Buut en n VtilLqk&uL Schone lucht dinsdag 4 mei 2010 foto's Lex de Meester hendig door. Tien minuten, nog niet eens, had hij gezegd. En dan ben je boven. Maar na een minuut of twintig hangt de fotograaf uitgeput in zijn tuig. Hij tiert en vloekt. "Waar zijn we aan begonnen?", hoor ik boven me donderen. We zijn nog maar driekwart gevorderd. Mijn armen willen deze klim niet.meer. Ik klamp me vast. Even uitpuffen. "Doe maar rustig hoor", schreeuwt Hijdra naar beneden. "Het is geen wedstrijd." Na een half uur klauteren we bezweet op de top van de mast de kuip met de turbine in. Hijdra heeft het dak opengeklapt en we staan in de buitenlucht. De reusachtige rotorbladen staan stil. Het uitzicht op het Sloegebied is waanzinnig. Een industriële mierenkolonie ligt aan onze voeten. Maar Hijdra heeft geen oog voor de omgeving. Hij wijst op plasjes olie op de grond. "Dat is niet goed." De windturbinebeheerder controleert elke dag of de molens draaien. Dat kan op afstand via de computer. "Aan het gedrag kan ik zien of ze iets onder de leden hebben. Als er iets is, dan probeer ik ervoor te zorgen dat de problemen worden opgelost voordat de molen tot stil stand komt. Want molens die niet draaien, dat is het ergste in mijn vak. Stilstaande molens zijn mijn vervuilde horizon." Daarmee ver wijst Hijdra fijntjes naar de tegenstanders van windmolens omdat die het landschap zouden verpesten. "Terwijl we in Nederland veel meer hoogspanningsmasten hebben dan windtur bines, maar daar hoor je niemand over." Elke molen die Hijdra in zijn beheer heeft, krijgt twee keer per jaar een bezoek van hem. "Ik kijk dan of er olielekkages zijn, of zaken loszit ten, of de remblokken versleten zijn." Ook de rotorbladen bekijkt Hijdra van dichtbij. "De bladen lezen als een boek. Ik zie meteen of er iets niet goed is. Ik maak dan een puntenlijst voor de onderhoudsdienst." Die olie op de vloer, is dat een probleem? "Er lekt olie uit de tandwielkast, uit een voorlager. De onder houdsdienst moet sowieso komen, want die olie moet opgeruimd worden. Je kunt er over uitglijden." We mogen weer naar beneden. Zestig meter het ravijn in. Deed Hijdra het de eerste klim niet in zijn broek? "Ja, ik was best wel bang", bekent hij. "Maar dat is normaal. Ik heb ook mensen moeten aannemen. Dan had ik wel eens gasten die zoiets hadden van: 'Ha, ha, dat doe ik wel even', en als een gek naar bo ven klommen. Nou, die neem ik dus niet aan. Als iemand nu al zo doet, wat voor onbehou wen dingen doet hij dan in de toekomst? Nee, je moet een gezonde hoogtevrees hebben. Dat is goed voor jezelf en goed voor anderen." Dennis Rijsbergen Veiligheid staat voorop in het werk van Aad Hijdra. Een industriële klimcursus hoort bij de opleiding. "|e leert hoe je collega's die in problemen zijn geraakt naar beneden moet brengen. Bovendien moet je ook langs de buitenkant van de molen kunnen abseilen." Daarnaast zijn er voorschriften over wanneer je de molen niet mag beklimmen. Vanaf een windsnelheid van vijftien meter per seconde wordt aangeraden niet naar boven te gaan. Vanaf twintig meter is het verboden om te klimmen en vanaf 25 meter per seconde stopt de windmolen. Ook gevaarlijk is bliksem. "Als je boven bent bij de turbine en de bladen gaan zoemen, dan weet je dat de statische elektri citeit in de lucht toeneemt en dat je snel naar beneden moet omdat het gaat onweren." Het uitzicht van zestig meter hoogte op het Sloegebied is waanzinnig. Aad Hijdra ziet het niet meer. "Ik ben er gewend aan geraakt. Alleen vier, vijf keer per jaar zijn de omstandigheden goed. Dan is de lucht strak blauw en is de damp weg en kun je met gemak Antwerpen zien liggen. Een paar dagen per jaar, daar kijk ik wel naar uit." Aad Hijdra heeft iets met windturbines. Sowieso als techneut, maar zijn werk heeft nog een diepere betekenis voor hem. "Mijn dochter heeft astma. Windmolens zorgen ervoor dat de uitstoot van CO2 verminderd wordt. Op mijn manier werk ik mee aan een schonere lucht, ook voor mijn dochter."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 59