181 geld werk Beleggen in groene idealen Op zoek naar werk vanaowtotzvw Fiscaal voordeel HÉAVY SHIT! maandag 3 mei 2010 door Ingrid Merks Steeds vaker lezen en ho ren we dat de economie zich begint te herstellen en dat we de crisis te bo ven komen. In mijn omgeving, zo wel zakelijk als privé, merk ik daar echter weinig van. Mensen die hun baan nog heb ben, merkten tot nu toe door gaans weinig van de crisis. Hun inkomsten zijn stabiel gebleven en zolang je maar niet met twee huizen zit, is de hypotheek goed op te brengen. Deze groep is hoog stens wat voorzichtiger geworden in het doen van uitgaven. Ze spa ren liever voor het geval de econo mie toch weer verder zal instorten. Voor de mensen die hun baan al in 2008 zijn kwijtgeraakt of begin 2009, begint het nu nijpend te worden. Wanneer je werkloos raakt en je krijgt een WW-uitke- ring van bijvoorbeeld anderhalf jaar, dan lijkt dat op het eerste ge zicht een heel lange tijd. Voordat je naar een andere baan gaat uit kijken, wil je eerst even rustig aandoen en bijkomen van alle stress en spanning die voorafgin gen aan het ontslag. Ook Jeroen Nieuwenhuijzen vond dat hij deze rust wel verdiend had. Na een stevig potje onderhan delen met zijn toenmalige werkge ver kwam hij begin 2009 op straat te staan met een gouden hand druk van enkele maanden salaris. Een oprotpremie, volgens Jeroen. Na de zomer van 2009, begin sep tember, begon Jeroen zich pas se rieus te concentreren op de ar beidsmarkt. Hij had in de maan den daarvoor wel aan zijn ver plichtingen voldaan en trouw ie dere week het voorgeschreven aantal sollicitatiebrieven de deur uitgedaan. Hij wilde immers zijn WW-uitkering niet op het spel zet ten. Gaandeweg kwam Jeroen erach ter dat het nog helemaal niet zo makkelijk is om aan werk te ko men. Hij volgde, op eigen initia tief, een aantal trainingen en sloot zich aan bij een sollicitatie club. Maar dat alles leidde niet tot een nieuwe baan. Het UWV had berekend dat Jeroen twee jaar recht heeft op een loongerelateerde WW-uitke ring. Die periode en de hoogte van de uitkering worden bepaald aan de hand van het arbeidsverle den en de leeftijd. Jeroen voelt inmiddels de druk op lopen Het einde van de uitkering komt steeds dichterbij. Er is al ruim een jaar van zijn WW-perio- de voorbij en hij is nog geen milli meter opgeschoten met het vin den van een baan. De aanvullende maanden salaris die hij van zijn oude werkgever heeft meegekregen, zijn inmid dels opgegaan aan een auto, want ook zijn leaseauto heeft hij moe ten inleveren. Ook kost thuis zijn veel meer geld dan toen hij werk te en de hele dag bezig was. Tegen woordig gaat hij nogal eens de stad in om de tijd te doden. Dan kom je altijd wel wat tegen wat geld kost. Kortom, de bodem van de schatkist met zijn spaarcenten komt in zicht. Echt nijpend is het geldgebrek nog niet, maar dat dreigt het wel snel te worden. Wanneer de WW-periode afloopt, kan het zomaar zijn dat een bij standsuitkering om de hoek komt kijken. En dan telt ineens het ge zinsinkomen mee en de vraag of je een eigen woning hebt Jeroen is 36 jaar en heeft een koop huis. Zijn vrouw heeft een part time baan. Van haar inkomen kun nen maar net de vaste lasten be taald worden, heeft Jeroen bere kend. Het is dus zaak dat hij op korte termijn werk vindL Het ont spannen gevoel dat hij de eerste maanden van zijn werkloosheid had, heeft plaats gemaakt voor veel stress. Jeroen moet zo snel mogelijk aan de slag, maar dat valt niet mee. Zoals Jeroen zijn er velen. Voor hen is de crisis nog lang niet voorbij. Q Ingrid Merks heeft een adviesbureau op het gebied van sociale zekerheid. Je kunt een groene economie een steuntje in de rug geven door groen te beleggen of te sparen. Dat is fiscaal aantrekkelijk en het ingelegde geld komt ten goede aan 'groene' bedrijven. door Moniek Hiisken Een landbouwbedrijf waar de gewassen biologisch wor den geteeld. De aanleg van 'nieuwe natuur'. Het op wekken van groene energie met windmolens, zonnecellen of water kracht. Het zijn zomaar wat voor beelden van duurzame bedrijvig heid die dankzij leningen uit een groenfonds mogelijk zijn. Triodos Bank was eind jaren tach tig de eerste bank die groenfond sen oprichtte. „Naar aanleiding van de kernramp in Tsjernobyl heeft onze bank toen fondsen voor windenergie en biologische landbouw opgericht. Wij vonden dat je niet alleen over schonere energie moet praten, maar ook iets moet doen. Groene investeer ders konden destijds geen lening krijgen bij een normale bank om dat men dacht dat de risico's te groot waren", zegt Triodos Bank-directeur Matthijs Bierman. De twee fondsen van Triodos Bank bleken de voorlopers van de groenfondsen die vanaf 1995 ook door grootbanken als ABN Amro, Rabobank, Fortis en ING werden opgericht. Omdat de Nederlandse overheid de burgers wilde betrekken bij groene ontwikkeling, bestaat sinds 1995 de regeling Groen Beleggen. Met deze regeling wil het ministe Wie een groen waardepapier of aandeel in een groenfonds koopt, heeft recht op een fiscaal voor deel tot 2,5 procent over dat 'groene' vermogen. In box 3 wordt een vermogensren- dementheffing van 1,2 procent ge heven over uw netto vermogen, met een vrijstelling van 20.661 eu ro. Voor uw groene vermogen krijgt u een extra vrijstelling van 55.145 euro. Voor fiscale partners gelden de dubbele bedragen. Daarnaast geldt tot hetzelfde maxi mum een extra heffingskorting in de inkomstenbelasting. Deze kor ting wordt berekend door uit te gaan van 1,3 procent van de waarde van het groene vermogen. Samen met de vrijstelling in box 3 is dat dus 2,5 procent. rie van VROM bevorderen dat er kapitaal beschikbaar komt voor hoogwaardige milieu-innovaties. Daarnaast kan het geld worden geïnvesteerd in natuur en in duur zame energie. Het ingelegde geld, wordt tegen een lage rente uitgeleend ten be hoeve van groene projecten. Dat zijn projecten die een zogeheten groenverklaring hebben gekregen van de overheid. Door de lagere rente zullen de ren dementen van groene fondsen over het algemeen wat lager lig- 'Heavy Shit!' is jolig boek voor aanstaande ouders 'Heavy Shit!' heet het ouder- schapsboek van Manon Abbel en Brigiet Bluiminck. Boeken voor jonge ouders zijn bloedserieus of jolig. 'Heavy Shit!' is van de laat ste categorie. Informatief, zeker voor stellen die voor het eerst een kind krijgen en tips van het kali ber 'word niet meer ongepland dronken' kunnen waarderen. Q Abbel Bluiminck - Heavy Shit! Sijthoff, 12,50 euro. Genen ten onrechte gekoppeld aan depressie Van de 57 genen die tot nu in ver band gebracht zijn met depressie, zijn er 53 bij nader inzien niet be trokken bij het ontstaan van de pressies. Van de overige vier is de relatie met depressie zwak, con cludeert F. Bosker in het vakblad Molecular Psychiatry. Depressie is deels genetisch bepaald, maar wel ke genen verantwoordelijk zijn, is nog onbekend. http://snipurl.com/vsgkO Hersengymnastiek maakt niet slimmer Wie vaak de hersenen pijnigt op cryptogrammen, sudoku's of an dere breinbrekers, wordt beter in het oplossen van de specifieke op drachten, maar niet slimmer. Het oplossen van opdrachten waarop niet is getraind, verloopt niet snel ler, constateert A. Owen (Universi ty Cambridge) in wetenschaps blad Nature op grond van gege vens van ruim 11.000 personen. http://snipurl.com/vsiv6 Vaker miskraam bij minder 'kieskeurige' baarmoeder Vrouwen bij wie de baarmoeder minder 'kieskeurig' is, raken mak kelijker zwanger, maar krijgen va ker een miskraam. Hun baarmoe der laat ook minder goede em bryo's innestelen, waarna enige weken later een miskraam volgt. Die kieskeurigheid hangt af van de aanmaak van signaalstoffen, schrijft M. Salker (Imperial Colle ge London) in vakblad PLoS ONE. http://snipurl.com/vsgvO Eerst leren en dan pas een dutje doen Wie een moeilijke taak leert, krijgt de taak beter onder de knie door na het leren even een dutje te doen én tijdens het dutje over de taak te dromen. Daarna lukt de taak beter dan zonder slapen en dromen, constateert E. Wamsley (Harvard Medical School) in het vakblad Current Biology op grond van zijn onderzoek bij 99 proefpersonen. http://snipurl.com/vsj24

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 18