Buiten GRATIS INDER HEW 15 BIJ AANKOOP VAN EEN SKATEBOARD OF VERSTELBARE SKATE'S al vanaf 89,99 Skate vptfts Boards Schuithaven 10-12, Zierikzee 0111 420080, www.uncle.nl i dinsdag 4 mei 2010 foto's Arthur Lavooy pen en andere obstakels kunt. Grinds doe je bijvoorbeeld op bankjes of muurtjes, waarbij je met je board over de rand van de muur of de bank glijdt. Vroeger deed ik ook hammers, dat wil zeggen dat je jezelf van zo hoog mogelijke trappen of afgronden gooit met een flip of een ollie. Nu doe'ik dat bijna nooit meer. Het is heel belastend voor je lichaam en je loopt er snel blessures mee op. Als je jong bent, heb je daar maling aan. Alleen het maken van die trick is belangrijk, al moet je achteraf kruipend naar huis. Tegenwoordig neem ik minder risico: de volgende dag word ik namelijk toch weer op mijn werk verwacht." En waar skate je dan het best? Op straat, op de ramps van indoor skateparken zoals de Meker in Middelburg, of zijn outdoor parken zoals bij het oude Miniatuur Walcheren een grote favoriet? „Het streetskaten is wat ik het meest gedaan heb", vertelt Dennis. „Gewoon de straat op en alles skaten wat je tegenkomt. Creatief zijn is erg belangrijk en dat is wat het ook leuk maakt. Helaas laat het weer het in Nederland niet altijd toe om te streeten, waardoor ik vaak in Meker of een ander indoor park in Nederland te vinden ben. In de zomer ga ik meestal naar het nieuwe Middelburgse buitenpark Wim, Veersepoort. Dit park is opgebouwd uit elementen die je terug vindt op straat, zoals trappen, trapleuningen en hoge curbs (randen)'om op te grinden." Cecile Hubregsen Met een skateboard kun je letterlijk alle kanten op. Buiten op straat, in speciaal aangelegde en ingerichte indoor en outdoor parken, maar ook binnen, op de computer. Favoriete skate plekken worden onder skaters 'favo (skate) spots' genoemd. Indoor en outdoor parken Alle stunters op rollende voorwerpen die in de categorie skateboards, BMX fietsen, steppen en inline- of rollerskates vallen, kunnen in een skatepark terecht. Daar staan allerlei obstakels, hel lingen en attributen om truckjes op te oefenen. Het verschil tussen een indoor en een outdoor park is het dak boven je hoofd; een indoor park is binnen, een outdoor park is buiten. Bij indoor parken wordt vaak entreegeld gevraagd, outdoor parken zijn gratis. Outdoor parken vind je in vrijwel elke stad, indoor parken zijn helaas een stuk zeldzamer. De dichtstbijzijnde is Meker skatepark, aan de Sportweg 25 in Middelburg (www.mekerskatepark. nl). Om niet voor een gesloten deur te staan, kan je het best de openingstijden en entreegelden van de indoor parken van te voren online opzoeken. Street skaten Op straat skaten wordt in de skate scene 'street skaten', of 'streeten' genoemd. Zoals veel 'skate termen' en 'skate slang' spreek je het op z'n Engels uit. ('Street' is uiteraard het Engelse woord voor 'straat'.) Je kunt bankjes, trappen en plantenbakken gebruiken om truckjes op te doen, maar je kunt ook prima in de achtertuin oefenen, als die groot genoeg is. Ramp of vert skaten Een 'ramp' wordt ook wel een 'half- pipe' of een 'vert' ge noemd. Het is letterlijk een meters grote, halve buis. Ramp skaten is in de jaren '70 in Californië ontstaan, toen skaters tijdens een droge zomer leegstaande zwembadwanden begonnen te gebruiken om tegenop te rijden. Tegenwoor dig komen ramps in ieder skatepark in vele varianten en materialen voor. De bekendste ramp skater is ongetwijfeld de tweeënveer- tigjarige Amerikaan Tony Hawk. Hij was op zijn zestiende al wereldkampioen. De op Hawk gebaseerde computerspel len zijn een uitkomst voor elke virtuele held: honderd keer vallen, zonder pijn of blessures. Ideaal. Er zijn verschillende locaties om te skateboarden, maar niet ieder skateboard is geschikt voor elke plek. Er zijn vele maten, merken en prijsklassen, variërend van enkele tientjes tot honderden euro's. Bij speelgoedwinkels gaan ze compleet over de toonbank, bij skateshops worden de onderdelen los verkocht. Erg handig als er regelmatig iets kapot gaat. Naast het skateboard bestaan er veel speciale types: Longboard Een zeer lang, groot skateboard om op een comfortabele wijze lange afstanden af te leggen, ofte wel te 'cruisen', zoals skaters zeggen. Longboards zijn minder geschikt om mee te stunten en over het algemeen prijziger in aanschaf dan een skateboard. Ze zijn vanaf honderd euro te koop. Fingerboard De naam doet vermoeden dat het iets met je vingers te maken heeft. Dat klopt. Het is een heel klein skateboardje van enkele centimeters groot. Met je vingers stunt je er op los, net als in het echt. Fingerboards zijn verrassend gedetailleerd en er bestaan zelfs complete, op maat gemaakte miniatuur skateparkjes. Wave Dit is een nieuwe, populaire variant in skateboardland. Een Wave is een board dat uit twee losse delen bestaat, die door middel van een verbindingstuk onafhankelijk van elkaar kunnen bewegen. Steppen hoeft niet meer; je gaat vooruit door je heupen en schouders op zo'n manier te bewegen, dat de twee losse planken onder je voeten je voorwaarts stuwen. Waveboarden wordt ook wel Street Surfing genoemd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 53