io giro d'italia X TV-BEELDEN ZEELAND io MEI HELE WERELD 'Ook hier zoekt men de charme van de binnenstad op, een stukje cultuur meenemend en dus duidelijk kiezend voor de sfeer' maandag 3 mei 2010 J Oud-wielrenner Kees Bal, over de aankomst van de derde etappe van de Giro in Middelburg IH/j is de man die de Giro naar Nederland haalde. Eerst legde hij \msterdam vast Ivoor de proloog en vervolgens wist Cees Priem de Ronde van Italië ook naar zijn Zeeland te krijgen. Wielrenner Johnny IHoogerland zal in 2010 niet in de |G/ro verschijnen. Twee van de Zeeuwen die dat wel is gelukt: Jo de Roo en Kees Bal, Ivertellen over hun Italiaans avontuur. De Giro kiest vaak voor de toeristische route, zoals vorig jaar dit kasseienweggetje in de rit van Morbegno naar Bergamo. iü a&lfsfi Spectaculair, maar toch veilig, minder groots dan de Tour, maar publicitair minstens zo attractief. Cees Priem heeft Zeeland en Middelburg een superdag beloofd als straks de Ronde van Italië langskomt. door Frits Bakker Het is een buitenkans, die ze misschien nooit meer zullen krijgen." De Zeeuwse ploeg leider Cees Priem is geraakt door het enthousiasme in zijn eigen provincie. „Het is zo veel anders dan met Amsterdam werken, met de arro gantie van een stad waar altijd wel wat te doen is. Voor Middelburg is het een unie ke belevenis dat zo'n grote ronde er de fi nish van een etappe krijgt. Ik heb dat ge merkt aan alles. De stad leeft er al maan den heel intensief naartoe, iedereen is be reid een handje toe te steken." Het ene minpuntje neemt hij op de koop toe. „Het ging de laatste weken te veel over het tekort in het budget dat is ont staan door het verminderen van de subsi die. Ik voorspel dat ze daar straks niet meer over praten, omdat Middelburg er over de hele lijn miljoenen aan gaat verdie nen. De exposure van de ronde is enorm, met de urenlange tv-beelden die in hon derddertig landen worden uitgezonden. Daar kan de Tour straks niet tegenop. Ik geloof nooit dat die etappe door Zeeland wordt uitgezonden. De Tour komt de eer ste uren van een etappe nooit op tv. Ze gaan pas uitzenden, verwacht ik, als ze wegrijden uit Zeeland en over de Bel gische grens zijn getrokken." „Voor een lobby", verzekert Priem, „moet je met goeie mensen op pad gaan. Het werkt niet om in de Tour of de Giro bin nen te komen met politici. Je moet de weg weten en mensen uit de sport vooruit schuiven. Ik ben met TVM tien jaar in de Giro geweest en kom er in totaal nu twin tig jaar. Guido van Calster, met wie ik nauw samenwerk, heeft er als renner en helper van Saronni grote bekendheid ge kregen en hij spreekt vloeiend Italiaans. De eerste contacten met Angelo Zomeg- nan, directeur van de Giro, gaven ons een goed gevoel. En als je eenmaal zo ver bent, komt het vervolg en betrek je de politiek er bij. Zo heeft het bij ons in elk geval per fect gewerkt" Met het binnenhalen van de Giro heeft de Zeeuw in de roos geschoten. Hij had de kandidaten voor een etappe voor het grij pen, toen hij samen met Guido van Cal ster en delegaties uit Amsterdam, Gent, Middelburg, Terneuzen, Maastricht en Utrecht naar Venetië reisde om de presen tatie van de vorige Giro mee te maken en met Zomegnan te spreken. Het is uiteinde lijk bij drie steden gebleven, omdat de Itali anen niet langer in Nederland wilden blij ven. „Ik had zelf ook nog een etappe van Terneuzen naar Gent in mijn hoofd", zegt Priem. „Terneuzen wilde graag, vooral na de mislukte poging om de Tour te krijgen, de Belgen willen altijd wel grote rondes hebben. Daar hadden we ook graag een stop willen maken, zonder dat we door de Westerscheldetunnel moesten rijden. Die vierde dag is afgevallen, omdat de Giro van maandag op dinsdag terug naar eigen land wilde reizen." Cees Priem foto Frits Bakker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 92