V maakt, ben je al snel 4l Mier - VenMM Maraues Tricks Het lijkt allemaal zo makkelijk als je ervaren jongens en meiden schijnbaar onbe kommerd van trapleuningen ziet glijden en de wildste en gekste capriolen met hun skateboard uit ziet halen. Maar schijn bedriegt. dinsdag 4 mei 2010 Die ene trick, die telt Voordat je je eerste ollie maanden bezig en het kan jaren duren, voordat je echte ingewikkelde tricks (truckjes) zoals 360 flips of backside tailslide grinds kunt. Het vereist een enorme berg lef, geduld en een ijzersterke zelfdiscipline en dat is lang niet alles. Om met zo'n plankje op wieltjes overweg te kunnen, moeten ook nog eens een hoop obstakels en angst overwonnen worden. 'Mier' weet er alles van. „Ik heb mijn knieschijf gebroken en er een groot litteken van de ope ratie aan overgehouden. Ook mijn voet heb ik een keer gebroken en twee vingers. Verder heb ik een paar littekens op mijn schenen, ellebo gen en knieën." Het zijn blijvende herinnerin Ollie Dit is de bekendste truck, ontstaan in de jaren '80 en genaamd naar de uitvinder: Alan 'Ollie' Gel- fand. De ollie is de basis voor vele andere trucks waarbij het skateboard los komt van de grond. Met de ollie kun je rijdend of vanuit stilstand met je board op, maar ook over dingen springen. Dit doe je door de achterkant van het skateboard (de 'tail' genaamd) hard tegen de grond te trap pen en je voorste voet naar voren te schuiven. Kickflip Deze truck kun je pas leren als je de ollie helemaal beheerst. ]e begint met de ollie. Zodra je board in de lucht is, trap je tegen de rand van je skateboard, zodat het om zijn as draait. De kunst is om er recht op te landen, het liefst tijdens het rijden. Manual Bij een Manual rijd je op de achterste twee wieltjes van je skateboard. De tail mag de grond daar bij niet raken. Als je dit op één wieltje doet, wordt het een wheelie genoemd. Deze truck kan ook met de voorkant van het skateboard, dan heet het een Nose Manual, of een Nose Wheelie. gen aan de diepe schaaf en snijdwonden die hij door de jaren heen bij valpartijen opliep. )e moet er wat voor over hebben om goed te kunnen skateboarden. Wat bezielt skaters om zoveel risico's te nemen? Mier legt het uit: „Ik ben 33 en skate 22 jaar. Op de basisschool wist ik echter al dat groepssport niet mijn ding was. Ik heb voetbal geprobeerd en jaren op scouting gezeten, maar ik vond het allemaal verschrik kelijk. Op een dag vond ik in de schuur het oude jaren '70 skateboard van mijn broer. Al snel leerde ik balans te houden en begonnen de eerste truckjes te komen. Ik heb jarenlang niets anders meer gedaan." 'Mier' heet eigenlijk Dennis Marques, maar zijn echte naam zal niet iedereen kennen. In de scene heet Dennis namelijk 'Mier' en in die scene is Mier een held. Een levende legende. Mier was één van de besten. „Ze keken tegen ons op. Jongere skaters gingen voor ons aan de kant als we ergens aan het skaten waren. Velen van hen zijn mijn generatie inmiddels voorbij gegroeid qua niveau, maar ik voel nog steeds het respect dat ze voor ons hebben." Met 'ons' bedoelt Mier zijn vriendengroep, de 'Zeehuu click'. Vandaag de dag kennen de meeste skaters nog steeds de verhalen over die lokale helden uit de jaren '80 en '90. De echte namen van hun idolen kennen ze vaak echter niet; alleen de bijnamen. CB, Joppo, Hoofd- aap, Kutkop... „Tja, bijnamen zijn echt typisch iets voor de Zeeuwse skatescene. Je meest kenmerkende eigenschap wordt vrijwel direct je bijnaam en die raak je nooit meer kwijt. Ik leerde snel skaten op het niveau van de skaters die drie a vier jaar ouder dan mij waren en daar ging ik ook het meest mee om. Omdat ik zo'n ukkie was tussen die gasten, had ik mijn bijnaam 'Mier' al snel te pakken." De trucks die je kunt leren zijn eindeloos. „Ik ben op dit moment fan van flips en grinds op curbs." Voor een skater is dat klare taal, maar een buitenstaander zegt het net zoveel als plat Russisch. Gelukkig geeft Dennis een uitgebreide beschrijving: "Als je een flip maakt, spring je met je board. Terwijl je in de lucht bent, draait je board onder je voeten op alle mogelijke manieren. Het vraagt veel beheer sing en het duurt jaren voor je ze ook op trap-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 52