221 zeeland PZC Twee jaar gevangen Mededeling D66: Openluchttheater in Spuikom Vlissingen Opnieuw probleem met kunstwerk www.deltaride Fortheroses.nl Route Domburg vaak afgesloten ons mee!" "Fiets met Zaterdag 1: juni 2010 DAGBOEK Van 1943 tot 1945 zat Ad Verhulst in een krijgsgevangenen kamp in Duitsland. Hij kreeg er weinig te eten en had niets te doen. Zijn dagboeknotities zijn gebundeld in een boek. 5 jaar garantie Gebruiksklare oplevering Bijna 40 jaar ervaring 34 filialen in Nederland CBW-erkend dinsdag 4 mei 2010 w l.v.m. bevrijdingsdag verschijnt er morgen 5 mei geen krant. Tevens zijn lezersservice en de webwinkel telefonisch niet bereikbaar. vlissingen - Een openluchttheater in combinatie met een gesloten theater in de Vlissingse Spuikom. Met dit voorstel komt de Vlissing se D66-fractie. Het initiatiefvoorstel is een reactie op het voornemen van de coalitie om een onderzoek te beginnen naar een nieuwe functie voor het gebied. Daarbij wordt vooral ge dacht aan een stadspark. Fractie voorzitter Niek Peters vindt echter dat Vlissingen al genoeg gebieden heeft waar gewandeld kan wor den. Hij stelt dat het gebied nu bij cultu rele evenementen al zijn waarde bewijst. „De gemeente moet daar op voortborduren. Het kan in rela tie met de bioscoop het cultureel centrum van de stad worden. Mijn idee is om samen met een particu liere investeerder een openlucht en een gesloten theater te realise ren, met een enorme groene uit straling waar wandelaars dag en nacht van een stukje groen kun nen genieten." Volgens hem kan het de plek wor den waar concerten en voorstellin gen gegeven worden, zowel in de zomer als in de winter. „Een mooi vormgegeven theater dat tijdens het filmfestival ook gebruikt kan worden en het festival nog meer al lure kan geven. We kunnen daar dan ook de gasten van het filmfes tival met alle egards ontvangen." 1 DELTA Ride for the Roses Ca. niOi i in samenwerking met PZC Inschr' jven: ten behoeve van f'iUJ DOMBURG - Brassband Apollo uit Domburg moet uitkijken naar een ander plekje voor de organisatie van het Veers Muziekfestival. Het was de bedoeling daar op zaterdag 5 juni een tent, podium en stoelen voor te plaatsen op de Markt. Maar dat kan niet doorgaan. Burge meester en wethouders hebben er een stokje voor gestoken omdat de doorgaande verkeersroute ervoor zou moeten worden afgesloten. Het college wil het afsluiten van de route door Domburg tot een door Selma Osman minimum beperken, omdat een goede omleidingsroute ontbreekt. De route wordt dit jaar al veelvul dig afgesloten voor andere evene menten, zoals Jazz by the Sea, de seizoenmarkt, het ringrijden, een skeelerevenement en een oldtimer- rit. Daar komen dit jaar ook nog een bij: de doortocht van de Giro, de Giro-wielertocht en de schil dersweek ('Mont Martre'). De brassband praat komende week met de gemeente over een andere plek. De laatste aantekening in zijn dagboek maakt Ad Verhulst op 4 mei 1945: 'Het dorp heet hier Soch- witch'. De jonge Zeeuw is bezig aan een enerverende terugreis, na twee jaar als krijgsgevangene opge sloten te hebben gezeten achter prikkeldraad. Vermoedelijk lift hij met een le gertruck mee naar Luxemburg en reist hij van daar uit op eigen gele genheid naar huis. „Nederland deed niks om zijn mensen terug te halen", zegt Annette Verhulst 65 jaar later. Samen met broer Karei is ze drie jaar bezig geweest om haar vaders dagboek te ontcijferen. Van het bestaan wisten ze al hun hele leven. Pas na zijn dood dook de verzameling schriftjes, kladblok jes en tekeningen op. Diep wegge stopt in een doos. Ad Verhulst - grondlegger van de Ronde van Midden-Zeeland - over leed in 1973 op 54-jarige leeftijd. „Hij is er zelf niet aan toe geko men om zijn dagboek uit te ge ven", vermoedt Karei. Tussen tallo ze in keurig handschrift volgekrab belde velletjes papier trof hij een boekomslag aan. Die had Verhulst in het kamp laten tekenen. Hij was 24 toen hij in 1943 werd opgeroepen om zich te melden voor krijgsgevangenschap. Duits land kampte met een groot tekort aan arbeidskrachten en dacht met het oproepen van dienstplichtige militairen in één klap 150.000 man aan het werk te zetten. De groep van '43 leverde uiteindelijk 'slechts' 9000 krijgsgevangen op. De rest kon aantonen dat zij in ei gen land onmisbaar waren. Verhulst dacht dat dat laatste hem ook zou lukken. Kort na zijn aan komst in kamp Mühlberg, bij Dres den, schreef hij: „Toen ik woensdag 21 juli uit Middelburg vertrok, ver keerde ik in de vaste overtuiging an deren daags te zullen terugke ren."(27-07-1943)- Beeldend beschrijft hij de lange, vermoeiende treinreis die daarop volgt: Er wordt ondanks brandge vaar en een uitdrukkelijk verbod flink op los gerookt. Is er buiten iets te zien, dan verdringen de mannen zich voor de kleine getraliede luikjes. Ook in het drukbevolkte kamp gaat hij door met schrijven. Hij schrijft over Britse Indiërs met hun tulbanden, het stoffige kamp terrein ('er is geen grasprietje te be kennen'), ruilhandel, driehoog ge stapelde kribben in de barak, ande re Zeeuwen die hij ontmoet en lan ge dagen vol verveling. Kamp Mühlberg is een kleine stad achter prikkeldraad, bevolkt door tiendui zenden soldaten van allerlei natio naliteiten. Op enig moment wor den er 1900 Nederlanders geteld. Ellende over honger, verzwakking en ziektes die in de barakken uit breken, wisselt hij in zijn dagboek af met humoristische beschrijvin gen van sportwedstrijden en an der vermaak. „Het cabaret op don derdagavond was weer knal. Een Fransch mussetteorkest verleende zijn medewerking en was buitenge woon goed. (16-10-1943)" Al gauw wordt Verhulst voor de le zer een persoon van vlees en bloed. Zo schrijft hij onbevangen dat de vriendschap met Jan Langer- aar hem de keel uithangt: „Steeds maar iedere dag hetzelfde. (,.)Smeer- de ik dik boter, dan smeerde hij auto matisch ook dik. (20-10-1943)" Maar ook over de brok in zijn keel als hij aan thuis en zijn verloofde Rie denkt. „Het uiten van die gevoelens trof mij. Als ik las dat hij had zitten huilen en het heel erg moeilijk had, had ik het er zelf ook een paar dagen moeilijk mee", bekent dochter Annette. Karei vond vooral het moment van de bevrijding heel spectacu lair. „Het viel mij op hoe snel die berichten het kamp binnenkwa men." Waar wij reeds maanden op zitten te wachten is vandaag gebeurd: inva sie! Sinds vanmorgen 10.00 uur drup pelen de berichten binnen. Thans moeten wij wèl gelooven dat dan ein delijk hetfeit waar wij eiken dag naar gesnakt hebben, plaats vond. Welke gevoelens het onder ons te weeg gebracht heef, is moeilijk te zeggen. Zelfben ik de heele dag ongedurig en heb qeen rust. (6-6-1944) Moe en mager keerde Ad Verhulst uit het krijgsgevangenenkamp te rug. Annette: „Mijn moeder zei: 'Het is nooit meer dezelfde man Ad Verhulst schreef bijna dagelijks over het kampleven in Mühlberg aan de Elbe, waar hij van 25 juli 1943 tot 30 april 1945 gevangen zat. MIDDELBURG - Het heeft de laatste dagen hard geregend, maar daar door is het drijvende kunstwerk Straat niet half gezonken. „Het was voor Koninginnedag al mis", zegt kunstenaar Edwin Zwakman. Hij vermoedt dat het kunstwerk - een replica op schaal van de hui zen langs de Stadhouderslaan in Middelburg - lek is. „De detaille ring bij de deurtjes was erg kwets baar." Vandaag zal Zwakman het kunstwerk uit de watergang halen en meenemen voor reparatie. „Dan zal het wel enkele weken niet te zien zijn." Het is sinds de onthulling op 9 april al de tweede keer dat het weg moet voor repara tie. Eerst was er iets mis met de balast die het in balans moet hou den. foto Kees van der Endt Goes, Marconistraat 34, Telefoon 0113-246080 www.brugman.nl KEUKENS BADKAMERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24