geld werk 119 m Wat is groen beleggen maandag 3 mei 2010 kan ook in een groenfonds. Het ren dement daarvan varieert. Voorbeelden van Groenfondsen zijn BNP Paribas Groen Fonds (www.fortisinvestments.com), ABN Amro Groenbank (www.abnam- ro.nl), ASN Groenprojectenfonds (www.asnbank.nl), Fortis Groenbank (www.fortis.nl/duurzaamheid/), ING Groenbank (www.ing.nl), Rabo- Groenbank (www.rabobank.com), Nationaal Groenfonds (www.groen- fonds.nl) en Triodos groenfonds (www.triodos.nl) Groen sparen of groen beleggen is iets anders dan duurzaam beleggen. Dat gebeurt door te beleggen in beursgenoteerde ondernemingen. De selectiecriteria voor die onderne mingen verschillen per bank. Voor dit soort beleggingsfondsen gelden geen fiscale voordelen. gen, dan vergelijkbaregewone' fondsen. Daarom heeft de over heid bepaald dat wie belegt of spaart in fondsen met een groen verklaring, ter compensatie extra belastingaftrek krijgt (zie kader). Groen beleggen blijkt intussen steeds populairder te worden. Wa ren er in 1999 77.000 groene beleg gers en spaarders, in 2004 was dat aantal al gestegen tot 188.000, blijkt uit een evaluatie van het Agentschap NL, dat de regeling voor de overheid uitvoert. Volgens Michiel den Herder van deze orga nisatie is het aantal groene beleg gers/spaarders inmiddels opgelo pen tot 235.000. „In totaal gaat het om 7 miljard euro. Met dit geld zijn ongeveer 6.000 groene projec ten gemoeid." Volgens het Agentschap NL heeft de invoering van groen beleggen ervoor gezorgd dat er per saldo meer groene activiteiten zijn geko men. Grote en kleine banken zit ten elkaar daarbij niet in de weg. Kleinbanken als Triodos Bank en ASN Bank bleken innovatief ge noeg om de plek die zij hadden veroverd te houden en verder uit te breiden. Groene beleggers blijken hun ei gen motivatie te hebben. Wie groen belegt, doet dat niet in de eerste plaats vanwege een hoog rendement. Van hen kiest 61 pro cent voor ethische redenen en 49 procent omdat het bijdraagt aan een beter milieu. Overigens kiest 42 procent van de beleggers voor de groenfondsen omdat het fiscaal aantrekkelijk is. De cijfers blijken uit de ING-beleggersbarometer, een maandelijks onderzoek onder 400 beleggers. Uit de evaluatie van Agentschap NL blijkt dat groene beleggers over het algemeen rela tief welgestelde ouderen zijn met 'risicomijdend' gedrag. Ze houden dus niet van een gokje op de beurs. De meerderheid van hen be legt minder dan 25.000 euro. Vrijwel iedereen maakt gebruik van de belastingvrijstelling, maar niet optimaal. De meeste mensen sparen/beleggen nog niet het maxi maal toegestane bedrag, waardoor ze niet volledig gebruik maken van de belastingkorting. Uit het onderzoek van Agentschap NL blijkt dat de fiscale prikkel een belangrijke rol speelt. Zonder deze tegemoetkoming is het rendement te laag in vergelijking met de alge mene koersontwikkeling. In dat ge val zouden consumenten niet be reid zijn groen te beleggen. Het rendement verschilt per groen fonds. Maar gemiddeld ligt de groenrente lager dan bijvoorbeeld de rente op staatsleningen, blijkt uit de evaluatie van Agentschap NL. Als het belastingvoordeel niet wordt meegeteld, levert beleggen in groene aandelenfondsen dus minder rendement op dan verge lijkbare fondsen. Triodos Bank was eind jaren tach tig de eerste bank die een groen fonds oprichtte, maar begin dit jaar was het ook de eerste bank die een Groenfonds moest sluiten. Wegens succes. De toeloop van be- legggers was eind vorig jaar zo groot, dat de uitgifte van aandelen tijdelijk werd opgeschort. Het fondsvermogen groeide in de twee de helft van 2009 met ruim 25 pro cent (van 452 miljoen naar 570 mil joen euro). Die groei was aanmer kelijk hoger dan de groei van de duurzame sector, waarvoor het fonds is bedoeld. Omdat niet de snelheid waarmee de fondsen vollopen leidend is maar het aanbod aan duurzame projecten, besloot de bank haar groenfonds tijdelijk te sluiten voor nieuwe beleggers. Hetzelfde geldt overigens voor het Triodos Fair Sharefonds (microfinanciering) waarvan uitgifte van aandelen ook tijdelijk is opgeschort. Triodos-directeur Bierman is niet verbaasd over deze ontwikkeling. Volgens hem was er al langer een groeiende belangstelling voor fis- caalvriendelijk groen en ethisch be leggen. De bankencrisis heeft die ontwikkeling versterkt.„In zijn al gemeenheid vinden mensen het steeds belangrijker te weten wat met hun geld gebeurt. Op de korte termijn heeft de bankencrisis een rol gespeeld. Mensen zijn behoor- lijk geschokt dat ze hun geld heb ben toevertrouwd aan instellingen die er dingen mee hebben gedaan waar ze als investeerder eigenlijk niets mee te maken wilden heb ben. Als gevolg daarvan zijn ze op zoek gegaan naar instellingen die ze wel vertrouwen en die keuzes maken die aansluiten bij hun ei gen voorkeuren." Wanneer de fondsen van Triodos weer open gaan, kan Bierman niet zeggen. „Het is moeilijk een indica tie te geven. Mogelijk zijn er min der groene ondernemers omdat het overheidsbeleid de afgelopen jaren vaak veranderd is. Ik ben dan ook een vurig pleitbezorger van meer duidelijkheid op dat ge bied." reageren? geld@wegener.nl Weinig mensen uit zorgsector op verkiezingslijst Ofschoon economie en zorg be langrijke politieke onderwerpen zijn, staan in de top tien van ver kiezingslijsten van politieke par tijen weinig economen, onderne mers en mensen uit de zorg, blijkt uit onderzoek van Z24. Wil lie Dille, 23 jaar werkzaam in de zorg, staat op nummer 19 van de PW. Zij is daarmee de enige uit haar sector die kans heeft in het parlement te komen. Reclamebureaus ontberen kennis over sociale media Marketeers nemen steeds vaker het heft in eigen handen in plaats van de marketing uit te besteden aan reclamebureaus, meldt Emer- ce. Reclamebureaus hebben vol gens de marketeers onvoldoende kennis over de nieuwe sociale me dia en klanten. Bedrijven willen deze lacune oplossen door zelf mensen op te leiden, specialisti sche bureaus in te huren en op zoek te gaan naar nieuw talent Werkenden blijer met hun leven Werkenden zijn gelukkiger dan mensen die geen baan hebben, blijkt uit een onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbureau. Terwijl maar 50 procent van de niet-werkenden tevreden is met het bestaan, is 90 procent van de werkenden dat. Een baan hebben, is ook goed voor de sociale contac ten: mensen met een baan heb ben veel meer contacten dan men sen zonder baan. Afkomst kan loopbaan beïnvloeden Kinderen uit arbeidersmilieus moeten er meer voor doen om door te dringen in academische milieus dan afgestudeerden uit hogere sociale milieus. Dat consta teert promovendus Mick Matthijs. Hij denkt dat het komt omdat ar beiderskinderen de sociale codes van de hogere klasses niet ken nen. Daardoor weten ze niet hoe ze zich moeten gedragen en wat ze moeten kiezen. A-sociale werknemer weer in gareel met Afrikaans ritueel Tip uit Management Team hoe een onuitstaanbare werknemer te temmen. Werknemers kunnen weer 'in hun kracht komen' met een ritueel van de Zuid-Afrikaan se Baremba-stam. Iemand die zich a-sociaal gedraagt, wordt in het 1 dorp neergezet, waarna al zijn broeders en zusters hem aanspre ken op zijn positieve eigenschap pen, soms dagen achtereen. Daar na begint-ie met een schone lei. Munnikcnwerk.ni Groen beleggen is maatschappelijk en fiscaal aantrekkelijk beleggen. Ook sociaal-ethische beleggingen en beleggingen in cultuur kunnen soms fiscale korting krijgen. Er zijn voor de groene belegger waardepapieren (obligaties, certifi caten of bankbrieven). Ze hebben een vaste waarde, looptijd en rente. Na afloop van de looptijd wordt de inleg terugbetaald. Groen beleggen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 19