Afstammelinge Afrikaanse Knil-soldaat 'Zeeland moet nog dit jaar in topvijf fietsprovincies staan' 12 SP zet meldpunt voor klachten regiotaxi op Journaliste Griselda Molemans ontsluit in boek stukje onbekende geschiedenis maandag 3 mei 2010 door Luc Oggel Vijf jaar heeft ze aan haar boek gewerkt, journaliste Griselda Molemans. Maar Zwarte huid, Oranje hart geeft dan ook een uniek beeld van hoe het afstammelingen van Afrikaanse Knil-soldaten verging die uit Nederlands-Indië werden verjaagd nadat het land in 1949 on afhankelijk werd. Het bevat onder meer het verhaal van de inmiddels 98-jarige Suzanna Schotel-Rath uit Goes. Molemans, die sinds enkele jaren in Los Angeles woont en daar een persbureau heeft, traceerde voor haar boek zo'n honderd nazaten van Afrikaanse Knil-soldaten die die in toenmalig Nederlands-lndië samenleefden met inheems-Indo- nesische vrouwen. Een kleine ze ventig van hen zijn door fotograaf Armando Ello geportretteerd in het boek. Van hen is Schotel-Rath De cover van het binnenkort te verschijnen boek. mÊÊÊÊmmmÊÊtÊKÊmÊmÊÊÊÊÊiÊÊMÊÊKÊKÊÊÊÊÊiÊÊÊÊÊÊÊm MÊÊÊÊÊËÊÊÊÊÊÊÊH GOES - De SP in Goes begint een Meldpunt klachten regiotaxi Oos- terschelderegio. Afgelopen woens dag werd door het samenwerkings verband Oosterschelderegio be kendgemaakt dat de regiotaxi's voor het WMO-vervoer vaker op tijd rijden, maar de SP twijfelt daaraan omdat het haaks staat op berichten van gebruikers die de partij bereikten. Om een duidelij ker beeld te krijgen van de om vang van de problematiek begint de SP een meldpunt. Dit meld punt is te bereiken via de website http://goes.sp.nl/meldpunt.shtml, per brief (Statenhof 3, 4463 TV Goes) of telefonisch (0113-302340 of 0113-250414. 1Getuigen gezocht van mishandeling 2. Zeelandbrug nachtje dicht 3. Kinderen vanwege kou opgevangen Zie www.pzc.nl/video voor een over zicht van meer dan duizend PZC-vi- deo's. STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl de oudste. Zij werd al enkele jaren geleden geïnterviewd door Mole mans, die zelf overigens ook In- do-Afrikaanse roots heeft. „Ze weet zich enorm veel te herinne ren", zegt Molemans. Het was dan ook mede dankzij Suze Scho tel-Rath dat de journaliste op het idee kwam voor het boek, als ver volg op twee andere publicaties over de geschiedenis van de zoge heten 'zwarte Hollanders'. „Mijn overgrootouders woonden in Djok- ja en Suzanna is een tijdje bij hen in huis geweest. Door stom toeval ben ik daarachter gekomen. Door haar realiseerde ik me hoe onbe kend en bijzonder de levensverha len van de nazaten van Afrikaanse Knil-soldaten eigenlijk zijn. Die mensen hadden een donkere huid, maar een Nederlands pas poort. Hoe hielden zij zich staan de in een maatschappij waar blank de norm was? Dat gegeven intri geerde me sterk." Suzanna Rath wordt op 2 juli 1911 geboren op het eiland Seram, als dochter van de Rotterdamse Knil-militair Johann Rath en de In do-Afrikaanse Marie Hoed. Ma rie's Afrikaanse naam is Oloes, maar onder invloed van de Neder landse overheid werd ze christelijk gedoopt. Suzanna's Afrikaanse opa heet eigenlijk Njami, maar heeft door het Nederlandse leger de oer-Hollandse naam 'Jan Hoed' toebedeeld gekregen. Hij is een van de 3068 Afrikaanse Knil-solda ten die als vrijwilliger of op slaven markten zijn gerekruteerd aan de West-Afrikaanse Goudkust. Suzanna Schotel-Rath op 26-jarige leeftijd. In 1935 trouwt Suzanna Rath met Chris Schotel in Poerworedjo. Het stel krijgt vijf kinderen van wie er één kort na de geboorte overlijdt. Enkele jaren later breekt de Twee de Wereldoorlog uit, Neder- lands-Indië wordt bezet door de Ja panners. Maar een nog grotere el lende begint als de Japanners capi tuleren en de Indonesische bevol king zich onder leiding van Soekar- no onafhankelijk verklaart: de re publiek Indonesië is een feit. „Er was ontzettend veel haat jegens de Nederlanders, daar werd echt jacht op gemaakt", zegt Griselda Molemans. Bezittingen worden in gepikt, Suzanna belandt in een be schermingskamp en haar man wordt vermoord. Er komt een enorme uitstroom van Nederland se staatsburgers op gang, waar de Nederlandse regering eigenlijk niet op is berekend. Het eenoudergezin Schotel komt in 1951 berooid aan in Nederland en belandt in Hotel Pax in Middelburg. Van een overheidslening, die moet wor den terugbetaald, kunnen meu bels en kleding worden gekocht. Suzanna, 40 jaar oud, wordt met haar vier kinderen naar Goes ge stuurd en krijgt een woning in de M.D. de Grootstraat. Daar zou ze de komende 54 jaar blijven wo nen. Haar ouders komen in het Limburgse Gulpen terecht. In Ne derland is het vechten om dingen voor elkaar te krijgen. Molemans: „De ouders van Suzanna wilden ook naar Goes, maar dat mocht niet. Toen is ze gewoon bij de wet houder in de schuur gaan zitten, net zolang totdat hij toegaf" De meeste Indo-Afrikaanse Neder landers integreerden snel in. Neder land, zo ook Suzanna. „Ach, ik voel me overal thuis", zegt ze daar zelf over. Verzeëuwst is ze echter nooit en ook naar Indonesië heeft ze geen heimwee gehad. „Ik ben nooit teruggeweest, ik hou er niet van. Ik heb er veel ellende meege maakt." Zwarte huid, Oranje hart is volgens Molemans een ambitieus en kost baar project geweest. „Maar het was het waard, want een stukje on bekende Nederlandse geschiedenis is ontsloten." Het boek verschijnt op 15 mei bij uitgeverij D'Jonge Hond in Zwolle. RENESSE - De zaterdag in Renesse geopende manifestatie Meimaand Fietsmaand moet Zeeland nog eens nadrukkelijk op de kaart zet ten. Commissaris van de koningin Karla Peijs: „Daar is behoefte aan, want we staan niet in de topvijf van fietsprovincies en dat verbaast ons. Met rustbankjes, routes en in middels 75 fietscafés hebben we er veel aan gedaan. Maar met de Tour en de Giro nog in het vooruit zicht, moet het toch lukken. We gaan er met z'n allen voor zorgen dat we aan het eind van het jaar in die topvijf staan." De Zeeuwse start van het landelij ke fietsevenement werd zaterda gochtend geplaagd door regen. Daardoor schreven zich slechts 200 fietsers in. Vorig jaar, toen Zee land niet het nationale startpunt was, verschenen 1000 fietsers aan de meet. Ondanks de koude start verwacht directeur Cees van der Padt van het Nederlands Bureau voor Toe risme en Congressen 600.000 deel nemers. „Vorig jaar deden 585.000 Nederlanders mee. Dit jaar heb ben we meer routes en het zal de ze maand best nog eens mooi weer worden." Gedeputeerde Har ry van Waveren, Racoonzanger Bart van der Weide en Van der Padt openden de manifestatie door het slaan op een grote fiets bel. In gezelschap van zeven kandi daat rondemissen van de Giro d'Italia en een fietsfanfare reden ze daarna een rondje. Als voorzitter van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland greep Peifs de gelegenheid aan om de campagne Vaker Veilig Fietsen onder de aandacht te brengen. Ge durende de meimaand hebben de VW's elke zaterdag een route uit gezet. Die voert 8 mei over Zeeuws-Vlaanderen, 15 mei over Walcheren en Noord-Beveland, 22 mei over Goeree-Overflakkee en 29 mei over Zuid-Beveland. www.zeeuwsjaarvandefiets.nl 9 HÜ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 40