21 zeeland Attente burger als spil 1-meiviering in Zeeland: 'Voelt de Bunkers PZC maandag De krant 5 weken voor 15 euro! AED-ALARM De overlevingskansen voor mensen met (acute) hartproble men in Zeeland worden eind dit jaar een stuk groter. Dan moet worden begonnen met een aed-alarm via sms. Hoe werkt het? Sms-alert maandag 3 mei 2010 door Wim Hofman Op tal van plaatsen in Zeeland staan, hoewel er honderden zijn op geruimd, nog verschil lende soorten Duitse bunkers. Soms lijken ze zomaar ergens op iemands akker te staan of in een achtertuin, anderen zijn haast on der het duinzand of onder de aar de verdwenen. Ze maakten echter allemaal deel uit van een vernuftig verdedi gingssysteem van de Nazi's. Hit- Ier wilde een wereldrijk opbou wen dat van de Atlantische Oceaan tot aan de Oeral reikte. Hij wilde volksverhuizingen organise ren, op een wetenschappelijke ma nier zogenaamd minderwaardig leven uitroeien, zijn eigen volk veredelen. Vlak voordat hij zichzelf in zijn bunker in Berlijn van het leven ging beroven zou hij zeggen dat het Duitse volk tot zijn spijt toch te zwak was geweest en dat het niet nodig was dat het bleef leven. Alle Duitsers moesten eigenlijk maar tegelijk met hem sterven, vond hij. Maar in 1945 lag de droom van het Duitse volk dat zich zo geestdriftig bevrijd en ver lost had van de democratie en zich had laten meeslepen in de waanzin van een zeer misdadige en moorddadige oorlog geheel in diggelen. Het moet voor de Duit se mensen heel vreemd geweest zijn, een soort ontwaken uit een gruwelijke nachtmerrie. Voor ons is dat moeilijk in te denken hoe dat was, het verdwijnen van die bedwelming. Voor hen zal de be vrijding nooit een feest kunnen zijn zoals dat wij dat vieren: de verlossing van een bezetter en een onderdrukkende dictatuur. De bunkers die hier staan, en soms in de weg staan, doen ons denken aan een gruwelijk regime en een verschrikkelijke periode. Dat is natuurlijk ook mede een re de geweest waarom er zoveel met groot plezier en met spectaculaire explosies zijn opgeruimd. Toch lijkt het me goed dat er een aantal bewaard worden. Niet alleen om dat het architectonisch en tech nisch zeer functionele bouwsels zijn, maar vooral omdat ze ons herinneren aan de oorlogstijd en dat ze ons waarschuwen voor een vreselijk fenomeen: dat mensen blijkbaar met duizenden tegelijk de verkeerde kant op kunnen gaan. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T:0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-viaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MS Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mait adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,- Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC. Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Naam voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om mei persoonsgegeveny In hel colofon treft u nadere informatie door Marcel Modde De eerste zes minuten zijn goud waard, bena drukt projectleider Ri- ni Lambregts. „Wan neer binnen die tijd met het appa raat een schok wordt toegediend, stijgen de gemiddelde overlevings kansen van de patiënt met 40 tot 60 procent. Voor een ambulance is het bijna nooit haalbaar om in zes minuten op de plek van de mel ding te zijn. Dus is het organiseren van een effectieve inzet van de aed op basis van burgerhulpverlening van enorm belang. In Zeeland praat je nu over gemiddeld 450 re- animaties per jaar." Lambregts is ambulanceverpleeg- kundige bij Connexxion en tijde lijk belast met de invoering van het project Hart Veilig Wonen bin nen de Veiligheidsregio Zeeland. Dat gebeurt grotendeels naar voor beeld van de ambulancetak in Noord-Oost Gelderland. „Daar werkt het heel goed en zijn alle kinderziekten er uitgehaald. Die werkwijze wordt toegespitst op Zeeland." De opzet valt of staat bij de aan melding van voldoende vrijwilli gers met een mobiele telefoon; bur gers die (gratis) een reanimatiecur- sus willen volgen én mensen die reeds als bedrijfshulpverlener of ehbo'er actief zijn. In de alarmcen trale wordt een 112 melding van acuut hartfalen automatisch gekop peld aan een computersysteem, dat in een bepaalde straal rond het opgegeven adres een sms-alert rondstuurt aan de geregistreerde vrijwilligers. In dat bericht staat het adres vermeld waarop de reani matie noodzakelijk is. Mensen die het dichtst bij een aed wonen, krij gen bovendien het verzoek ter plaatse te gaan en het hartschokap- paraat mee te nemen. De ervaring leert, aldus Lambregts, dat in een straal van één kilometer gemid deld twintig vrijwilligers te vinden zijn. En de praktijk laat zien dat er van die groep meestal twee tot drie daadwerkelijk in de buurt zijn om de reanimatie te beginnen en de aed te bedienen, totdat ook de ambulance arriveert. Van groot be lang is tevens dat er verspreid over de dorpen en steden voldoende hartschokapparaten 24 uur per dag beschikbaar zijn, benadrukt Lambregts. Daarom volstaat het niet te leunen op de aed's die nu al bij diverse bedrijven en in open bare gebouwen hangen. „Die gaan allemaal aan het eind van de dag op slot." De projectleider rekent wat dat be treft op medewerking van gemeen ten voor aanschaf en het weghan gen van aed's op strategische plaat sen. Een aantal heeft volgens hem al concrete belangstelling getoond. Hoeveel openbare aed's nodig zijn, is afhankelijk van de bevol kingsdichtheid en de uitgestrekt heid van een woonplaats. „Voor een dorp als Ovezande kan ik me indenken dat twee of drie op 1300 inwoners voldoende is. Maar heb je het over Middelburg, dan praat je misschien wel over een stuk of dertig apparaten." De aanschafkos ten lopen dan al snel aardig in de papieren, erkent Lambregts, maar hij wijst op diverse subsidiestro men. „Een stukje maatschappelij ke verantwoordelijkheid mag best wel wat kosten." Met de vandalismegevoeligheid van de kasten lijkt het mee te val len, zegt Lambregts. Wederom met een schuin oog naar de Gel derse ervaringen: „Zelfs met oud en nieuw ging het daar goed. Ik denk dat jong en oud beseffen dat ze van die kasten moeten afblijven als het niet nodig is. Anders zetten ze immers een leven op het spel." AED-Alert is een systeem dat via een sms-bericht getrainde burgers kan inschakelen om op te treden in geval van een hartstilstand. Door scheiding te maken tussen hen die kunnen reanimeren en zij die met een defibrillator om kunnen gaan, wordt tijdverlies voorkomen. Een voorbeeld aan de hand van een fictieve situatie in Tholen. Automatische Externe Defibrillator Een AED wordt gebruikt om een hartritme dat verstoord is, weer op gang te krijgen. Er zijn veel merken, maar de functies zijn min of meer gelijk. Stekker verbindt draden van de plakkers met de defibrillator. Diverse politiekorpsen gebruiken sms-alert om burgers te waarschu wen bij onraad in wijken. In het be richt roept de politie op tot waak zaamheid en bruikbare tips. Wie is aangemeld voor Amber- alert ontvangt een bericht bij ver missing van een kind. Begin volgend jaar wordt NL Alert ingevoerd, als waarschuwingssys teem op mobiele telefoons bij ram pen in de regio. Dit als aanvulling op de sirenes. Cafés gebruik een sms dienst om elkaar te waarschuwen voor de 'rookpolitie' in de buurt. Behuizing herbergt accu die stroom voor schok levert. (ilvmi—i jéiiiii.. i 11» p"* «■■'f'i'm*"8''h 'tt' 11 I'll door Nadia Berkelder HEINKENSZAND - Bijna iedereen moest de tekst erbij pakken, zo lang was het geleden dat op bijeen komsten van de Zeeuwse PvdA de Internationale nog werd gezon gen. De vader van Tweede Kamerlid Luuk Blom was één van de weini gen die geen geheugensteuntje no dig had. Hij kende alle drie de cou pletten van de socialistische klas sieker uit zijn hoofd. De Zeeuwse PvdA hield zaterdag voor het eerst in lange tijd weer eens een 1 mei viering, in het bijzijn van oud-mi- nister Jacqueline Cramer. Voorzit ter Aty Harwijne hecht aan de tra ditie. „We wilden eigenlijk vorig jaar al een viering houden, maar toen is het niet doorgegaan vanwe ge de gebeurtenissen op Koningin nedag in Apeldoorn." De PvdA'ers moeten proberen dat oude gevoel terug te vinden, zei de Vlissingse burgemeester Wim Dijkstra in zijn toespraak. Veel par tijgenoten die in de jaren zestig nog strijdbaar waren en tegen de gevestigde orde ageerden, horen daar nu - al een hele tijd - zelfbij. „Ik voel me af en toe echt een oude PvdA-regent", zei Dijkstra. „Wij zijn geen beweging meer", analyseerde Blom senior de terug lopende aanhang van de partij. Hij vertelde al in 1935 lid te zijn gewor den van de SDAP, de voorloper van de PvdA. „Bij de komst van de PvdA zijn we een kiesvereniging

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2