81 buitenland Zwakke broeders gewaarschuwd Wie wil oester met oliesmaak? Vissen tien dagen lang verboden door olie Grieks leed maandag 3 mei 2010 'mmmmimMmMammmfflmMM De miljarden voor Grieken land liggen klaar. Maar ande re armlastige landen zijn ge waarschuwd. door Gert van Harskamp De kogel is door de kerk, Griekenland krijgt hulp. En het hulppak ket is robuust: in een tijdvak van drie jaar ligt er een le ning van no miljard euro klaar voor het bijna failliete land. De Eu ropese landen storten 8o miljard euro, het Internationaal Monetair Fonds (IMF) de resterende 30 mil jard. Hoewel de lening veel groter is dan bedragen die vorige week de ronde deden, zijn het IMF en Euro pa zeker niet zomaar guller voor de Grieken. Met het hulpprogram ma, over een periode van drie jaar, laat de Europese Unie juist zijn tanden zien. De voorwaarden voor Griekenland om in aanmer king te komen voor het geld zijn namelijk niet mals. Het begrotings tekort moet in 2014 ver onder het toegestane maximum van 3 pro cent zijn. Nu is dat Griekse tekort 13,6 procent van het Bruto Natio naal Product (de totale jaarproduc tie van een land). Ook moet Griekenland zijn econo mie fors hervormen. De tijd dat een ambtenaar op zijn 53ste met pensioen kon, moet voorbij zijn. En ook moeten de salarissen van ambtenaren omlaag. De btw, even als de belasting op alcohol, sigaret ten en benzine, gaat omhoog. Daarnaast moet er definitief een einde komen aan bijbeunen. Grie kenland kent het grootste zwart- geldcircuit van Europa, geschat op een kwart van de gehele econo mie. Hierdoor loopt de Griekse schatkist jaarlijks zo'n 20 miljard euro mis. Het IMF blijft jarenlang aanwezig in het land om te contro leren of de Grieken het bezuini gingsprogramma ook werkelijk doorvoeren. De Grieken worden door de maatregelen kortom di rect diep in hun portemonnee ge troffen. Die 110 miljard euro is fors voor een relatief klein land als Griekenland. Het BNP is goed voor nog geen twee procent van de totale economie van de EU, dus een faillissement van Griekenland zou de economieën van de Europe se landen nauwelijks schaden. Ambtenarensalarissen en -pensioe nen worden drie jaar bevroren. Feest- en vakantietoeslagen ambte naren beperkt tot maximaal 1000 euro. Andere ambtenarenextra's gekort met 3 tot 8 procent. Het aantal ambtenaren wordt fors verlaagd. De pensioenleeftijd gaat omhoog. Accijnzen op benzine, alcohol en ta bak met 10 procent omhoog. Het btw-tarief gaat van 21 procent naar 23 procent. Er komt een belas ting van 10 procent op luxe. Miljardenbezuinigingen op defen sie en ziekenhuiszorg Griekse demonstranten lopen in Athene met een spandoek met de tekst 'Hou ze tegen'. De hoofdrolspelers in de plannen voor financiële noodhulp zijn gehuld in een boevenpak. Belangrijker dan Griekenland uit zijn deplorabele toestand helpen, is dan ook het signaal dat Europa met dit pakket wil afgeven aan de financiële markten en aan overige EU-lidstaten met torenhoge schul den. De financiële markten twijfe len aan de daadkracht van Europa en daarmee aan de stabiliteit van de euro. De strenge eisen aan Grie kenland moeten aan die twijfel een einde maken. Brussel durft wel degelijk op te treden. Daarmee is het hulppakket aan de Grieken ook direct een waarschu wing aan de regeringen van Span foto Panagiotis Moschandreou/EPA je, Portugal, Ierland en ook Italië, die alle veel meer uitgeven dan er binnenkomt. Zij worden aangespoord om snel zelf orde op zaken te stellen. En die landen weten nu dat zij diep door het stof moeten in het geval Europa bijspringt. door onze correspondent Frank Hendrickx Machteloos zien de vissers in de Mississippi-delta de olie op zich afstromen. De lokale oesterkwekers vrezen dat hun handel voor tien jaar wordt stilgelegd. Donkere wolken pakken zich samen boven de delta van de Mississip- pirivier bij de Golf van Mexico. In een keet bij de haven van het plaatsje Chalmette drin ken vissers 's ochtends hun eerste Budweiser-pils en somberen over de gevolgen van de olieramp, waar door er al bijna twee weken lang 800.000 liter olie per dag in de zee stroomt. „Als ze onze broodwinning willen vernietigen, dan is dit de manier", sombert Wayne Morales, een oes tervisser uit het nabij gelegen vis sersdorp Yscloskey. „Deze olieramp betekent onze dood." Over een paar uur zal een katholie ke priester hier de vissersvloot ze genen met wijwater. Maar hoewel de vissers iedere goddelijke hulp kunnen gebruiken, is de animo ge ring. „Ik denk dat niemand komt", zegt Morales. „Wat valt er nog te doen? Ik denk dat de visindustrie hier voor tien jaar plat kan liggen. Wil jij oesters eten met een olies- maak?" Op de zuidelijke punt van de Mis- sissippidelta is de eerste olie inmid dels aangespoeld. Het lijkt een kwestie van tijd voordat ook de noordelijker gelegen vissersdorpen aan de beurt zijn. Over de schul dige hoeft niemand in deze vissers keet na te denken: British Petro leum, de oliemaatschappij die vol ledig overweldigd lijkt door de om vang van de ramp. „Iemand heeft het verknald op dat olieplatform", zegt Morales. De be schuldigende vinger wijst inmid dels ook in de richting van de na tionale overheid. Billy Nungesser, burgemeester van het zwaarstge- troffen gebied rond het plaatsje Ve- Werkloze vissers wachten tot ze aan de slag kunnen met het aanleggen van een drijvende barrière tegen de olie. foto Gerald Herbert/AP nice, hekelt de trage reactie van de Amerikaanse regering. Alles gaat nu zo langzaam en bureaucra tisch." Het Witte Huis doet er alles aan om te voorkomen dat de olieramp wordt gezien als Oba- ma's 'Katrina', een verwijzing naar het wanbeleid van president George Bush nadat orkaan Katrina had huisgehouden in Louisiana, in dezelfde regio. Obama toonde gisteren zijn be trokkenheid door naar het getrof fen gebied af te reizen, maar zijn ei gen ministers erkennen dat het 'zwartste scenario' wel eens be waarheid kan worden. Het kan nog maanden duren voordat de lekkende oliebron, op 1,5 kilome ter diepte, is gedicht. Oliemaat schappij BP is begonnen om werk loze vissers te trainen om te hel pen bij de bestrijding van de olieramp. Het is de bedoeling een drijfbare afweerbarrière op te trek ken om te voorkomen dat de olie de riviertjes en moerassen van het kwetsbare deltagebied binnen trekt. Oestervisser Morales heeft er een hard hoofd in. „Als we de olie niet tegenhouden, is het te laat. Stran den kun je schoonmaken, maar als de olie de delta binnensijpelt krijg je die nooit meer weg." OLIERAMP Vissers in Mississip pi-delta zien de bruine vloed mach teloos op zich afkomen WASHINGTON - De Amerikaanse overheid heeft een visverbod van tien dagen ingesteld in het gebied in de Golf van Mexico dat door olie is vervuild. Dit om gezond heidsrisico's te voorkomen. Het verbod geldt zowel voor commer ciële als particuliere visserij. Door de lekkende oliebron is in middels een olievlek onstaan van circa 9.000 vierkante kilometer. Uit vrees voor een milieuramp hebben Louisiana, Alabama, Mis sissippi en Florida de noodtoe stand uitgeroepen. De Amerikaan se minister van Binnenlandse Za ken, Ken Salazar, zei gisteren dat het mogelijk nog negentig dagen duurt voordat een nieuwe bron is geslagen om de lekkende bron te ontlasten. Volgens hem is een ont lastende bron in de buurt van het lek de beste oplossing. De directeur van BP Amerika, La- mar McKay liet echter weten, dat het olieconcern bezig is met een soort koepel die over het lek gezet wordt om de olie op te vangen. De olie kan dan worden weggepompt. Deze oplossing moet binnen zes tot acht dagen gereed zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8