Sport PZC Onverstoorbaar tot het einde 40 en 41 LANDSTITEL FC Twente is de kampioen van de nuchterheid 33 40 Arjan Human bezorgt Barendrecht de titel Jan Poortvliet ronde verder met Eindhoven Elijzen voor Belgische ploeg in Giro d'ltalia Uitbundig feest in Hoek na promotie naar de topklasse Maandag 3 mei 2010 door Leon ten Voorde ENSCHEDE - 'Voorzitter, zorg dat de ze ploeg bij elkaar blijft en wij spe len volgend seizoen mee om de ti tel', zei trainer Steve McClaren vo rig jaar na het seizoen tegen Joop Munsterman. Het was een smeek bede die logischerwijs niet waarge maakt kon worden. Eljero Elia, Marko Arnautovic en ook international Edson Braafheid vertrokken. Bijna alle insiders wis ten voor het seizoen te voorspel len dat die kwalitatieve aanslag niet zonder gevolgen kon blijven. Ze zaten er bijna allemaal naast. Op eentje na dan, VW-trainer Jan van Dijk. Hij zag al voor het sei zoen iets in Enschede wat vele an deren niet zagen: namelijk de nieu we kampioen van Nederland. Elke kampioen verdient een (ere)titel. Maar welk etiket past nou het best op het succes van FC Twente? Is het de titel van het col lectief, de zakelijkheid en volwas senheid? Is Twente Bryan Ruiz? Zijn het de vele goals in de laatste minuten, die geluk, geloof en men tale kracht uitbeelden? Is het de kampioen van het mini malisme (dertien keer werd im mers met één goal verschil gewon nen)? Wie al die kenmerken in een pot gooit, husselt en er een sausje stabiliteit aan toevoegt, komt het dichtst bij de waarheid: Twente, de kampioen van de nuch terheid. Twente is een kampioen zonder kampioensvoetbal, stond deze week ergens geschreven. Fei telijk gezien is dat juist. Hoeveel swingende wedstrijden heeft de ei gen aanhang dit seizoen eigenlijk kunnen omarmen in De Grolsch Veste? Maar het gaat te ver om TXvente, zoals hier en daar al is ge suggereerd, de kampioen van de ar moede te noemen in de verschraal de Nederlandse competitie. Waar Twente ook verscheen, de ploeg had vrijwel altijd de intentie om het spel te maken. In Enschede stellen ze - terecht - dat de stijlprijs in de jaren daar voor al is behaald en dat sterven in schoonheid ook zijn houdbaar heidsdatum heeft. En welke kam- Steve McClaren heeft de de kampioensschaal in handen als hij op de schouders wordt genomen door zijn spelers. foto Toussaint Kluiters pioen speelde de laatste jaren nou wel het leukste voetbal? AZ? Dat was een heuse counterkampioen? PSV? Over degelijk gesproken. Twente was altijd die mooie, aan vallende ploeg, die het publiek overal in Nederland wist te verlei den. Met voetbal volgens de Hol landse school, met buitenspelers en een nummer 10 achter de diepe spits. Met superieur positiespel en een roulerend middenveld. Ner gens was het vaak zo leuk als in het swingpaleis in Enschede. De vleugelspitsen en de scha duwspits zijn er nog steeds, maar De Braziliaan Douglas viert het binnenhalen van de landstitel met doelman Sander Boschker. foto Toussaint Kluiters dat dominante heeft - al dan niet bewust - dit seizoen plaatsge maakt voor vastheid, voor contro le. Minder spectaculair om te zien, maar de ploeg gaf geen krimp en etaleerde in vele duels een bijna on-Nederlandse evenwichtigheid. Dat nieuwe karaktertrekje open baarde zich al op de eerste speel dag uit bij Sparta, toen in Rotter dam op een gortdroge manier de eerste zege van het seizoen werd binnengehaald. Maar wie die avond goed keek, zag toen ook al een prachtige bloem ontluiken, Bryan Ruiz. Hij speelde niet goed, maar die goal, die mag nifieke stift, was een voorbode van een sensationeel seizoen. Bryan Ruiz, je kunt er niet om heen in het succesverhaal van Twente. De vriendelijke, bijna ver legen jongeman uit Costa Rica, die niet goed genoeg werd bevonden door de scouts van Ajax en PSV, is onlosmakelijk met de titel verbon den. Misschien parasiteerde de ploeg wel te veel op hem, omdat de spelers wisten dat zijn verlos sende moment toch altijd kwam. Maar kun je dat zijn teamgenoten kwalijk nemen als hij maar wed strijden voor de club blijft win nen? Wat de gevolgen daarvan zijn, zal pas blijken als Ruiz er niet meer is. En daar wil uiteraard nie mand nu aan denken. Wie nuchter op het seizoen terug kijkt, vraagt zich af wat het crucia le moment in de competitie is ge- Titel in Duitsland kan Bayern München niet meer ontgaan Tip? sport@pzc.nl weest. Was dat de uitwedstrijd bij Vitesse, toen Twente een week na de eerste nederlaag van het sei zoen bij Ajax, in de slotfase tegen alle logica in ontsnapte aan een tweede verliesbeurt op rij? Of was dat de uitwedstrijd bij PSV toen de aanval op de koppositie werd afgeslagen en na afloop voor het eerst bij iedereen in de club en de regio het besef ontstond dat Twente dit jaar warempel kam pioen kon worden? Feit is dat Steve McClaren zijn ploeg daarna rustig wist te hou den en daarmee verdient de 'peop- lemanager' een groot compliment. Twente raakte nooit in paniek en bleef onverstoorbaar zijn weg ver volgen temidden van de lava aan publiciteit en de verbale plaag stootjes van rivaal Ajax. De prooi Twente overleefde de jacht en ook al scoorde Ajax een veelvoud aan treffers en speelde het in de eigen verbeelding veel be ter voetbal: wie het langst van alle clubs bovenaan heeft gestaan, slechts twee keer verliest in een se rie van 34 duels en liefst 86 pun ten heeft, is de terechte kampioen. Toe, voorzitter, zorg dat je deze ploeg bij elkaar houdt en we gaan volgend jaar nog leuke dingen doen, zal de trainer ongetwijfeld een dezer dagen zeggen. Maar of het er nu wel van komt.... %i- pagina 34 en 35: meer over de - landstitel van FC Twente BARENDRECHT Arjan Human was zaterdag de ge vierde man bij Barendrecht. De uit Middelburg afkomstige spits maak te in het thuisduel met ASWH vijf minuten voor tijd de winnende treffer (3-2) en bezorgde Baren drecht daarmee het kampioen schap in de hoofdklasse A. Human was tegen zijn oude ploeg na 71 mi nuten in het veld gekomen. Zes jaar geleden werd Human met ASWH ook al kampioen van de hoofdklasse tegen een club waar hij eerder voor had gespeeld. ASWH en Human stelden de titel destijds veilig in en tegen Hoek. APELDOORN FC Eindhoven voetbalt verder in de play-offs. De ploeg van trainer Jan Poortvliet, dat twaalfde werd in de eerste divisie, versloeg in de eerste ronde AGOW en speelt nu om promotie tegen Willem II, de nummer zeventien van de eredivi sie. Het eerste duel is donderdag. FC Eindhoven won maandag in ei gen stadion met 1-0 van AGOW en zegevierde zaterdag in Apeldoorn met 3-2. Patrick N'Koyi scoorde in het laatste kwartier twee keer voor Eindhoven. AGOW kwam tot twee keer toe op voorsprong, maar ging alsnog onderuit. BRUSSEL De Nederlandse wielrenner Michiel Elijzen (27) is opgenomen in de ploeg van Omega Pharma-Lot- to voor de Ronde van Italië. De eer ste etappe van de Giro start zater dag in Amsterdam. De Spanjaard Daniel Moreno Fernandez, vorig jaar elfde in het eindklassement van de Ronde van Spanje, is de kop man van de ploeg in de eerste gro te ronde van het seizoen. De Omega-formatie start verder met onder anderen de Duitser Se bastian Lang en de Australiër Mat thew Lloyd. MEEST GELEZEN 1. Hoek viert promotie als een titel 2. Human goudhaantje Barendrecht 3. Nacompetities zaterdagvoetbal RUDESTATS Arjan Human staat nu op 99 goals op het hoogste amateurniveau. Lees er meer over op het blog RudeStats. STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl JlèéfiSj!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 65