje meedraaien." Inge en Nine kunnen in de oude wagenschuur tien tot twaalf men sen tegelijk opvangen. Ze timme ren nu bewust nog niet erg aan de weg, ook al hield het Hof van Axel vorige week woensdag wel een fan cy fair. Veel oma's en opa's kwa men met hun kleinkinderen naar deze activiteit. „Pas als alle vergun ningen rond zijn, gaan we echt naar buiten treden." Dat er een behoefte is aan een voorziening als Hof van Axel, daar zijn de initiatiefnemers van over tuigd. „Zeeland is de meest vergrij zende provincie van Nederland. Dus die behoefte neemt alleen maar toe." Hof van Axel heeft ook een eigen website: www.hofvanaxel.nl. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Nabestaanden van wie dierbaren op de algemene be graafplaats in Terneuzen ter aarde zijn besteld, vragen de gemeente beter toezicht te houden. In februa ri is drie keer aangifte gedaan van diefstal op de begraafplaats aan de Bellamystraat. Twee beeldjes en een bronzen plaat zijn verdwenen. Anita van Fraeijenhove is één van de slachtoffers. Een bronzen plaat met daarop de afbeelding van een schip is van de grafsteen van haar vader gestolen. „Hij werkte bij de t bootlieden. Het water was zijn le- 2. ven. Vandaar dat schip, gemaakt verpor een kunstenaar uit Walsoor- ner Ei" Anita heeft na de diefstal de Gedeputeerde Staten van de provincie Zeeland maken bekend dat zij op 27 april 2010 het ont werp exploitatieplan bij het ontwerp inpassingsplan hebben vastgesteld. Ontwerp exploitatieplan Waterdunen is een gebiedsgericht project ten westen van Breskens, waarin Stichting Het Zeeuwse Landschap, Molecaten. de gemeente Sluis, het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen en de Provincie Zeeland samen optrekken. De kustversterking als onderdeel van Zwakke Schakels wordt hier gecombineerd met een grootschalige recreatie- en natuurontwikkeling. Het provinciaal inpassingsptan Waterdunen zal hiervoor het planologische kader vormen. Met het project wordt substantieel bijgedragen aan de met het gebiedsplan Natuurlijk Vitaal en in het Omgevingsplan nagestreefde doelen op het gebied van de sociaal-economische vitaliteit van de regio, kustversterking, kwaliteitsverbetering in de verblijfsrecreatie en natuurherstel. Het exploitatieplan is een nieuw instrument uit de Wet op de ruimtelijke ordening, primair gericht op kostenverhaal in het kader van grondexploitatie. Een exploitatieplan dient opge steld te worden, wanneer de overheid bij vaststelling van een bestemmingsplan of inpas singsplan niet beschikt over de eigendom van alle percelen in het plangebied en (nog) niet met alle eigenaren een overeenkomst heeft gesloten over de grondexploitatie. Op basis van een exploitatieplan kunnen de kosten van investeringen in de publiéke ruimte, zoals de kos ten van de aan te leggen recreatienatuur, (deels] verhaald worden op de private partijen, die profijt hebben van die investeringen. Ter inzage legging Het ontwerp exploitatieplan Waterdunen ligt gedurende zes weken, vanaf 6 mei tot en met 16 juni 2010 ter inzage. De stukken kunt u inzien bij: Provincie Zeeland, Directie Ruimte, Milieu en Water, Groenewoud 1 te Middelburg, op werk dagen van 8.00 tot 17.00 uur; Gemeente Sluis, Nieuwstraat 22 te Oostburg, op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 8.30 - 13.00 uur en op woensdag van 8.30 - 16.00 uur. Het ontwerp exploitatieplan is tevens digitaal te raadplegen via de website van het project Waterdunen www.waterdunen.com. Wanneer u de stukken buiten openingsuren wilt inzien of wanneer u een kopie van de stukken wilt ontvangen, kunt u contact opnemen met mw. ir. E.A. Dekker, telefoonnummer 0118 -631922. Indienen zienswijzen Gedurende de bovengenoemde periode van ter inzage legging kunnen belanghebbenden een zienswijze over het ontwerp exploitatieplan bij Provinciale Staten indienen. Het postadres voor de zienswijzen is Directie RMW, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. In plaats van toezending per brief kunt u gedurende de hierboven genoemde termijn van 6 weken uw opmerkingen ook langs elektronische weg insturen door het formulier op de web site www.waterdunen.com in te vullen en te versturen. Indien u mondeling een zienswijze wenst in te dienen, kunt u contact opnemen met mw Dekker 10118-631922], Bij het indienen van inspraakreacties kunt u vragen om vertrouwelijke behandeling van uw persoonlijke gegevens. Wat gebeurt er met uw zienswijze? JpIJ! Alle zienswijzen zullen (anoniem) worden gebundeld in een Nota van Beantwoording. Provincie Zeeland Provinciale Staten van Zeeland nemen de zienswijzen in overweging bij het vaststellen van het definitieve exploitatieplan. Directie Ruimte, Milieu en Water mmsmmBMBittmum «awgsa gemeente gebeld. „Ze leggen de verantwoordelijkheid bij dé grafei genaren, terwijl het een algemene begraafplaats is. Er gebeurt te vaak iets. Afsluiten kan niet, maar came ratoezicht toch wel. Dat zou te duur zijn voor alle begraafplaatsen in Terneuzen." Volgens een woord voerder zijn de grafeigenaren ver antwoordelijk voor hun graven en niet de gemeente. Anita voelt zich in de steek gelaten. Volgens haar is bekend wie de grafschennis zou plegen. „Hij is gepakt voor de dief stal van koperen leidingen bij de verbouwing van het crematorium. Ze zeggen geen bewijs te hebben voor andere diefstallen. Waarom kijken ze dan niet of hij die spullen thuis heeft? Dat zou niet mogen." Dodenherdenking 4 mei 2010 Gemeente Sluis Aardenburg: 19.00 uur, herdenking Sint Baafskerk; 19.40 uur, stille tocht naar al gemene begraafplaats; 20.10 uur, bloe menhulde bij oorlogsgraven. Breskens: 19.10 uur: samenkomst in pro testantse kerk; 19.40 uur; stille omgang vanuit kerk; 19.55 uur: zang koor Westen wind; 20.10 uur: rondgang langs oorlogs graven en bloemlegging. Cadzand: 19.30 uur: herdenking in her vormde kerk; 19.45 uur: stille tocht naar algemene begraafplaats en bloemlegging. Hoofdplaat: 19.30 uur: ontvangst in dorpskerk; 19.45 uur: vertrek richting Spuikom; 20.05 uur: kranslegging. Oostburg: 14.00 uur: Eligiuskerk, voorle zen namen 140 burgerslachtoffers; 18.45 uur: herdenking in hervormde kerk; 19.35 uur: stille tocht begraafplaats Oudestad; 20.03 uur: kranslegging en bloemenhulde Monument 1944. Retranchement: 19.15 uur: samenkomst dorpshuis d'Ouwe Schoole, waarna her denking bij monument. Schoondijke: 19.00 uur: bijeenkomst protestantse kerk; 19.45 uur: stille tocht naar monument op begraafplaats. Sluis: 19.00 uur: herdenking raadzaal Bel fort Sluis; 19.45 uur: bijeenkomst en bloemenhulde monument Groote Markt. Gemeente Terneuzen Axel: vanaf 18.30 uur: verzamelen in De Halle voor tocht naar Poolse begraaf plaats Burchtlaan; vandaar naar stadhuis, 19.40 uur: tocht naar Poolse monument, Zeestraat, kranslegging; 20.15 uur: herdenking in De Halle, zelfge maakte collages scholen; interviews door leerlingen Zeldenrust met overlevenden; optredens Poolse kapel en volksliederen met christelijke drumfanfare Hossana. Biervliet: 19.45 uur: herdenking monu ment Paulinahaven, voordracht schoolkin deren, oplaten vredesduiven, De Harmo nie speelt Wilhelmus en Canadese volks lied; 20.30 uur: herdenking Burg. Maarle- veldstraat; na afloop koffie in dorpshuis. Koewacht: 19.30 uur: herdenking in rk kerk; waarna défilé langs gedenkplaat, onthulling op kerkhof van gerenoveerde V2-grafzerk Bos en opening expositie 'Koewacht herdenkt' in De Vlaschaard. Philippine: 19.00 uur, herdenking oor logsmonument Isabellahaven. Sas van Gent: 19.45 uur: herdenkings dienst rk kerk; 20.20 uur: vertrek rouw mars naar monument Keizer Karelplein. Terneuzen: 18.40 uur: bijeenkomst Gro te Kerk, Noordstraat; 19.20 uur: vertrek stille tocht Markt; 19.55 uur: kransleg ging; 20.00 uur: twee minuten stilte, ge volgd door bloemlegging. Zaamslag: 19.30 uur: stille tocht Plein West naar de Poolse brug; 20.00 uur: Plechtigheid bij Poolse brug. Gemeente Hulst. Hulst: 19.00 uur: bijeenkomst in basiliek; 19.30 uur: bloemlegging gedenkplaten stadhuis; stille tocht naar monument De Gevallen Krijger, Glacisweg. Kloosterzande: 18.30 uur: dienst her vormde kerk; 19.15 uur herdenking Hof te Zandeplein; kranslegging begraafplaats Hulsterweg; Hof te Zandeplein, kransleg ging nieuw herdenkingsmonument. Graauw: 19.30 uur: samenkomst dorps plein, stille tocht naar begraafplaats, kranslegging, kinderen lezen gedichten. Bevrijdingsdag 5 mei 2010. Axel: Historische bevrijdingsfietstocht, 13.00 uur: start stadhuis, langs histori sche oorlogsmonumenten en bezoek Gdynia-museum. Sas van Gent: Bevrijdingsfestival, Sas Ac tief en Jongerenplasa, scoutinggebouw, Sportkade 5. Alle leeftijden: 13.00 uur: speurtocht bevrijding Sas; 16.00 uur: Ca nadese popcorn-middag; 17.30 uur: prijs uitreiking. 15 t/m 20 jaar: 18.30 uur: dj Lounge-muziek; 21.00 uur: kampvuur; 21.30 uur: akoestische sing along. Terneuzen: 20.00 uur: Ter Nose, Markt, bevrijdingsfeest met popkoor Eigenwijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 67