141 zeeland 14 september 1907 Grootse ironie zeeland in de vorige eeuw brieven Parkeerbeleid Parkeerbeleid 2 Koninginnedag maandag 3 mei 2010 In de Raadkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh gaan we op nieuw in op de festiviteiten rond Koninginnedag in onze provincie. On ze vraag telkens is: wie staan er op de foto en in welke plaats was de ko ninklijke familie op bezoek. We zijn ook benieuwd naar anekdotes. De oplossingen kunnen voor vrijdag verstuurd worden naar de redactie van de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Inzenden bij voorkeur via e-mail: redactie@pzc.nl Drie inzenders van goede antwoorden krijgen een waardebon. Gemakkelijk was het niet. Die conclusie mag je trek ken als maar zeven inzen ders het bij het juiste eind hadden. J. de Smit uit Sint-Kruis meldt dat de optocht in Oostburg in beeld is gebracht. „Het was ter ere van het Konink lijk bezoek op 14 september 1907. Op de tribune is koningin Wilhel- mina te zien, (met witte jurk) en burgemeester Gratema. De Cad- zandse dracht was volop in zwang." Ook D.E. Tollenaar uit Terneuzen noemt het jaar 1907 en 14 septem ber. „Koningin Wilhelmina en prins Hendrik brachten een offici eel bezoek aan dit stadje. Doordat het gemeentehuis nog in aanbouw was werd het koninklijk paar ont vangen in het beursgebouw." Hij vervolgt dat er 'langs de te vol gen weg van de beurs naar de tri bune op de markt schoolkinderen met oranje sjerpen opgesteld ston den, die bloemen strooiden'. „De weg was voor die dag met speciale klinkers bestraat om het geratel van de karren op de keien niet de boventoon te laten voeren." John Verstraeten uit Oostburg vult aan dat vele praalwagens voorbij trokken. Een van de praalwagens was een vissersboot. En die is op de foto vastgelegd. „Op deze foto is een vissersschip te zien uit Bres- kens met daarachter de muziekver eniging uit Cadzand. Verder wa ren er musketiers en een prachtige praalwagen uit Groede, die de werkzaamheden op de boerderij voorstelde." A. Pladdet meldt dat hij van dit ko ninklijk bezoek op 14 september 1907 nog vijf verschillende ansicht kaarten in zijn bezit heeft. Door de hoge moeilijkheidsgraad van deze raadkaart verdienen alle inzenders een vermelding. Dat waren D. Hollevoet uit Sluis, Theo Tas uit Middelburg, Maartje van Sluijs, ook uit Middelburg. De waardebonnen gaan naar Hollevoet, Theo Tas en Van Sluijs. door Willem Nijssen ••••••••••••••••••••••••••••a Denk de geweldige zui len van zeecontainers weg, en het weidse wa ter van de Oosterschel- de. En de vogelkreten, de wind die fladdert of rukt. Dan is het 'Melk woud' van het jongste Nazomerfes tival veranderd in een 'Onder het Melkwoud' voor schouwburgen. Weinig veranderd dus. En eigen lijk - nu ik er driekwart jaar later over nadenk - was niet alleen dat uitzicht aan het water, maar ook dit podium nog te weids. Want het dorpje Llareggub, waar het ver haal over gaat, is een onooglijk dorpje. Een dorpje dat misschien beter niet had kunnen bestaan. Be volkt door kleingeestige en zonder linge mensen, die onze aandacht niet waard zijn. Niet voor niets lees je in omgekeerde volgorde 'bugger all'. Een krachtterm die je in een nette krant als deze beter niet kunt vertalen. De ironie van Dylan Thomas is dan weer wél weids en nietsont ziend, en dat rechtvaardigt mis schien toch al die ruimte. Maar 'Onder het Melkwoud' is van oor sprong een radiostuk, een hoor spel dus. Destijds in verschillende versies uitgevoerd, soms met 1 stem, soms met een paar. Nooit met de bijna 50 personages die het stuk bevolken. Dat is ook nergens goed voor, wellicht. Het is geen to neelstuk, er is bijzonder weinig (in teractie en als die er wél is, is die vaak maar tussen 2 personen. Grootse ironie geperst in het klein ste formaat. En zo is het dus ge worden, in deze vertolking. Twee mensen, Jan Decleir en Koen De Sutter, die statisch op hun keuken stoelen alle rollen opnemen. En waar leggen zij de ironie? Voor een belangrijk in een klankbeeld. Nog altijd zijn ze omringd door al lerlei voorwerpen waar ze gelui den mee kunnen voortbrengen. Een soort anti-muziek kunnen creëren. Veel kan ik niet beschrij ven, sommige momenten wel. On nozele gongslagjes, luidruchtige meppen op zware autoveren, ter- Koen De Sutter en Jan Decleir in Onder het Melkwoud. gende uithalen met een strijkstok op piepschuim. En juist dat klank beeld komt in een schouwburg be ter tot zijn recht, en dat is me deze keer dan ook beter bijgebleven. Ik denk, dat ik eigenlijk nog wel méér onzinnigs had willen zien of horen. Ook veel ironie, en veel onzin, was er zaterdag in Middelburg te genie ten bij 'Kamagurka geneest'. Kama- gurka is een van de weinige niet schreeuwerige cabaretiers. Hij heeft dat niet nodig, hij wil het ook niet hebben. Eén van zijn trucs is juist dat hij je ongemerkt meeneemt in een bizarre situatie en pas wanneer je daar midden in zit, begin je te beseffen waar je bent. En dan is er bijna geen grens meer aan het absurdisme. Dus elke keer begint het tamelijk gewoon, het eten van een kommetje soep, een vrouw met verstopte neus bij de dokter, een chef-kok die Jef Cock heet. En het eindigt telkens uitzin nig en hilarisch, wanneer de dok ter een arts zonder grenzen blijkt te zijn, bijvoorbeeld. Of wanneer hij het pornoverhaaltje voorleest, dat hij als jongetje van 12 geschre ven zou hebben. Heel aangenaam om zo 'zoetjes' en 'zotjes' door de verschillende stadia van humor te glijden, van lichtgroene ironie naar pikzwarte Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Vlissingen, de vlaggen wapperen in bruisend Vlissingen. Ik heb hier een andere mening over. Is het niet vergruizend Vlissingen? We sturen de mensen weg als je naar theater, uit eten of de boulevards gaat. Je komt bij je auto en wat krijg je als cadeau: een parkeerbon. De plekken bij het Arsenaal en WillemlII zijn 's avonds niet vol, dus je parkeert je auto daar als on wetend bestuurder. Zeker als je van buiten Vlissingen komt voor een avondje theater. Jammer dat mensen onze stad gaan mijden. Ik hoop dat er iets aan gedaan wordt. Gerda Verhoeff Bos, een echte Vlis- singse die van haar stad houdt. Cerda Verhoeff Vondellaan 12, Vlissingen Geboren in Middelburg en woon achtig geweest in onder andere Vlissingen kom ik zo'n 5 maanden per jaar geregeld naar mijn roots en verblijf dan onder andere in Veere. Met het zonnige weer van de laatste dagen wilden we naar de boulevard, wat winkelen en mis schien nog wat eten. Wat schetst onze verbazing: we kunnen ner gens meer vrij parkeren en we moeten een belachelijk hoog par keertarief betalen, van 6 euro voor een dagkaart. Het lijkt ons de dood steek voor de middenstand in Vlis singen, die er in de loop der jaren toch al niet florissant meer uit ziet. Wij komen nu niet meer in Vlissingen. Op de boulevard in Knokke betaal je 2 euro voor een hele dag! Alleen in de herfst moe ten we nog wel naar Slagerij Gillis sen in de Walstraat, omdat die nog zelf de echte bloedworst maakt! Heeft de Vlissingse raad dan geen voeling met de middenstand? Peter Rechsteiner Meterikseweg 21, Horst (L) Vanaf donderdag 29 april om tien uur was een groot deel van het cen trum van Middelburg al afgesloten door middel van dranghekken. Fiet sers en voetgangers konden er door, maar de bestuurders van on der meer scootmobielen niet, de doorgang was te klein. Zelfben ik ook bestuurder van een scootmo- biel. Als ze de doorgang 15 centimeter breder hadden gemaakt was het op gelost. Ik heb de werkers erop aan gesproken, en het antwoord was: daarvoor moet je bij de burgemees ter zijn. Ik vind het een grote schande, dat wij niet bij de winkels kunnen komen. Ze hebben met

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 38