121 zeeland Burgemeester in oorlogstijd Western riding op een Expositie bodemvondsten resultaat van bijzondere samenwerking Illegaal kampvuurtje op Meiveld Voor Moeder.... www.johns.nl maandag 3 mei 2010 w door Jens Pauw Pieter Callenfels was burge meester in de Vlissingse oor logsjaren. Een NSB-burge- meester wel te verstaan en dat maakte hem niet populair. On danks de vele tegenwerking pro beerde hij de stad zo goed en zo kwaad als lukte te besturen. Zijn levensverhaal is nu opgetekend in het boek Het bewogen leven van P.C. Callenfels door Ina Herbers en Tom Crijnen. Callenfels karakter loopt als rode draad door het boek. „Hij was een markante persoonlijkheid en geen typische NSB'er", vertelt auteur Ina Herbers. „Eerder een politieke naïeveling. Het nationaal-socialis- me was zijn gedachtegoed, maar wat Hitler deed ging hem veel te ver." Na verloop van tijd raakte de burgemeester verstrikt in een di lemma. „Hij wist ook: als ik uit de partij stap, ben ik mijn leven niet meer veilig." Pieter leefde een on rustig bestaan. Voor zijn vaders werk verhuisde het gezin door heel het land. Later zou ook hij op vele plaatsen in Nederland wonen en werken. Voor zijn tweede vrouw - hij trouwde er drie - ver huisde Callenfels naar Duitsland. „Zijn vrouw was gevlucht uit Rus land en als de dood voor de bolsje wieken", vertelt Herbers. „Dat ver klaart zijn keus voor het nationaal- socialisme." Nadat zijn huwelijk op de klippen liep, verhuisde hij terug naar Ne derland. Hij sloot zich aan bij de NSB, de partij waarvoor hij in 1943 burgemeester in Vlissingen zou worden. Het boek van Herbers en Crijnen staat vol anekdotes over zijn be stuursperiode, die ruim een jaar zou duren. Zo werd de aloude ambtsketen vlak voor zijn installa tie gestolen door gemeenteambte naren uit het verzet. In allerijl werd een vervangende ketting ge regeld. Onder de bevolking ging al snel het gerucht rond dat daaraan een imitatie van een hondenpen ning zat. Het leverde hem bij de Vlissingers de bijnaam Piet Surro gaat op. Bij de naderende capitula tie van Vlissingen vluchtte Callen fels - vol tegenzin - naar Woer den, waar hij opnieuw burgemees- Pieter Callenfels werd in 1943 bur gemeester van Vlissingen. foto uit besproken boek ter werd. Toen ook daar de Duit sers werden verslagen, belandde Callenfels voor drieënhalf jaar in de cel. Spijt heeft hij nooit gehad. Naar zijn mening heeft hij zijn stad altijd oprecht gediend. Daar over zijn de meningen verdeeld. De auteurs spreken zich daarom ook niet expliciet uit over de schuldvraag. „NSB'ers en ver zetsmensen: het zijn bonte koeien", vindt Herbers. „Laat de le zer zelf maar een oordeel vellen over Pieter." Het boek 'Het bewogen leven van P.C. Callenfels' door Ina Herbers en Tom Crijnen ligt voor €18,95 in de boekhandel. MIDDELBURG - Een 19-jarige Middel burger en een 21-jarige man uit 's- Heerenhoek zijn in de nacht van zaterdag op zondag rond half een op het Meiveld in Middelburg aan gehouden. Agenten kwamen na een melding ter plaatse en troffen een kampvuur aan. Bij dat vuur waren geen mensen. Nadat de agenten het vuur hadden gedoofd vonden ze twee mannen die zich in de struiken hadden verstopt. Ze zijn meegenomen naar het bureau en verhoord. Kanaalstraat 12.4388 BM Oost-Souburg. Tel. 0118 462158 'geldig t/m za. 8 mei 2010 met inlevering van deze advertentie Kijk voor akties op door Theo Giele Ze zijn mooi hè? Janne Krijger heeft net een paar fraaie leren laars jes aangepast in de wa gen van de Western- store. Het was gisteren westernrij den in manege De Eendracht bij Vrouwenpolder. Het is een tak van paardensport waarbij de aankle ding van ruiter én paard ook mee tellen. Dus voor een kleine westernruiter in spé zijn de fraai bewerkte cowboylaarzen onweer staanbaar. De zadels hebben een knop waar aan in het Wilde Westen de cow boys hun lassotouw konden vast maken. Ook die zijn te koop in de store. De instapprijs begint bij 1400,1500 euro, maar wie een wat exclusiever exemplaar met fraai be slag wil hebben moet al gauw het dubbele, soms het driedubbele neertellen. De zadels komen dan ook uit Texas, waar het westernrij den big business is. Janne zal nog even moeten oefe nen voordat ze zover is als Astrid de Visser. De amazone uit Kamper land is zevenvoudig Nederlands kampioen in diverse disciplines. Ze stapte veertien jaar geleden over van de 'gewone' dressuur naar het westernrijden en volgde een zesjarige opleiding in het Vlaamse Sint Niklaas. Sinds 2000 wordt in de Eendracht westernsty- le gereden. De Visser is er instruc- trice. )e moet als ruiter natuurlijk van wat show houden. Maar natuurlijk is het ook van belang het juiste paard te vinden. Appaloosas, Quar ter Horses en Paints zijn rassen die bijzonder geschikt zijn voor deze tak van paardensport. „Het zijn rustige, van nature koele dieren. Kijk maar hoe ze daar staan." Astrid wijst vanuit de kantine naar het rijtje paarden met ruiters in de hoefslag. De dieren staan op hun gemak als de met western- hoed getooide juryleden hen de maat nemen. Toch anders dan de zenuwachtige ballerina's van de dressuur. De kunst van het westernriding is vooral om zo makkelijk mogelijk te rijden. De cowboys waren zui nig op hun paarden. De discipli nes zijn afgeleid van de vaardighe den die je als cowboy in de prairie nodig had. Ze hebben allemaal En gelse namen zoals bijvoorbeeld showmanship at halter, walk jog, trail, pleasure, lead line en reining. In Nederland is westernriding, net als dressuur, vooral een meiden- ding. Met dus veel aandacht voor de kleding. Hannie Hamming uit Kamperland laat zien hoe een westernamazone voor de dag dient te komen. Haar paard werkt gewillig mee aan de fotoshoot tus sen de stallen. Gisteren werden in De Eendracht wedstrijden in de verschillende le vels gehouden. Op 28 augustus worden in de manege de jubileum wedstrijden gehouden om het tien jarig bestaan te vieren. Q www.westernlessen.nl Janne past westernlaarzen. Juryleden beoordelen de vaardigheden van de beginnende amazones. Zadel, made in the USA. door Theo Giele ARNEMUIDEN - Officiële archeolo gen zijn meestal niet zo gesteld op de mannen die met metaaldetecto ren bouwplaatsen afstruinen. Maar het graven van de bouwput in de Clasinastraat in Arnemuiden leid de vorig jaar tot een bijzondere sa menwerking. Het resultaat is te zien in 't Stadhuys in Arnemuiden waar het museum een expositie heeft ingericht van bodemschat ten. De tentoonstelling werd geopend door Bernard Meijlink van de Wal- cherse Archeologische Dienst. Het WAD heeft ter plaatse een beperkt Engelse gouden Angel deel kunnen onderzoeken. De rest van de afgegraven grond ging naar een depot in Kruiningen. De berg van grond, veertig meter breed, tien meter diep en vier meter hoog, werd door vrijwilligers met metaaldetectoren minutieus onder zocht. Bruno Janson uit Bergen op Zoom was een van die vrijwilli gers. Hij vertelde dat er liefst negen honderd voorwerpen zijn gevon den uit de periode van voor 1570. Van bierpullen en schoenzolen tot pelgrimstekens en twee gouden munten. Alle betrokkenen, mu seum, WAD, heemkundige vereni ging en de amateurarcheologen bundelden de krachten in de werk groep De Dokke. Leen Schouls kondigde aan dat naast de tentoon stelling er ook nog een boek over de vondsten in de maak is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 12