zeeland 13 IIEUWS E iau EE E Bevrijdingsdag 5 mei geopend Man wil lage straf voor ongeval ORTAAL TJ Intratuin Halsteren, Halsterseweg 65a Keiharde keuzes commentaar Assistenten nemen werk van dokter over op huisartsenpost Intratuin Breda, Terheijdenseweg 296 Intratuin Koudekerke, Galgeweg 5 mtratum 3 3 De top drie van de dalers De top drie van de stijgers Bevolkingsontwikkeling in Zeeland dinsdag 4 mei 2010 MIDDELBURG - Assistenten op de huisartsenposten Walcheren, Beve- landen en Schouwen-Duiveland nemen steeds vaker het werk van de huisartsen uit handen. Zij handelen zelfstandig vragen van patiënten af in de avond-, nacht- en weekenduren. Daarvoor hebben 27 medewerkers van de huisartsenposten onlangs een lan delijke erkend diploma gehaald. De huisartsenposten op Walche ren, Bevelanden en Schou wen-Duiveland worden steeds va ker gebeld, jaarlijks 57.000 keer. Dat komt onder meer door de slechte bereikbaarheid van huisart sen. Door assistenten beter op te leiden willen de huisartsenposten patiënten beter en sneller helpen. Zij zijn meteen beter voorbereid op de drukte in het toeristensei zoen. De huisarts blijft wel eind verantwoordelijk. Hij of zij keurt de registratie van de telefoonge sprekken met patiënten goed. De gemeente Tholen is duidelijk een groeigemeente. Deze gemeen te stijgt tot 2030 het meest in in woners. Het gaat om een percenta ge van 8,6, ofwel van 25.429 in 2010 naar 27.617 in 2030. De groei is te danken aan een hoog geboorteoverschot. Op de tweede plaats bij de groeiers komt de gemeente Kapel- Ie waar een groei ontstaat van 7,86 procent. Ook dat is te danken aan het geboorteoverschot. Tussen 2010 en 2030 stijgt het aantal inwoners in Kapelle van 12.309 naar 13.276. Op de derde plaats komt de ge meente Reimerswaal waar het groeipercentage tot 2030 5,52 be draagt. In absolute getallen is dat van 21.311 inwoners in 2010 naar 22.487 in het jaar 2030. Tholen, Kapelle en Reimerswaal worden (met Borsele) ook ge noemd als stijgers in de provinciale nota Onverkende Paden. In Borse le zal echter in 2011 het aantal in woners dalen. Het woord krimp roept niet bij elke Zeeuwse bestuurder een gevoel van ur gentie op. Niet zo verwonder lijk, want volgens de prognoses zou het aantal inwoners rond 2025 afnemen. Nieuwe bereke ningen geven echter aan dat dat tien jaar eerder zal gebeuren. Het is verwonderlijk dat som mige gemeenten tamelijk laco niek reageren op de bijgestelde verwachtingen. Want wonin gen in krimpgemeenten zullen in waarde dalen en er zullen in hoog tempo voorzieningen ver dwijnen. Die omstandigheden vragen om een grondige analy se en keiharde keuzes. Gedeputeerde Harry van Wave- ren (CDA, Ruimtelijke Orde ning) roept de gemeenten op om gezamenlijk te bezien wel ke maatregelen getroffen moe ten worden. Vorig jaar stelde hij dat de helft van Zeeuwse bouwplannen moet worden ge schrapt. Veel gemeenten lieten toen weten vast te houden aan hun planning. Hopelijk is Van Waveren dit keer geen roepen de in de woestijn. door Jan jaap Broekhuijsen KRUININGEN - Een voormalig Scho renaar (29) die vorig jaar door de Middelburgse rechtbank tot 120 uur werkstraf en een jaar rij-ont- zegging werd veroordeeld na een zeer ernstig verkeersongeval in Kruiningen, wil onder zijn rij-ont- zegging uit. Op 6 mei 2008 werd de man in zijn Opel Astra op de verkeerskrui- sing Zanddijk-Oude Rijksweg bij' Kruiningen geschept door een vrachtwagen die voorrang had. De Bevelandse passagiere die achterin zat, raakte zodanig gewond dat zij voor altijd aan een rolstoel is ge kluisterd. Zij liep een dusdanige dwarslaesie op dat haar hele onder lichaam verlamd is. De man, zijn vrouw en het slacht offer, een kennis van het stel, wa ren op weg geweest naar Rilland. Volgens de chauffeur viel de mo tor uit. Al uitrijdend zou hij heb ben getracht de motor te starten. Daarbij lette hij niet op het andere verkeer, aldus de verdediging, en kon het gebeuren dat de vrachtwa gen de Opel vol in het achterste deel van de flank raakte. De chauffeur en zijn vrouw man keerden niets. Volgens het slachtof fer reed de chauffeur veel te hard en hij remde niet af toen hij de voorrangsweg naderde. De vrouw is nog steeds erg boos op de chauf feur. Uitspraak 17 mei 381. op dat inwonertal stokt de bevol king van Zeeland. Daarna gaat het bergafwaarts. De gemeente Sluis, die al de twij felachtige eer heeft om bekend te staan als de krimpregio van Zee land, is de gemeente waarvan tus sen 2010 en 2030 het aantal inwo ners het sterkst daalt. En wel met 11,68 procent. In 2010 is het aan tal inwoners nog 24.045 en vol gens de prognoses van de provin cie is dat in 2030 nog 21.236. Op de tweede plaats bij de dalers staat de gemeente Schouwen-Dui veland met een daling van 7,25 procent. Over deze gemeente werd in de provinciale nota Onver- kende Paden nog opgemerkt dat het aantal inwoners min of meer stabiel zou blijven. Het loopt ech ter terug van 33.959 naar 31.496. Op de derde plaats komt de ge meente Vlissingen waar al langere tijd sprake is van terugloop van het aantal inwoners. Tussen 2010 en 2030 bedraagt de daling 6,86 pro cent. In absolute aantallen is dat volgens de provinciale prognose van 44.783 in het jaar 2010 naar 41.712 in 2030. Intratuin Halsteren, Breda en Koudekerke mÊMÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊBm \voor de openings J U bent van harte welkom! bjden J De bevolking van Zeeland daalt in de komende 20 jaar. Volgens een nieuwe prognose van de provincie, zal de daling voor een aantal gemeenten fors zijn. Andere zien het aantal inwoners juist groeien. Noord-Beveland Bevolkingsontwikkeling Omslagpunt (niet in elke gemeente) Schouwen-Duiveland Vlissingen Middelburg Reimerswaal Terneuzen Veere Kapelle Tholen Borsele Rolant Quist bron Provincie Zeeland foto Wim Kooyman Zeeland, hoe dan ook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3