gezondheid 123 Bevrijd uit het harnas dat MS heet Neurologen terughoudend Multiple Sclerose maandag 3 mei 2010 Wereldwijd putten MS-patiënten hoop uit een ontdekking van de Italiaanse arts Zamboni. Die trof vernauwde bloed vaten aan bij mensen met deze zenuwaandoening. Bart ter Woerds liet zich als een van de eerste Nederlanders behan delen in Polen. „Ik kan weer stoeien met mijn zoontje." door jan Ruesink Het gebeurde op de terugweg van Polen naar Duitsland. In een weg restaurant kregen ze geen bestek bij hun ontbijt. „Wacht maar, ik pak het wel even", zei Bart ter Woerds. Zijn vrouw en schoonva der gaapten hem met open mond aan en zeiden naderhand: „Besef jij wel wat je net gedaan hebt? Je hebt zomaar 40 meter gelopen zonder stok of krukken." Voor een gezond mens is 40 meter a small step, voor Bart ter Woerds (34) uit Haaksbergen was het a giant leap. Een paar dagen eerder had hij nog krukken, stokken, rol stoel en traplift nodig om zich te verplaatsen. Ter Woerds is MS-pa- tiënt en de derde Nederlander die het waagde een revolutionair nieu we behandeling te ondergaan om verdere progressie van zijn aandoe ning een halt toe te roepen. „Ster ker zelfs", zegt zijn vrouw Saskia nu, „het lijkt wel of ik langzaam aan weer de man terug krijg die hij tien jaar geleden was. Hij stoeit nu zelfs met de kinderen." De behandeling die Ter Woerds op 15 februari in Katowice, Polen bij dr. Ludgya onderging, is een verwijding van de halsader door middel van een ballon, al kan het ook met stents. Op zichzelf een be staande methodiek die wordt toe gepast bij vaatpatiënten, maar nieuw voor mensen met MS. De therapie is ontdekt door de Itali aanse vaatchirurg dr. Paolo Zambo ni. Zijn vrouw heeft MS en Zambo ni stelde zich niet tevreden met de huidige theorie van neurologen dat MS een aandoening aan het centrale zenuwstelsel is, waarvan vooralsnog alleen de gevolgen be streden kunnen worden, met na me door toediening van interfero- nen die ontstekingsreacties moe ten terugdringen. Want het zijn die ontstekingen in de hersenen die laesies veroorzaken, beschadi gingen aan de beschermende laag van de zenuwbanen, die op hun beurt tot functieverlies leiden. Zamboni vond in zijn naspeurin gen een geschrift uit 1863, waarin aanwijzingen te vinden waren dat MS te maken heeft met vaatver- nauwingen van de aders die het ge bruikte, zuurstofarme bloed van de hersenen weer naar het hart af voeren. Door die vernauwingen zou een hogere druk op de vaten ontstaan en daardoor zouden de celwanden doorgankelijk worden voor afvalproducten als ijzer. Als dat zo in het zenuwweefsel terecht komt, lokt dat ontstekingen uit. Al dus de hypothese. Zamboni trof die vernauwingen in derdaad aan bij zijn vrouw en ver volgens bij meer MS-patiënten. De berichten erover zijn overigens ver warrend: sommige spreken van een too-procentscore van vernau wing bij MS-patiënten, andere weer van minder. Zamboni weet zelf ook nog niet of er sprake is van oorzaak, gevolg of beïnvloe ding. De ontdekking bracht vorig jaar in ieder geval wel een schok te weeg in de medische wereld. Spe cialisten en professoren reageer den verdeeld: van negatief, scep tisch en afwachtend, tot nieuwsgie rig en onderzoekend. Wel zijn her en der inmiddels patiëntenonder- zoeken begonnen, onder andere in Buffalo en Georgetown in de VS en in Amsterdam, aan het VU Me disch Centrum. Omdat dat alle maal nog in onderzoek is, houden neurologen - MS-patiënten zijn bij hen onder behandeling - voorlo pig de boot af Volgens sommige zenuwartsen kan het zelfs nog wel vijf tot tien jaar duren voor de me thode hier regulier wordt toege past, vooropgesteld dat de theorie van Zamboni al klopt. Zo lang wil de Ter Woerds niet wachten. De MS bij hem was al zover voortge schreden, dat hij vorig jaar al van de medicijnen was afgehaald. Die hadden volgens zijn neuroloog geen enkele zin meer. Ter Woerds' conditie ging almaar achteruit en hij verloor vaker zijn evenwicht. Ook kreeg hij meer last van spas mes, vermoeidheid, verslikken, evenwichtsverlies en depressieve gevoelens. De Haaksbergenaar, werkzaam als financieel adviseur, werd volledig arbeidsongeschikt verklaard. „Als je dan toch de hele dag thuis zit, ga je op internet op zoek. Zo stuitte ik in het najaar op de naam Zamboni." Zamboni, geen ijsmachine die schaatsbanen schoonveegt, maar een dokter die bloedvaten schoon veegt. Ter Woerds had direct het MS-patiënten kunnen in Nederland nog niet getest worden, laat staan behandeld, op vaatvernauwing. Neurologen wachten eerst resulta ten van (inter)nationaal onderzoek af. In Nederland is het VU Medisch Centrum begonnen met een test naar de nieuwe hypothese van dr. Zamboni. De MS Vereniging Nederland, de belangenorganisatie van patiënten, deelt vooralsnog het standpunt van het VU MC om de onderzoe ken af te wachten en op dit mo ment af te zien van behandelingen, zoals ballondilatatie van vernauwin gen ('dotteren') of het plaatsen van stents. „Het weinige onder zoek dat hiernaar tot nu toe bij mensen met MS is gedaan, biedt geen garantie dat de voordelen op lange termijn groter zullen zijn dan de nadelen", aldus de vereniging. De MS Vereniging beantwoordt vra gen via info@msnederland.nl Q www.mscentrumamsterdam.nl www.msresearch.nl www.msweb.nl MS-patiënt Bart ter Woerds kan zijn hond weer uitlaten. gevoel dat hij daar wel eens baat bij zou kunnen hebben en wilde zo'n scan, om te zien of hij die adervernauwing ook had. In Ne derland kon dat niet, in Polen wel. Als een van de eerste Nederlan ders kreeg hij daar voor 110 euro een scan, waardoor inderdaad de diagnose CCSVI (Chronic Cerebro Spinal Venous Insufficiency) werd vastgesteld. Hij kon er in februari aan geholpen worden, maar dat kostte wel bijna 5.000 euro. Ter wijl de verzekeraar die behande ling voor MS-patiënten niet ver goedde. Het was immers geen geac cepteerde therapie voor die ziekte. De ingreep zelf- het plaatsen van een ballon die de vernauwde ader opblaast - was volgens Ter Woerds een fluitje van een cent. „Drie kwartier. Een tandsteenbehande ling bij de tandarts is vervelender." De volgende dag, na een ogentest, kon hij al weer naar huis. Herbo ren. Thuis aangekomen liet hij 's avonds de hond al weer uit: „60 meter lopen en een heuveltje dat ik eerst niet kon nemen, liep ik zo maar spontaan op!" Het deed hem beseffen hoe gevan gen hij zich voelde in zijn eigen lichaam. Nu voelt hij zich net zo li berated als de dokters hem ver klaarden. „Alles beweegt weer soe peler", zegt hij. „Ik kan weer zon der stok lopen. Ik kan weer koffie inschenken zonder te morsen, mijn eigen vlees snijden en stoei en met mijn zoontje, dat is zo on gelooflijk mooi. Mijn dochter van 4 wilde al gaan spelen met de stok: 'Papa heeft hem toch niet meer nodig'. Voor die kleine din gen doe je het. Je beseft in een keer wat een kluizenaarsbestaan je al die tijd hebt geleid." Ter Woerds heeft zijn belevenis sen beschreven in een logboek dat op MS Web en ccsvi.nl wordt bijge houden. Sindsdien weten MS-pa tiënten uit het hele land hem te vinden en bestoken ze hem met vragen. „Dan merk je hoe erg dat leeft en word je des te bozer dat de neurologen zo negatief of terug houdend reageren. Oké, ik snap best dat ze een nieuwe methode eerst goed moeten onderzoeken, maar een vaatverwijding is toch een geaccepteerde methode? Waar om moet dat dan nog zoveel jaar duren? „Toegegeven, Zamboni beweert niet dat hij de oorzaak heeft gevon den en het is ook niet gezegd dat alle MS-patiënten er bij baat heb ben of er helemaal door genezen. Maar alle winst die deze mensen kunnen pakken, al zijn het maar een paar betere jaren, is pure winst. Natuurlijk heeft elke in greep risico's - bij stents wat meer dan bij ballooning - maar ook nu gaan er mensen aan de gevolgen van de ziekte dood. En de huidige medicijnen die de neurologen voorschijven, hebben allemaal bij werkingen en werken in op het im muunsysteem, zodat ze tot vreselij ke ziektes kunnen leiden. „Maar ja, er zijn nu eenmaal men sen die leven met MS en mensen die leven van MS. Medicijnfabri kanten verdienen miljarden aan de ziekte en neurologen hebben vaak belangen bij die bedrijven. Het hele systeem houdt zichzelf in stand en houdt vernieuwing zo veel mogelijk tegen. Zeker als die foto Toma Tudor van buitenaf komt: Zamboni is geen neuroloog, maar vaatchirurg. Als dat niet bewust gebeurt, dan wel door oogkleppen die men op heeft. Tja, als de wetenschap hon derd jaar lang alleen maar in één richting heeft gedacht, haal je dat er niet in een jaar uit." Q Het dagboek van Bart ter Woerds, met operatiefilmpje, is te vinden op www.ccsvi.nl (kopje resultaat uitvou- ^wen, dagboek bart). reageren? gezondheid@wegener.nl MS, Multiple Sclerose, letterlijk meervoudige verhardingen, is een aandoening van het centrale ze nuwstelsel (hersenen en rugge- merg). Na een aanval (Schub) treedt herstel op, maar niet altijd tot het uitgangsniveau. Tien jaar na de diagnose is 80 procent nog niet rolstoelafhankelijk. In Nederland heeft ongeveer 1 op de 1.000 mensen MS, dat zijn er in totaal meer dan 16.000. Bij vrou wen komt het 2 tot 3 keer vaker voor dan bij mannen. De oorzaak van MS is niet bekend. Verondersteld wordt dat omge- vings- en genetische factoren en vi russen een rol kunnen spelen. De ziekte openbaart zich meestal tus sen het 20 en 50e levensjaar.MS is niet besmettelijk. De behandeling varieert van toedie nen van interferonen die het im muunsysteem beïnvloeden tot be handelen met methylprednisolon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 23