io verkiezingen lagerhuis J ILabour Iffe Conservatives De Britse kiezer heeft genoeg reden om Labour donderdag een flinke tik te geven: een lege schatkist, 2,5 miljoen werklozen, de Irak-oorlog, de bonnetjesaffaire. In Gillingham blijven veel mensen thuis. 'De sociale woningen van de gemeente zitten vol werkloze immigranten' CORDON BROWN DAVID CAMERON dinsdag 4 mei 2010 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Crisis maakt Britse kieze door Yolanda Bobeldijk Ongeschoren man nen in trainings pakken slenteren met blikken bier door de straat, moeders met kin deren doen boodschappen, gepen sioneerden zitten op een bankje. In Gillingham, in het zuidoosten van Engeland, is het vlak voor de Lagerhuisverkiezingen niet moei lijk om mensen te vinden die be wust niet gaan stemmen. „Er verandert toch niets", zegt groenteman Darren Wills (36), die een krat met tomaten bijvult. Poli tiek vindt hij irrelevant. En dat ter wijl juist Gillingham een politiek slagveld is tussen Labour en de Conservative Party (Tories), die er heel dicht bij elkaar staan in de pei lingen. Ze strijden er om de zwe vende kiezers. De recessie laat sporen achter in Gillingham. Veel winkels staan leeg. Darren Wills, 15 jaar eigenaar van een groentewinkel, heeft zijn zaak vorige week verkocht. „Tien jaar geleden had ik zes man perso neel. Nu sta ik hier alleen." Hij klaagt over jongeren, tiener moeders die hele middagen voor fastfoodketens hangen. Wills vindt dat er meer discipline moet ko men op de scholen. Veel hangjongeren zijn slachtoffer van de recessie. „Het is moeilijk werk te vinden", verzucht Fern Da ne (19), die langs de etalages sjokt. „School is niets voor mij en win kels nemen nu amper nieuwe mensen aan." Dane verliet school toen ze 16 was, was schoonmaakster in een zieken huis en is nu al meer dan twee jaar werkloos. Ze behoort tot de bijna 1 miljoen jongeren tussen de 16 en 24 die geen werk hebben en niet op school zitten. Hoewel de totale werkloosheid (2,5 miljoen) lager is dan in eerde re recessies, is vooral de stijgende jeugdwerkloosheid een probleem. Jongeren die lang geen baan heb ben, lopen groot risico hun verde re leven werkloos te blijven. Labour wil de jeugdwerkloosheid aanpakken: de leerplichtleeftijd moet in 2013 omhoog naar 18 jaar. Ook wil de partij 100.000 stage plekken subsidiëren. De Tories zijn sceptisch; in hun ogen heeft Labour hiervoor der tien jaar de tijd gehad. Op verkie zingsposters nemen ze het beleid van de zittende premier op de hak. Naast een foto van Brown staat: 'Ik heb voor een recordaan tal jeugdwerklozen gezorgd. Laat me dat nog eens doen'. Paul Bell (47) tot vorig jaar direc teur van een basisschool, vindt het leerplichtplan een goed idee. Bell, die nu voor de lerarenvakbond NUT werkt, stelt dat Labour het onderwijs drastisch verbeterd heeft. „Er is meer budget voor vas te docenten en extra hulp voor kin deren met leerproblemen." Hoewel een rapport van het Insti tute of Fiscal Studies aantoont dat onder Labour de lagere inkomens zijn gestegen, is de kloof tussen arm en rijk groter dan toen Tony Blair aantrad in 1997. In Medway leeft 21 procent van de kinderen in een gezin met alleen een uitke ring. „Labour heeft flink geïnves teerd in arme wijken van grote ste den, maar kleinere plaatsen als Gil lingham zijn vergeten", zegt Bell. Sinds de recessie wordt er flink be zuinigd. Een aantal scholen in Medway zal binnenkort sluiten. En er wachten nog meer bezuini gingen. De regering heeft in de kredietcri sis de banken met miljarden ge red, dus is er nu een enorme staats schuld van 1.026 miljard euro. Het begrotingstekort bedraagt bijna 12 procent. „Vóór de crisis wa ren de publieke uitgaven al niet on- lllustratie Graphic News Sinds juni 2007 is Gordon Brown (59) voor Labour premier van het Verenigd Koninkrijk. Hij volgde Tony Blair toen op als partijleider. Brown kampt met zijn ietwat stug ge imago en heeft sinds 2008 de economische wind tegen. De Tories leken hem te gaan verslaan, maar sinds de Liberal Democrats het in de peilingen goed doen, zijn z'n kansen op meeregeren in een coalitie weer gestegen, ook al lijkt Nick Clegg nog weinig te voelen voor een coalitie met Labour. Een tijd terug leek David Cameron (43) met zijn Conservative Party op weg naar het regeringspluche, maar ook hij ondervindt nu zware concur rentie van de Liberal Democrats. Ca meron, sinds 2005 partijleider, staat bekend als een gematigd conserva tief. Zo is hij tegen een al te forse be lastingverlaging en vóór ho mo-emancipatie. Voor veel arbeiders die La bour beu zijn, is Cameron toch nog te veel een repre sentant van de hogere Britse klassen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10