5 mei open 'Mamma en pappa, ga TO@S AIONTEL <r Duizenden Canadezen herdenken slachtoffers van 11 tot 17 uur! Duitsers zijn niet langer de vijand op de gehele collectie! ANDREA LUTEN „Zulke goede berichten heb ik nog nooit gehad", riep de moe der van Andrea toen ze hoorde dat er een verdachte was ge pakt. Ook in deze zaak bewees de DNA-databank zijn nut. PAUL KUSTERS O De grootste bankenspeoalist Een geheel eigen collectie 1001 mogelijkheden ^Topkwaliteit ^Gegarandeerdde laagstepfljs Q 5 jaaréxtragarantie Montèl Goes Woonboulevard Marconistraat 24 tel. (0113) 23 09 80 design by Exclusief en betaalbaar zitcomfort www.montel.nl Koningin Beatrix spreekt met een van de vele Canadezen op de Canadese militaire begraafplaats in het Gelderse Groesbeek. foto Cerard Verschooten CROESBEEK - De herdenking op de Canadese militaire begraafplaats in het Gelderse Groesbeek heeft gistermiddag veel belangstelling ge trokken van Canadezen. In totaal zijn tweeduizend Canadese leerlin gen, leerkrachten en ambtenaren van meer dan 85 scholen uit heel Canada naar Nederland gekomen voor herdenkingen. Ook koningin Beatrix woonde de herdenking bij, evenals prinses Margriet en haar man Pieter van Vollenhoven. Naast de scholieren en de konin gin waren ook Canadese oorlogsve teranen aanwezig bij de vijfenzes tigste herdenking van de bevrij ding. De Canadese minister van Veteranenzaken, Jean-Pierre Black burn, was eveneens naar Groes beek gekomen. Op de begraafplaats liggen.meer dan 2300 Canadese militairen be graven. Zij kwamen grotendeels in februari en maart 1945 om bij de strijd om het Duitse Rijnland. „De gesneuvelden zijn destijds door Groesbeekse mannen begraven op de plek waar nu de militaire be graafplaats is. De fraai gelegen be graafplaats is een geliefde plek bij Groesbekers", zegt Wiel Lenders, directeur van het Nationaal Bevrij dingsmuseum 1944-1945 in Groes beek. In 1951 werd de begraafplaats Cana dees grondgebied. De overheid van Canada verzorgt het onder houd van de graven. Op de be graafplaats liggen zelfs indianen be graven die in de Tweede Wereld oorlog meevochten, onder meer als scherpschutters. Langs de grens ten zuiden van Nij megen trok op 8 februari 1945 een leger van een half miljoen geallieer den soldaten oostwaarts. Uiteinde lijk kostte de strijd aan in totaal vijfduizend Canadese militairen het leven. DEN HAAG - Uit het jaarlijks onder zoek dat het Nationaal Comité 4 en 5 mei heeft gehouden, blijkt dat 90 procent van de Nederlanders ouder dan 65 jaar vindt dat we ons inmid dels met Duitsland hebben ver zoend. Ook jegens de Japanners is de tijd aangebroken dar er van ver zoening sprake is. Bij 62 procent van de mensen die de oorlog heb ben meegemaakt, is dat het geval. De cijfers uit het onderzoek zijn on dubbelzinnig: negen op de tien Ne derlanders denkt niet meer aan de Tweede Wereldoorlog als zij zich een beeld over Duitsers en Japan ners moeten vormen. Voor het on derzoek werden 975 burgers van 13 jaar en ouder ondervraagd. Uit het onderzoek blijkt ook dat een ruime meerderheid van de Nederlanders door wil gaan met het herdenken van 4 en 5 mei. 80 procent van de bevolking vindt dit zinvol. Daarbij moet ook worden nagedacht over de toekomst. door Gert Meijer en Ed van Tellingen De ouders van de vermoor de Andrea Luten hebben goede hoop dat de zaak nu eindelijk echt wordt opge lost. „Die man heeft heel veel uit te leggen." BOEDAPEST - Geen dag dat Lammi Luten niet aan haar dochter Andrea denkt. Dus dat ze gister ochtend aan Andrea dacht vlak voordat de politie uit Nederland haar in Hongarije opbelde, was niet eens zo bijzonder. Het nieuws dat de vermoedelijke dader van de moord op haar dochter was aange houden, wel. „Wauw. Helemaal ge weldig, zulke goede berichten heb ik nog nooit gehad', riep ze. Op de kop af zestien jaar en 51 we ken is het geleden dat de vijftienja rige Andrea werd omgebracht in de bossen van Gijsselte, op de te rugweg van de school in Hooge- veen naar Ruinen. Lammi en Roelof Luten (beiden 59) hebben nog maar een uur gele den het nieuws uit Assen gehoord, en moeten nog bekomen van de schrik. Ze verblijven in Hongarije, op hun landgoed, waarop ook een paar villa's staan voor gasten. Het echtpaar Luten was eind vorig jaar vanuit Ruinen vertrokken naar het landgoed in de buurt van Boedapest. Roelof en Lammi zoch ten de rust, die nu opnieuw wordt verstoord. Lammi lacht: „Maar de onrust die nu ontstaat, mag nog wei even duren. Dat vinden we niet erg." Maar dan zegt ze: „Op het moment dat ik het nieuws hoorde, schakelde ik mijn gevoel direct uit. Ik luisterde met toege Lammi en Roelof Luten, de ouders van een verdachte. knepen keel. De emoties, dacht ik, nu nog even niet." Na het telefoon tje zei ze tegen Roelof: „Doe me maar even een kopje thee, daar ben ik wel aan toe." Lammi houdt een kleine slag om de arm, want zijn er niet vijf'zeke re' verdachten eerder al aangehou den? Maar ze zegt ook: „Er is een DNA-match, een technisch bewijs. Die 41-jarige man uit Hoogeveen, die is aangehouden, heeft heel veel uit te leggen natuurlijk." Andrea beheerst het leven van van Andrea, zijn blij met de arrestatie foto Marcel Jurian de Jong/GPD Lammi en Roelof, maar zeven jaar na haar dood hebben ze de knop omgedraaid. Lammi publiceerde haar boek over het leven na de dood van Andrea. „Ik had alles ge daan om op mijn manier de moor denaar op te sporen", vertelt ze. „Ik stond voor de keus: zo door gaan, waardoor ik mijn leven zou vergallen, of had dat leven voor mij en Roelof nog wat anders in petto? 'Pappa, mamma, ga ge woon door met jullie leven'. Dat hoorden we haar zeggen." I TOOS HENK ZIJN OP VAKANTIE r het IS ©een meivakantie met een lan©e ij/ henk1, V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4