341 consument Een biertje betalen via Hyves 1 dinsdag 4 mei 2010 eB Voor een verrassend gesprek tijdens een treinreisje Frank Raterink verbaast zich er over dat iedere dag 1,1 miljoen mensen met de trein reizen en nauwelijks contact maken met el kaar. Terwijl de trein, volgens hem, een sociale ontmoetings plek bij uitstek is. Uit die gedach te ontstond Treinontmoeting.nl, waarop je kunt lezen hoe je via Twitter of Foursquare je eigen treinontmoeting kunt regelen. www.treinontmoeting.nl Aan de hand van Anne rondlopen in het Achterhuis Op internet kun je nu virtueel en driedimensionaal ronddwalen door het Achterhuis waar Anne Frank en haar familie tijdens de Tweede Wereldoorlog zat onder gedoken. Bezoekers van de site zien hoe de ruimtes eruit zagen tijdens de onderduikperiode. De gebeurtenissen in het Achterhuis zijn op de website te horen aan de hand van een reeks verhalen. www.annefrank.org/achterhuis Wereldsteden gevangen in soundbites Dit project van de Britse kunste naar Stanza is op z'n minst bijzon der te noemen. Hij heeft in de we reldsteden die hij bezocht gelui den opgenomen en die verzame ling bij elkaar gezet op zijn site. Je hoort straatgeluiden uit Barcelo na, getoeter van taxi's in New York en de belletjes van Amster damse trams. Nieuwe, eigen soundbites kun je insturen. www.soundcities.com Kiezen tussen cola of de evenaar Als je moest kiezen tussen 'Ru dolph the rednosed reindeer' en Neil Diamond, wat zou je dan kie zen? De meest bizarre keuzes krijg je voorgelegd in deze online zoektocht naar het meest fantas tische ding ooit. Momenteel staat internet bovenaan de lijst, op de voet gevolgd door leven en zuur stof. Melige bezigheid, maar pas op: behoorlijk verslavend. www.mostawesomestthingever.com Heel veel informatie over de dag waarop je geboren bent Weet jij op wat voor een dag je bent geboren? En weet je wat voor weer het toen was? En kun je zeggen welke historische ge beurtenissen er toen plaatvon den? Of welke beroemdheden op dezelfde dag jarig zijn? Internet heeft natuurlijk een antwoord op al deze vragen, maar hoe vind je het? Op deze site kun je alle ant- J woorden heel eenvoudig vinden. www.vindhetsnel.com/geboortedag/ door Laurens Lammers illustratie Jos Diender Veel internetgebruikers vroegen het zich de afgelo pen weken af: Hoe veilig is een betaalsysteem via vriendensite Hyves? Feit is dat het sinds kort kan: geld overmaken naar vrienden via het betaalsys teem Hyves Afrekenen. Geld van vrienden innen is eveneens moge lijk. Voor een betaling per mobiele telefoon kan MyOrder worden ge bruikt, een applicatie voor de mo biele telefoon die gekoppeld werd aan Hyves. Via MyOrder worden allerlei betalingen mogelijk in de echte wereld. Ie kunt er bijvoor beeld een drankje in de kroeg, een pizza, een bioscoopkaartje of een beltegoed mobiel mee afrekenen. Hyves garandeert dat alle betalin gen veilig worden verwerkt. Die ga rantie kan de site bieden door de betalingen te laten verlopen via Mi- niTix, een door de Rabobank ont wikkelde digitale portemonnee. Dankzij deze chipknip kan elke 'Hyver' nu kleine bedragen over maken via de Hyvespagina of per mobiele telefoon, ongeacht bij wel ke bank of telecomprovider hij of zij zit. Gebruikers hoeven daarbij niet geregistreerd te staan bij Mini- Tix. Het enige wat ze moeten doen, is hun o6-nummer koppe len aan het betaalsysteem via hun profielpagina op Hyves. Uiteraard dient er ook geld te worden ge stort op de Hyvesrekening. Het to taalbedrag dat hierop mag staan, is maximaal 150 euro, een door de overheid voor chipknips vastge steld bedrag. Is de rekening leeg, dan is er via de Hyvessite maxi maal 50 euro per dag bij te storten. Automatisch aanvullen kan ook via de optie 'Automatisch opwaar deren', een functie in MiniTix die vergelijkbaar is met het opladen van de OV-chipkaart, waarbij het geld automatisch van de gewone bankrekening wordt overgeboekt zodra de digitale portemonnee leeg is. Hyves Afrekenen maakt in princi pe veel dingen mogelijk. Zo kan ie dereen geld geven aan iedereen. Een eenmaal overgemaakt bedrag is echter niet storneerbaar. Bij een foute overboeking moet dus con- Sinds maart kunnen leden van het online vriendennetwerk Hy ves kleine betalingen doen via het betaalsys teem Hyves Afreke nen. Maar is een so ciaal netwerk dat voor bank speelt wel be trouwbaar? tact worden opgenomen met de ontvanger van het geld. Geld vra gen is alleen mogelijk aan Hyves- vrienden. Volgens Yme Bosma van Hyves zijn de reacties op Hyves Afreke nen tot nog toe positief „Nieuwe betaalsystemen hebben echter al tijd een lange aanloopfase nodig", zegt hij. „Onze focus ligt nu op het uitbreiden van het aantal be taalmogelijkheden. Sinds mei is het al zover dat Hyves Afrekenen te gebruiken is om drankjes te be talen op terrasjes. Vanaf nu zullen we ook meer betaalmogelijk heden in webwinkels gaan aanbieden. Als MiniTix veel ge bruikt gaat worden via Hyves, dan zullen wij daar ook in financiële zin voordeel bij hebben. Voor ons is het nutti ger maken van Hyves echter veel belangrijker. Hyves Afrekenen is daarin een middel, geen commer cieel doel op zich. En, zoals ge zegd, onze focus ligt nu op het uit breiden van het aantal betaalmoge lijkheden. Pas later zullen we ook campagnes gaan opzetten om het gebruik van het betaalsysteem te stimuleren." De favoriete betaalmogelijkheden onder Hyvesleden zijn er volgens Bosma nu drie. Op nummer één staat de mogelijkheid onderling iets af te rekenen. Andere gebrui kers bekostigen via het betaalsys teem het Goldmembership van de vriendensite van 2,50 euro per maand. Ook MyOrder wordt al veel gebruikt. Bang dat Hyves Afre kenen toch onveilig blijkt te zijn of dat Hyves een soort bedelplaats gaat worden, is Bosma ver der niet. „Geen systeem is volledig veilig na tuurlijk, maar zolang jij je eigen telefoon in bezit hebt, is er niets aan de hand en kan nie mand namens jou afrekenen. Mocht je je telefoon kwijt zijn, dan kun je deze natuurlijk snel blokkeren en tegelijkertijd je wachtwoord op Hyves verande ren. Geld vragen aan iemand kan verder alleen als je echte vrienden bent op Hyves, niet aan een wille keurig persoon. Het bedelen zal dus wel meevallen." Volgens Bosma is het verder ook onmogelijk dat jonge Hyvers zich in de schulden gaan steken. „Je kunt niet rood staan", zegt hij. „Hoe een jonge Hyver met het be taalsysteem omgaat, hangt ook ge heel af van het wel of niet hebben van een bankrekening en belabon- nement, hoe ouders dat alles rege len, enzovoort." Volgens Wietse Venema van Infi, een softwarebedrijf dat bedrijven helpt bij het implementeren van MiniTix, is het mooie van het be taalsysteem dat de veiligheid volle dig wordt gegarandeerd door de Rabobank. „Het systeem is zo ont worpen dat, zelfs als Hyves ge hackt wordt, er geen misbruik mo gelijk is. Voor alle acties die in vloed kunnen hebben op je saldo wordt ook altijd een bevestiging per sms gevraagd via je mobiel. Je kunt er bovendien voor zorgen dat je niet te veel geld op je rekening hebt staan. Dat kan bijvoorbeeld door nooit vaker dan één keer per maand 25 euro over te maken als je saldo nul is", aldus Venema. afrekenen.hyves.nl www.myorder.nl www.minitix.nl reageren? consument@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 36