vandaag uitgelicht Districtenstelsel 'Er verandert toch niets' j j Strijd van first ladies Volgens opiniepeilingen gaan de 45 mil joen Britse kiesgerechtigden zorgen voor een 'hung parliament', waarin geen enkele partij een regeerbare meer derheid haalt. Wie kan dan met wie in een coalitie gaan regeren? NICK CLEGG dinsdag 4 mei 2010 Groenteman Darren Wills sceptisch SÊ'S' Een peiling voor de krant The Sunday Times voorspelde zondag dat de Conservative Par ty 35 procent van de stemmen zal behalen, de Liberal Democrats 28 en Labour 27. Groot-Brittannië krijgt dan een coalitieregering of een minderheidskabinet. Als dat waarheid wordt, ligt het initiatief bij de zit tende premier. Zelfs als Labour minder zetels haalt dan de Conservative Party (de Tories), kan Gordon Brown proberen een coalitie te vormen. De kans is echter groot dat Brown zal aftreden als Labour de verkiezingen verliest. De conservatieve leider David Cameron mag dan een coalitie gaan metselen. De To ries kunnen echter ook een minderheidskabinet vor men en bij het ontwerpen van wetten afspraken ma ken met kleinere partijen, zoals de nationalistische partijen uit Schotland en Wales. Een coalitiekabinet met de Liberal Democrats heeft niet de voorkeur van de Tories. De partijen verschil len op essentiële gebieden van elkaar. Beide willen Labours plan schrappen om verplichte legitimatiebe wijzen. Ook hebben ze beloofd de bureaucratie te verminderen en de Britse nationale gezondheids zorg - National Health Service - van zware bezuini gingen te vrijwaren. Over economie en immigratie zijn er echter funda mentele verschillen. Nick Cleggs partij wil een gene raal pardon voor alle illegalen die langer dan tien jaar in het land wonen en de Engelse taal goed be heersen, een plan waar de Tories fel tegen zijn. Net als Labour willen de Liberal Democrats bovendien wachten met zware bezuinigingen tot de economie is aangesterkt. Nu al bezuinigen, ondermijnt het zwakke economisch herstel, vinden zowel Labour als de Liberal Democrats. Volgens de Tories vormt de torenhoge staatschuld van 890 miljard pond en het begrotingstekort van bijna 12 procent echter het grootste probleem. De partij van Cameron wil na de verkiezingen direct beginnen met bezuinigen. Hoewel hij op veel gebieden dichter bij Labour staat, voelt Clegg er echter weinig voor om de partij van de impopulaire Brown in het zadel te houden. Lie ver lijkt hij met de Tories in zee te gaan. In Nederland is de zetelverdeling in het parlement een goede afspiegeling van de percentages kiezers die partijen aan zich weten te binden. In Groot-Brittan nië daarentegen is de partij met de meeste stemmen niet per se de grootste in het Lagerhuis. Dat ligt aan het districtenstelsel: er zijn 650 districten die allemaal goed zijn voor één zetel. Die gaat naar de grootste partij. De stemmen op andere partijen gaan verloren. Kleine partijen komen zo bijna nooit in het parlement. En aan het eind van de rit kan zelfs blijken dat de partij die in totaal de meeste stem men heeft gekregen, niet de meeste districten heeft veroverd. Het belangrijkste voordeel van het districtenstelsel is volgens voorstanders dat parlementsleden dichter bij hun kiezers staan. In de meeste landen met een districtenstelsel gaat de strijd tussen twee grote partijen. In Groot-Brittannië waren dat traditioneel de Con servative Party en Labour, maar de opkomst van de Liberal Democrats maakt de komende verkie zingen spannender dan ooit. De introductie van live tv-debatten met Brown, Cameron en Clegg doet daar nog een schepje bovenop. der controle", stelt dr. Philip Cat- ney, docent politiek aan Keele Uni versity. „De Britse economie leun de zwaar op de financiële sector. De regulering van banken was slecht. De huizenmarkt, die kunst matig groeide, werd onterecht ge zien als indicatie voor de Britse welvaart." Labour heeft sociale woningbouw ernstig verwaarloosd, stelt-Catney. „Daarom roepen veel Britten dat buitenlanders de betaalbare hui zen inpikken." Het is precies de opvatting van postbode David Jones (23) die in zijn pauze een sigaretje rookt. Hij klaagt over Polen en Kosova- ren in Gillingham. „Met mijn sala ris kan ik geen huis kopen en de sociale woningen van de gemeen te zitten vol met werkloze immi granten." De extreemrechtse British Natio nal Party kan een goed alternatief lijken voor mensen als Jones. De partij hoopt deze verkiezingen haar eerste Kamerzetel te behalen. Jones overwoog op de Liberal De mocrats van Nick Clegg te stem men, maar hij ziet daar nu vanaf, omdat de partij een generaal par don voor illegalen wil. Conserva tief David Cameron daarentegen wil het aantal niemvkomers van buiten de EU verminderen. „Labour is er niet in geslaagd de voordelen van immigratie te com municeren naar de kiezer", vindt Gerry Stoker, hoogleraar politicolo gie aan de universiteit van Sout hampton. „Veel immigranten ko men hier immers om te werken en stimuleren de economie." In zijn ogen heeft Labour het hele maal niet slecht gedaan. „Er is mas saal geïnvesteerd in de publieke sector: de wachtlijsten in de zorg zijn kleiner geworden, de crimina liteit is gedaald en de relatie met Europa is verbeterd." Het grootste probleem is dat veel Britten na dertien jaar gewoon niet meer luisteren, denkt hij. „De ze regering oogt vermoeid. De kie zer wil nu wat anders." Bekijk waarom de Britse verkiezin gen wat ongebruikelijk zijn en de opmerkelijke rol van de vrouwen van de politieke leiders op: www.pzc.nl/uitgeiicht LIBERAL DEMOCRATS De rijzende ster aan het Britse politieke firmament. De lei der van de Liberal Democrats is populair sinds de tv-debat- ten en een alternatief voor zo wel Labour-stemmers die Brown beu zijn als voor hen die Cameron niet zien zitten. Clegg (43) heeft nog geen voor keur uitgesproken voor een coali tie als geen van de 'grote drie' er in slaagt een meerderheid te ver werven. Zowel Cameron als Brown beseffen dat hij een sleutel rol speelt. Clegg laat het achterste van zijn tong (nog) niet zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11