Port Security Zeeland Seaports Zeeoverslag Zeeland Seaports trekt aan Zeeland Seaports actieve promoter van de Zeeuwse havens 5 juni Open Havendag Vlissingen-Oost Bezoek de Open Havendag op zaterdag 5 juni Port Authority De havens van Borsele, Vlissingen en Terneuzen vormen samen het derde havengebied van Nederland. Met zijn bij drage aan de Zeeuwse werkgelegenheid en economie mag dit gebied met recht het kloppend hart van de Zeeuwse economie genoemd worden. Zeeland Seaports is een gemeenschappelijke regeling waarin de Provincie Zeeland en de gemeentes Borsele, Temeuzen en Vlissingen participeren. Als havenbedrijf is het verantwoordelijk voor de economische ontwikkeling, het beheer, onderhoud en de exploitatie van de Zeeuwse havens. Bij Zeeland Seaports werken circa 80 mensen die samen verantwoordelijk zijn voor: Het aantrekken van nieuwe bedrijven en de uitgifte van grond. Aanleg, beheer en onderhoud van alle infrastructuur. Zorgen voor veiligheid in het algemeen en voor een veilig scheepvaart verkeer in het bijzonder. Met Haven in Zicht wil Zeeland Seaports uitleg geven over het belang van de Zeeuwse havens en de rol van het havenbedrijf hierin. Schelpenpad 2 Haven 1151 Postbus 132 4530 AC Terneuzen T 0115-647400 F 0115-647500 port@zeeland-seaports.com www.zeeland-seaports.com Zeeland Seaports is de beheerder van de Zeeuwse zeehavens. Dagelijks werken bijna tachtig medewerkers aan de ontwikkeling, de exploitatie en promotie van de derde zeehaven van Nederland. Maar wat houdt dit nu precies in? Wat doet bijvoorbeeld een kantonnier? En een havenmeester? In een serie portretten leest u meer over het werk van de medewerkers van het havenbedrijf. Sinds 9/11 en de bomaanslagen in Madrid en Londen is er veel veranderd in de wereld. Terroristische aanslagen en de maatregelen die daarop genomen worden zijn wereldwijd dagelijks nieuws. Net als luchthavens moeten ook zeehavens zich beveiligen tegen deze dreiging. Binnen Zeeland Seaports is Port Security Coördinator Hein Versluis verantwoor delijk voor de Port Security. Het beveiligen van het havengebied is niet vrijblijvend. Internationale wetgeving en Europese afspraken bepalen welke maatregelen er genomen moeten worden. Het beveiligen van een groot en dynamisch havengebied doe je ook niet alleen. Dat doe je vooral samen. "Dat we samen moeten werken hebben we hier in Zeeland goed begrepen en dat doen we dan ook!" zegt Hein Versluis. Samen met de bedrijven en de verschillende overheden in het havengebied bijvoorbeeld. Zo is elk bedrijf beveiligd en zijn er maatregelen getroffen om te voorkomen dat je zomaar ongecontroleerd bij een zeeschip kan komen. En als er sprake zou zijn van een terroristische dreiging, dan zijn de bedrijven in staat om in korte tijd de beveiliging aan te scherpen. Maar vooral de nauwe samenwerking tussen Zeeland Seaports, de Politie, Koninklijke Marechaussee, Douane, Brandweer en de gemeenten Borsele, Terneuzen en Vlissingen blijkt van vitaal belang voor een veilige haven. Elke dienst heeft één of meerdere specialisten op het gebied van veiligheid. Samen vormen ze één team. De aansturing van dit team gebeurt door Hein Versluis. Maar ook de betrokkenheid van de drie burgemeesters als eind verantwoordelijken voor havenveiligheid is een goed voorbeeld. De burgemeesters én Zeeland Seaports hebben sinds 2004 de handen in elkaar geslagen en hebben structureel 'Port Security-overleg'. "Sinds 2004 zijn de havens een stuk veiliger geworden. Minder Op zaterdag 5 juni a.s. organiseren Zeeland Port Promotion Council en havenbedrijf Zeeland Seaports de Open Havendag. 'Trots op onze haven' is al jarenlang het motto van de bedrijven uit het havengebied die zich presenteren en hun poorten wijd open zetten. Centraal ontmoetingspunt van de Open Havendag is het terrein van Scheldepoort Reparatiewed aan de Ritthemsestraat 500 in Vlissingen-Oost, havennummer 1010. Spil van de activiteiten is het infopunt in de tent, waarin (haven-) bedrijven uitleg geven over hun verschillende bedrijfs activiteiten. Op de kade van Scheldepoort staat het tussen 10.00 en 16.00 uur bol van activiteiten, presentaties en demonstraties. Speciale attractie is dit jaar de Roadshow Koninklijke Marine. Daar kunnen bezoekers kennis maken met diverse onderdelen van de Koninklijke Marine en het Korps Mariniers. De promotietrailer met brugsimulator, de expositietent en de klimwand zijn de publiekstrekkers. Verder zijn er twee marineschepen en enkele 'rhibs' (snelle motorboten) waarop je kunt meevaren. Alles is ook vanaf het water te bekijken tijdens een havenrondvaart. Verder is er de unieke gelegenheid om een rondvlucht met een helikopter te maken. Er rijden die dag gratis pendelbussen vanaf het busstation in Terneuzen en vanaf station Vlissingen naar het terrein van Scheldepoort in Vlissingen. Verder rijden er vanaf het infopunt gratis pendelbussen naar opengestelde bedrijven. De bedrijven die hun poorten openzetten voor het publiek zijn Verbrugge Terminals, de Sloecentrale, Total en Scheldepoort Reparatiewed. Ook wordt een speeddate georganiseerd waar werkzoekenden en werkgevers elkaar kunnen vinden. diefstallen en smokkel van verdovende middelen. En bekijk je de landelijke cijfers dan zie je dat lading diefstallen in de transportsector hier nagenoeg niet voorkomen. Zeeland Seaports is niet alleen een filevrije haven maar ook een veilige haven! En worden een aantal inbrekers opgepakt voor inbraken op binnenschepen, zoals laatst in Terneuzen, dan zie je dat de samen werking ook van pas komt om er voor te zorgen dat de schippers hun spulletjes weer terug krijgen", aldus de Port Security Coördinator. Recent is de havenveiligheid tegen het licht gehouden •door een inspectie van de Europese Commissie. 'Indrukwekkend' was hun lovende opmerking omtrent de beveiligingsmaatregelen die ze hier aantroffen. Maar eerlijk is eerlijk, dit is vooral de verdienste van het bedrijfsleven zelf. Dat het zo goed gaat, heeft ook te maken met de omvang van het havengebied, ledereen kent elkaar bij de naam en weet elkaar te vinden. De communicatielijnen zijn kort en dat is belangrijk, niet alleen om adequaat te kunnen reageren op incidenten. De havens van Zeeland Seaports zijn namelijk ook aangesloten op het Nationaal Alerteringssysteem Terrorismebestrijding. Blijkt uit informatie van de inlichtingendiensten dat de dreiging toeneemt, dan moet er snel gecommuniceerd en gehandeld worden. Port Security is een voortdurende zorg: steeds alert blijven op signalen uit het haven gebied, maar vooral ook durven zeggen dat het altijd beter kan. Naar de toekomst toe wil de Port Security Coördinator nog meer aansturen op 'security-awareness bij alle werknemers in het havengebied' en op samen werking tussen de bedrijven onderling. "Sommige dingen kunnen nu eenmaal nog iets slimmer of efficiënter. Mijn werk bestaat er vooral uit om dit alles in goede banen te leiden en er voor te zorgen dat de juiste security- maatregelen worden genomen. Dat maakt het bijzonder boeiend. Vandaag een nucleair transport en binnenkort de beveiliging rondom het passagierschip Prinsendam. En altijd in gesprek blijven met de bedrijven", zegt de voormalig politieman. De overslag van Zeeland Seaports is in het eerste kwartaal van 2010 gestegen met 15% ten opzichte van het eerste kwartaal van 2009. In de eerste drie maanden van dit jaar werd 8,2 miljoen ton via zee overgeslagen, ten opzichte van 7 miljoen ton in 2009. Hiermee bevindt de overslag zich weer op het niveau van het eerste kwartaal van 2008. De stijging deed zich vooral voor in de olieproducten, chemische producten, overig stukgoed en ertsen en metalen. De stijging betrof zowel de in- als de uitvoer van goederen. De Zeeuwse havens herstellen zich sneller en krachtiger dan verwacht. Zeeland Seaports is hier zeer verheugd over, maar durft nog niet te voorspellen wat de totale overslag over 2010 zal worden. Daarvoor moeten we afwachten of de wereldeconomie zich in hetzelfde tempo als nu zal blijven ontwikkelen. Eén van de taken van havenbedrijf Zeeland Seaports is de promotie van de Zeeuwse havens. In de eerste plaats om bedrijven die op zoek zijn naar een nieuwe vestigingsplaats te informeren over de voordelen van de Zeeuwse havens. Ten tweede wil Zeeland Seaports bedrijven in ons havengebied helpen bij het aantrekken van nieuwe ladingen. Want hoe meer ladingen er via de Zeeuwse havens overgeslagen worden hop beter. Tot slot is de promotie van Zeeland Seaports ook gericht op mensen in de regio om het economisch belang van de Zeeuwse havens toe te lichten. We doen dit onder andere met de Haven in Zicht. Voor bet aantrekken van nieuwe -bedrijven en lading stromen neemt Zeeland Seaports regelmatig deel aan beurzen en handelsmissies. Zo heeft Zeeland Seaports samen met een aantal bedrijven uit de Zeeuwse haven begin april deelgenomen aan een internationale logistieke beurs in Sao Paulo, Brazilië. Samen met de havens van Amsterdam, Groningen, Rotterdam én Schiphol en Nederland Distributieland hebben we op een Holland Paviljoen promotie gemaakt voor Nederland als logistiek centrum voor de internationale handel. Tijdens deze druk bezochte beurs heeft demissionair minister Eurlings het paviljoen bezocht. Begin juni zal Zeeland Seaports weer deelnemen in het Holland Paviljoen op een grote logistieke beurs in Shanghai. Ook dichter bij huis zoekt Zeeland Seaports samen met diverse bedrijven potentiële handel op. Zo gaat in mei een delegatie naar Sint Petersburg om daar de mogelijkheden te onderzoeken voor uitbreiding van de handel tussen Zeeland en deze Russische havenstad. Eind april vertegenwoordigde Zeeland Seaports de Zeeuwse havens in Berlijn, tijdens de Koninginnedagviering op de Nederlandse Ambassade in de Duitse hoofdstad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60