121 zeeland Restauratie kerk Croede afgerond Pikdorsers zwoegen Kerk en Vluchteling krijgt Zusje Windhaan op toren geplaatst almanak FANATIEK MAAR SPORTIEF „Ze hebben onder elkaar een enorm fanatieke competitie", zegt Ronald Lippens. „Maar als er tijdens de race een machine op zijn kant komt te liggen, helpen ze elkaar weer overeind." maandag 3 mei 2010 door Frank Cijsel croede - In Groede is zaterdag op feestelijke wijze de windhaan te ruggeplaatst op de torenspits van de Nederlandse Hervormde Kerk. Met die handeling is de restaura tie, die ruim een jaar in beslag nam, afgerond. Delen van deze zogeheten hallen kerk stammen uit de 13e eeuw. Kenmerkend voor de kerk zijn de drie beuken en de Vlaamse toren. Deze toren uit de 14e eeuw heeft een achtkantige bovenbouw en heeft water en oorlogen overleefd. In 1949 is de torenspits afgebrand en naar het oude voorbeeld weer opgebouwd. Tijdens de restauratie is de orgel zolder verplaatst vanaf het koor naar een plaats boven de ingang. Verder werd een toiletgroep ge bouwd en ook de centrale verwar ming werd vernieuwd. Het gezin uit Goes zat die avond aan tafel om gezamenlijk de maal tijd te nuttigen. Zoonlief van zes is sinds korte tijd de grote broer gewor den van een zusje. Het Goese gezin is zeer verheugd met de komst van het kleine meisje. Voor de zesjarige kleu ter betekent het alleen dat hij vanaf nu moet delen en dus ook heel wat aandacht moet inleveren. Dat blijkt niet altijd even makkelijk voor het jonge ventje. Tijdens het eten zit grote broer regel matig te morren en roept dan ook steevast dat hij vindt dat papa en mama meer van zijn zusje houden dan van hem. Plots zegt hij: „Ik hou nul per uur van jullie, ik hou alleen nog maar van mijn zusje, mijn hond en de kat." door Harold de Puysseleijr Binnenkort groeien er brui ne bonen op het akker land aan de Hoofdplaatse- weg in Driewegen. Gisteren was het terrein echter nog het domein van pikdorserpilo- ten die er de strijd om het Zeeuws-Vlaams kampioenschap kwamen beslechten tijdens Drie wegen Cross. Voorheen Driewegen's Foor is de afgelopen jaren volgens mede-orga nisator Ronald Lippens meer en meer in de ban van gemotoriseer de programmaonderdelen terecht gekomen, vandaar de naamswijzi ging- Racen met de eigenlijk natuurlijk voor de landbouw gemaakte oogst- machines is meer dan een lollig tijdverdrijf Vooral in België, wat de overwegend zuiderse deelname aan de wedstrijden in Driewegen verklaart.„Ze hebben onder elkaar een enorm fanatieke competitie", zegt Lippens. „Maar zodra er tij dens de race een machine op zijn kant komt te liggen, helpen de con currenten elkaar weer overeind. En ook in het rennerskwartier wordt broederlijk samen aan de machines gesleuteld bij manke menten." Opgesteld in drie rijen van vier gaan de eerste pikdorsers zondag kort na het middaguur voor start voor hun eerste manche. Hun posi tie aan het vertrek hebben ze een dag eerder al verdiend tijdens de kwalificatiewedstrijden. Volgens Lippens kunnen de machi nes in de standaardklasse een top bereiken van wel 35 kilometer per uur, maar op het spekgladde par cours halen ze die snelheid van daag meer dan waarschijnlijk niet. In de stromende regen draaien de machines hun rondjes en braken niet alleen gitzwarte rookwolken uit. Een enkeling hoest ook witte wolken en dat is volgens speaker Ronald Lippens een teken dat de techniek het dreigt te verliezen van de nattigheid, want het materi eel kan volgens hem slecht tegen vocht. En inderdaad, ruim voor het einde van de eerste heat, die tien minuten plus één ronde duurt, laten die maaidorsers hun piloten in de steek. De racers die het einde wel halen, zijn blij dat de rit erop zit, want onder deze weersomstandigheden racen is geen pretje. „Die vettige klei maakt het parcours spekglad en daarom is het enorm moeilijk om fatsoenlijk te sturen", legt piloot Kris Van den Broeck uit na de ra ce. Winnaar van het Zeeuws-Vlaams kampioenschap werd de equipe EMI. www.pzc.nl/video De haan wordt terug op de toren geplaatst als tot in de verre omgeving zichtbaar bewijs dat de restauratie van de kerk gereed is. foto Peter Nicolai Tijdens de werkzaamheden zijn veel details uit de bouw van de middeleeuwse kerk te voorschijn gekomen. De binnenzijde werd gestuct met een speciaal soort mortel om het loslaten door het aanwezige zout in de muren te voorkomen. Door de strenge vorst van de afgelopen winter liepen de werkzaamheden aan het metselwerk aan de buiten zijde enige vertraging op. Veel belangstellenden kwamen za terdag naar het gebouw om het eindresultaat bewonderen. Met de afronding van de restaura tie is het kerkgebouw nu ook ge schikt voor multifunctioneel ge bruik. Twee jaar lang kon het bedehuis niet worden gebruikt. Nu de res tauratie is afgerond, kan de Her vormde gemeente er ook weer diensten houden. De officiële ope ning vindt plaats op 2 september. Kris van Broeck uit grensplaats Kem- zeke was een van de piloten tijdens de Pikdorserrace. Hij beoefent die sport al zo'n vijftien jaar, soms voor wel vijfduizend man publiek. Onder barre omstandigheden legde Van Broeck gistermiddag zijn eerste race af, waarin hij op de tweede plaats eindigde. foto Peter Nicolai De gebroeders Peter (links) en Ro nald Lippens zijn de grote organisa toren van Driewegen Cross. Het eve nement droeg dit jaar voor het eerst officieel die naam. Daarvoor heette het sinds de oprichting in 1994 Driewegen's Foor, maar na de intrede van gemotoriseerde sporton derdelen dekt die vlag de lading niet meer. foto Peter Nicolai De meeste piloten in de pikdorserra ce komen uit Belgiën en wel uit de regio West-Vlaanderen, zoals de uit Veurne afkomstige Bart Decorte. „Deze vette, gladde baan is niet ge makkelijk", aldus de pikdorserpiloot na de eerste manche in de A-klasse, waarin hij zelf dacht te zijn geëin digd op de 5e of 6e plaats. foto Peter Nicolai Tip? redactie@pzc.nl Bisschop Ernst (links) overhandigt de naar hem vernoemde prijs. door Harold de Puysseleijr terneuzen - De Zeeuws-Vlaamse Stichting Kerk en Vluchteling heeft de Bisschop Ernst prijs 2009 gewonnen. Deze prijs wordt toege kend aan een kerkelijke groep die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt op het terrein van de dia conie. Kerk en Vluchteling ondersteunt al sinds 2005 vluchtelingen in Zeeuws-Vlaanderen. Zo heeft de stichting in het verleden bijna 10.000 handtekeningen ingeza meld voor het generaal pardon en deze aangeboden aan de Tweede Kamer. De laatste jaren werkt de stichting vooral aan de integratie van mensen van allochtone af-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 52