IO WmA^Mrbinrda^keerder Aad Hijdra, 900 laloimtt Hoogtevrees, daar heeft ie geen last van. Claustrofobie? Nee, ook dat woord komt niet in de vocabulaire van Aad Hijdra uit Heinkenszand voor. En dat is maar goed ook. Want deze windturbinebeheerder moet nogal eens in de krappe holle mast van windturbines meters en meters omhoog klauteren. dinsdag 4 mei 2010 ids Geen wenteltrap? Oef, valt dat even tegen. Al wat te zien is, als Hijdra de deur van de windturbine opent, is een simpele lad der. En die gaat kaarsrecht omhoog. Zestig meter. Daar staan we dan, in de krappe, holle 'stam' van een windturbine aan de Frankrijkweg in het Sioegebied. Nog één keer een vertwijfelde blik omhoog. Daar ergens in het oneindige moeten we zijn. Gek kenwerk! Aad Hijdra heeft de verslaggever en de foto graaf in een klimharnas gehesen en ketent ze nu vast aan de ladder. Het gezelschap mag aan de klim beginnen. Een speciale haak aan een rail is de cruciale levensredder. Mocht je de grip verliezen, dan schiet de haak op slot en sla je niet meters lager te pletter. Een paar stappen omhoog. De ladder lijkt wel een veredelde keukentrap. Zo iel. Gemaakt van licht aluminium en vastgezet aan de wand met even zo iele steunen. Geen zorgen, zegt Hijdra. "Aluminium is erg sterk." 'Ach ja, alles voor een verhaal', schiet het door m'n hoofd. 'Was de molen maar negentig meter hoog', is een andere gedachte. Want, zo had Hijdra zojuist 'uitgelegd, zo'n reus is uitgerust met een lift. Zulke knoeperts van molens staan bij EPZ en bij Kats. Maar niet hier aan de Frankrijkweg. Het is bloedheet in die enorme metalen sigaar. Colofon Buiten: verschijnt elke dinsdag als bij lage bij de PZC en BN/DeStem Buiten is een bijlage over leven en bewegen in Zeeland U kunt ons informeren: e-mail: buitengebied@pzc.nl website: www.pzc.nl postadres: PZC onder vermelding van Buiten Postbus 91 4330 AB Middelburg telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: J.vandamme@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland telefoon: 0118 434070 Zestig meter De windmolens aan de Frankrijkweg zijn zestig meter hoog. Ze zijn van het type NEG Micon 900. De rotorbladen hebben een omloopsnelheid van tweehonderd kilometer per uur en toch maken de molens nauwelijks geluid. Eén zo'n turbine produceert gemid deld 900 kilowatt per dag. Een huishouden gebruikt zo'n drie kilowatt per dag. De molens zijn aangesloten op het Europese net. Wie groene stroom koopt, krijgt ook daadwerkelijk groene stroom, al is het maar de vraag of die van Nederlandse molens komt. "Een elektron legt 30.000 kilometer per seconde af', legt Hij dra uit.Fysiek kan stroom van deze molen in - veel minder dan een seconde ergens in Spanje uit de muur komen." Sport voor sport klauteren we omhoog. Nog niet eens halverwege verzuren de armen. "Je moet je benen het werk laten doen", galmt het van boven naar beneden. Hijdra klimt be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58