giro d italia DE GIRO San Marco Mannen van staal, fietsen van hout maandag 3 mei m 84* i Basten had zijn handtekening onder een contract bij AC Milan gezet en dus moest en zou ik een shirt met zijn naam en het prachtige nummer 9 hebben. Ook al was het dan nepper dan nep. Dat gaf niks. Iedere zondagavond zat ik klaar voor Studio Sport. De beelden van de Serie A hadden iets ma gisch, ik kan het commentaar van Emile Schelvis nog horen. Van Basten, Gullit en Rijkaard in Mi laan; het was het begin van een rood-zwart tijd perk. Vooral dankzij drie Nederlanders, die in een ploeg speelden die de ene na de andere prijs op het palmares mocht bijschrijven. Italië leek voor voet ballers het beloofde land. Met de Giro d'ltalia had ik niks, ik ging ook niet ineens meer pizza's, maca roni of spaghetti eten. Maar ik keek wel met krie bels in mijn buik naar AC Milan en wilde er alles van hebben. In een kist op mijn slaapkamer lagen een kussen tje, vlaggen, een shirt en nog een berg prullaria, al lemaal in rood en zwart. Ik weet niet eens of ik die spullen nog allemaal heb. De magie van AC Mi lan is voor mij verdwenen. Huntelaar is geen Van Basten, Seedorf heeft niet de uitstraling van Gullit of Rijkaard. San Siro is nog altijd een prachtig stadion, maar de successen en de aantrekkings kracht zijn verdwenen. En zulke mooie trainings pakken als toen maken ze nu ook niet meer. Barry van der Hooft Ferdinand Vader aan het werk. Richard Dirven (rood shirt) moedigt het aan. foto Ruben Oreel plein ligt. Toeschouwers kunnen zowel vanaf de kade als vanaf het water in rond vaartboten het 'sprookje op het water' zien en horen. Tidili's Italiaanse vader zou het prachtig hebben gevonden. „Hij is he laas overleden, maar ik weer zeker dat hij vanaf een wolkje zit te genieten. Als hij nog geleefd zou hebben was hij achter het fornuis in de Graanbeurs gaan staan en la ten zien hoe je echte spaghetti maakt." De Markt van vrijdag tot en met zondag is het tweede brandpunt van activiteiten in de Giroweek. „We worden de volkse tegenhanger van het chique Damplein", vertelt Connie de Lange van De Vriendschap. Ook voor haar is de organisatie een dagtaak geworden. Er worden op de Markt en omgeving liefst 250 picknicktafels opgesteld waar mensen kunnen eten en drinken. Ook op de Markt is een uitgebreid programma met straatar tiesten en muzikale optredens. „We probe ren de sfeer van een Italiaanse volksbuurt op te roepen", zegt De Lange. De Markt is de locatie van het concert waarmee de fes tiviteiten rond de Giro op 10 mei worden afgesloten met optredens van onder ande ren Ligabue Tributeband en Bettie Ser veert. Racoon zorgt voor de Grande Finale. Fietsenframes zijn van alumini um, staal of, in het geval van su persnelle racekarretjes van car- bonfiber. Van hout zie je zelden. En toch is er eentje in Middel burg. Met hulp van docent Jan de Reu, meubelmaker Jaap van Damme en fietsen maker Fred Tierolf wisten vier leerlingen - Gary, Yoran, Ravenna en Shany - van prak tijkschool Het Bolwerk een prachtig, wer kend rijwiel van hout te maken. Alleen za del en zadelpen, stuur en de aandrijving zijn van metaal gemaakt. De voorvork is ook van metaal, maar dat is bekleed met houtfineer. En uiteraard zijn de banden niet van houL De komst van de Giro naar Zeeland is de aanleiding om de fiets te maken. Hij is te bewonderen in het Stadskantoor. Een etap pe in de Giro zul je er niet mee winnen. De gesloten houten wielen vangen daar voor te veel wind. Maar de fiets is uitste kend geschikt om voor promotionele doel einden op rond te rijden. Tussen al het Girogeweld hebben de man nen van staal ook een plaatsje gevonden. Op 5 mei strijden twintig sterke kandida ten op de Middelburgse Markt om de titel OerZeeuw. Ted van de Parre, in 1992 de sterkste man ter wereld, is het hoofd van de jury. „Eigenlijk hadden we dit evenement op Koninginnedag willen houden", vertelt or ganisator Richard Dirven. „Alles was in kannen en kruiken. En toen werd bekend dat de koningin kwam." De sterke mannen meten hun krachten in onder meer de onderdelen timberwalk, ac cu hold, dijk dichten, boomstam uitstoten en auto dead lift. Lini Tidili in Venetiaans kostuum. foto Aart van Beizen Die avond werd er hard op het raam geklopt. Een man met een lange baard, gekleed in rood en wit, stapte onze woon kamer binnen. Een paar neef jes en nichtjes kropen angstig bij moeder op schoot. Bij mij nam de spanning ook toe. Wat zou de Sint voor mij in petto hebben? Een uur later was alles uitgepakt en toonde ik een ge speelde glimlach. Dat ene cadeau waar ik zo op had gehoopt, was niet uit de zak gekomen. Balen! Een kwartiertje later haalde mijn vader ineens een pakje vanachter de bank He', wat is dit, zei hij ter wijl hij glimlachend naar mij keek Ik rukte het pa pier eraf en begon nog net niet te huilen van op winding. In mijn handen hield ik het trainingspak waar ik van had gedroomd. Rood en wit, met het Kappa-teken dat vanaf de schouders tot aan de en kels liep, het prachtige clubembleem plus een gele ster aan de voorkant en op de rug de sponsor Me- diolanum. Ik wist niet wat voor bedrijf het was, maar het klonk zo mooi, zo Italiaans. Het was het trainings pak waar mijn grote held ook in rondliep. Marco van Basten, de beste spits die ooit is geboren en die het San Siro iedere twee weken in vervoering bracht. Ik droeg het pak met trots, het liefst met het rood-zwarte shirt eronder. Daar had mijn tan te een halfjaar eerder Ibiza voor afgestruind. Van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 87