2 zeeland 'Regio hoeft geen slachtoffer te worden' Veel Zeeuwse geslaagden De Belastinginspecteur PZC De krant 5 weken voor 15 euro! MINDER INWONERS De krimp van het aantal inwoners van Zeeland begint eerder dan verwacht. Zeeland zal er aan moeten wennen, want het is onontkoombaar. rttiM fffllinuiii Meer over krimp omroep zeeland dinsdag 4 mei 2010 io miljard. Voor de duidelijk- Iheid: 110.000.000.000,00. Dat is het bedrag van het steunpakket voor Grieken land. Wij dragen daar bijna 5 mil jard aan bij. Een lening weliswaar, maar je moet het nog wel terug zien te krijgen. Jan Kees de Jager riep in februari in Buitenhof nog stoer, dat er geen Nederlandse be lastingcent naar Griekenland zou gaan. Ook in het parlement werd allerlei onaardigs over Grieken ge zegd: „Geen cent, zou er naar die luie oplichters gaan", dat was on geveer de strekking. Dat leek me toen al uiterst onwaarschijnlijk. Ik vraag me ondertussen wel af, waar die 5 miljard dan nu weer vandaan is gekomen. Waarschijn lijk van tussen de washandjes of zo. Of gaan we die zelf lenen? Ik gun het de Grieken, daar niet van. Ik gun iedereen zijn miljarden. Het wonderlijke aan dit soort si tuaties is overigens dat geld er al tijd lijkt te zijn. Ja, natuurlijk niet bij U en mij, gewone stervelingen. Maar wel op het ministerie van Fi nanciën. Daar vinden ze altijd mil jarden om zaken te redden. Een soort bruiloft van Kanaan, maar dan anders. Ik denk dan altijd: „Waar lagen die miljarden tot die tijd dan?" De vervolgvraag is inte ressanter, wie betaalt dat? Als het ons niks kost, kunnen we dan niet het onderwijs en de zorg op dezelfde eenvoudige manier red den? De kille waarheid is dat er uiteindelijk altijd iemand betaalt en er iemand is, die er beter van wordt. Steeds vaker bekruipt me het gevoel, dat de rekening wel erg eenzijdig terechtkomt. Meest al niet bij de veroorzakers van de ellende. Magisch, is het niet? Had het nou niet anders gekund? Volgens mij wel. Ik had van onze uiterst efficiënte Belastingdienst een exportproduct gemaakt. Dat zou een voorbeeld van innovatief en Europees denken geweest zijn. Een legertje Nederlandse belastin gambtenaren die het daar niet leu ker, maar wel makkelijker gaat maken. Met Noordelijke efficien cy zouden zij dan de Mediterrane belastingmoraal aanpakken. En misschien, heel misschien zou mijn belastinginspecteur dan ook mee mogen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 914330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar. PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 -013 99 10 voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer" Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Krimp komt er in Het is wat wonderlijk. Krimp is een van de actuele onderwer pen in Zeeland, maar wie de bevol kingscijfers bekijkt ziet dat het aan tal inwoners van Zeeland groeit. Dat blijft voorlopig ook nog zo. Tot 2015, dan gaan de aa'ntallen naar beneden. Want krimp komt er hoe dan ook aan, zegt Leon Kaagman, beleidsmedewerker de mografie en wonen van de provin cie Zeeland. En eerder dan ge dacht. „Niet alleen voor het westen van Zeeuws-Vlaanderen. Ook voor Schouwen-Duiveland, Goeree- Overflakkee en Voorne-Putten. Zelfs Vlissingen ontkomt er niet aan. En binnen Zeeland zie je dan weer grote verschillen." .Kaagman wijst er op dat de bevol kingsdaling niet in een gestaag vloeiende lijn gaat maar met hob- beltjes. Het is een fenomeen dat zich volgens hem in heel Europa voordoet. Overal zie je dat de ste delijke agglomeraties groeien en het platteland leegloopt. Vooral universiteitssteden trekken men sen aan. Kaagman: „Zeeland is ge woon een achtertuin van enkele grote stedelijke gebieden die er om heen liggen. Vroeger was het een zelfvoorzienende provincie, dat is voorbij. Aan dat proces kun je niet zo veel doen." Hij legt nog eens uit wat krimp nu eigenlijk is: daling van het aantal inwoners doordat het sterfteover- schot groter is dan het geboorteo verschot of het vestigingsover schot. Gebeurtenissen als de Tweede We reldoorlog, of het voorbehoedsmid del de pil in het ziekenfondspak ket zijn zaken die grote invloed hebben op de ontwikkeling van de bevolking. Of zoals Kaagman zegt: dat zijn zaken die veel versto- Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast vopr de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken vari uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.ni Aan krimp kun je echt zelf wat doen. Je hoeft er als re gio geen slachtoffer van te worden", zegt gedeputeerde Harry van Waveren. Hij kiest voor kwali teit als wapen tegen de krimp. Zo moet het onderwijsaanbod af gestemd zijn op de behoeften en kwalitatief goed zijn. Dat geldt ook voor de woningen die vooral in Zeeuws-Vlaanderen als gevolg van oorlogsschade nog wel een kwaliteitsimpuls kunnen gebrui ken. Van Waveren: „We willen sa men met de colleges van b en w en de gemeenteraden kijken welke voorzieningen er zijn en welke we willen behouden en versterken." Burgemeester en wethouders van Schouwen-Duiveland bespreken vandaag de toekomstvisie voor het eiland. Voor wethouder Ad Verse- put komen de nieuwe cijfers hard aan. Tot nog toe werd ervan uitge gaan dat de bevolking van Schou wen-Duiveland percentueel licht zou afnemen. „Dit zou bijzonder slecht zijn voor Schouwen-Duive land. Een dergelijke bevolkingsda ling lossen we niet zomaar op. We proberen nog steeds mensen te verleiden om op Schouwen-Duive land te wonen, maar dat is nog niet zo simpel." De afname dom weg accepteren is volgens Verse- put geen optie. „Dat is de meest ge makkelijke weg." De gemeente Vlissingen is niet on der de indruk van de geactualiseer de cijfers, laat woordvoerder Stefa- nie van Oyen weten. „Het beleid gaat er al van uit dat de bevolking van Vlissingen zal afnemen. Dat gegeven wijzigt niet en daarmee ook niet de kern van het beleid." Ook de gemeente Sluis stelt dat de trend van een sneller dalend aan tal inwoners geen nieuws bevat. „De slag om anders te gaan den ken is in Sluis al gemaakt", laat woordvoerder Marjolein Rein- houdt weten. „Het beleid is ge richt op het afvlakken van de krimp door regiopromotie en op nieuw beleid. Want krimp kun je niet helemaal tegenhouden." MIDDELBURG - Negen op de tien Zeeuwse havo- en vwo-scholieren hebben vorig jaar hun diploma ge haald. Zeeland is daarmee de pro vincie met het hoogste percentage geslaagden. Alleen Vlissingen bleef iets achter. Daar slaagde 83 pro cent van de havo-kandidaten. Havo-scholieren uit de vier grote steden halen minder vaak hun eindexamen dan elders in Neder land. Vooral in Rotterdam ligt het slagingspercentage onder het lan delijk gemiddelde. ren. Zo zijn de woningnood en de werkloosheid van de jaren tachtig een rechtstreeks gevolg van de ge boortegolf van na de oorlog. Volgens hem zit in de pil en het ziekenfondspakket ook de verkla ring voor het feit dat de krimp zich in België nog niet zo duidelijk manifesteert. Daar is anders met de pil omgegaan dan in Nederland en dat vertaalt zich in de cijfers. Nu is het zaak goed met die cijfers om te gaan, legt Kaagman uit. In Nederland worden verschillende rekenmodellen gehanteerd die niet allemaal dezelfde uitkomsten te zien geven. Het CBS heeft een mo del waarin de resultaten voor Zee land nogal op en neer stuiteren. Daarom houdt de provincie Zee land een model aan dat door de ge zamenlijke provincies is ontwik keld en waar de relatief kleine ver schillen die zich bijvoorbeeld in Zeeland voordoen beter tot uit drukking komen. Mensen die een vraag willen stel len over krimp in Zeeland kunnen dat doen op het volgende e-mail adres: nieuwsportaalzeeland@zeeuwsebib liotheek.nl. De site met alle informatie, ook voorzien van eerdere publicaties, over krimp is: www.nieuwsportaal- zeeland.nl Omroep Zeeland radio besteedt woensdagmiddag tussen 12.30 en 13.00 uur aandacht aan Krimp in Zeeland. Op televisie is in de nieuwsuitzending van 18.00 uur aandacht voor dit onderwerp. Omroep Zeeland houdt een ronde tafelgesprek over krimp. Dat ge beurt in het discussieprogramma Zeeuws Diep dat zaterdag 8 mei vanaf 12.10 uur wordt uitgezon den. Voor het vwo-diploma slaagde vo rig jaar 93 procent. Voor de havo lag dat percentage op 91. De mees te scholieren slaagden op het vmbo. Daar lag het Zeeuwse per centage zelfs op 95 (vmbo-g/t) en op 97 bij het vmbo-b/k. De provin cie met het laagste aandeel geslaag den is Groningen met 83 procent. De gemeenten Pekela en Ten'Boer scoorden zelfs onder de 70 pro cent. Deze maand gaan tachtig duizend havo- en vwo-leerlingen weer op voor hun eindexamen. - -;r Emma is jarig! Gefeliciteerd! PZC MAKEN Vul de voorpagina van de PZC met ei gen berichten of maak zelf een krant: pzc.nl/maakjevoorpagina STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg de PZC op Twitter: www.twitter.com/pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2