buitenland 19 terug op Taksim Olieramp VS brengt Obama in verlegenheid Rondkomen van 400 euro per maand, in Spanje Papandreou wil crisis nog harder aanpakken Honda's terug Schwarzenegger zou dolgraag president willen worden Oudste kardinaal ter wereld overleden Navo schrapt 238 banen op vliegveld Oud-minister krijgt voorwaardelijk straf Thaise 'roodhemden' vallen ziekenhuis aan Franse scholier komt om tijdens schoolreis zaterdag 1 mei 2010 len van het Chinese volkslied de vlag van alle deelnemende landen rondgedragen. Filmster Jackie Chan heette de duizenden gasten wel kom. Onder hen waren twintig rege ringsleiders en staatshoofden, zoals de Franse president Sarkozy en pre mier Balkenende. foto Lu Xin/EPA IliiiWHffliMnHSMB De daders zijn nooit gepakt. Bat- maz gelooft ook niet dat dit nog gaat gebeuren. „Dit was een goed georganiseerde aanval, het werk van veiligheidsdienst, counterguer rilla en CIA." Uitlatingen van oud-politici de af gelopen jaren voedden de theorie dat de aanslag het werk was van de beruchte 'diepe staat', een schimmig netwerk van leger, poli tiek en maffia. Deze week kondig de minister Qelik van Arbeidsza ken aan dat een parlementaire commissie onderzoek gaat doen naar een aantal onopgeloste moor den uit het recente verleden, zoals ook de gebeurtenissen in 1977. Sinds het drama was het Taksim plein op 1 mei verboden terrein voor de arbeiders. De opheffing van het demonstratieverbod is een enorme stap, zegt Batmaz, die van daag zeker op het plein zal staan. „Ter nagedachtenis van de vele slachtoffers. De regering is einde lijk voor de druk van de vakbon den en de arbeiders gezwicht." ATHENE - Griekenland gaat nog die per snijden om de schuldencrisis te bezweren, zei premier George Papandreou gisteren in het Griek se parlement. Verwacht wordt dat overleg met het Internationaal Mo netair Fonds en de Europese Unie daarover dit weekend wordt afge rond. De ministers van Financiën van de zestien landen met de euro komen morgenmiddag in Brussel bijeen om een hulppakket voor Griekenland te bespreken. Wat Griekenland al heeft gedaan, was onvoldoende om beleggers in staatsleningen gerust te stellen. Om toch nieuw geld te kunnen le nen voor het aflossen van schul den, doet het land een beroep op goedkope kredieten van het IMF en de landen in de eurozone. Het pakket met extra saneringen zou onder meer een btw- verho ging en hogere pensioenleeftijd omvatten. Ook zouden IMF en EU aandringen op versoepeling van het ontslagrecht. Griekenland heeft de omzetbelasting al ver hoogd tot 21 procent, maar dat per centage zou verder moeten stijgen. DETROIT - Honda roept in de VS 167.255 auto's van het type Acura TSX sedan terug naar de garages. De autoproducent zegt dat er een risico bestaat van lekkage van vloei stof van de stuurbekrachtiging, waardoor brand kan ontstaan. Eer der deze week riep ook Toyota in de VS opnieuw auto's terug. door Henk van den Boom Zeven uur in de ochtend, een gewone werkdag. Het is verontrustend stil in de straat. Geen busjes die collega's komen ophalen om sa men naar het werk te rijden. Geen bedrijvigheid, zoals vroeger, voor dat de crisis uitbrak. De recessie in Spanje heeft hard toegeslagen. Met 4,6 miljoen werklozen (20 procent), een begrotingstekort van boven de 11 procent en een ramme lend bankenbestel is Spanje na Griekenland en Portugal het vol gende zorgenkind van de EU. Toch wordt de financiële donder wolk die vanaf de andere kant van de Middellandse Zee richting Ibe risch Schiereiland drijft nauwelijks opgemerkt door de gewone Span jaard, opgeslurpt als hij wordt door zijn eigen dagelijkse zorgen. Volgens een enquête is 75 procent van de bevolking uiterst somber over haar financiële toekomst. „Wij Spanjaarden klagen gauw, en dan vooral over de regering, maar dit keer is het ook terecht", zegt Nik Duserm (43), vrijgezel met hond, die vanaf december vorig jaar zijn inkomen zag teruglopen tot een schamele 400 euro in de maand. „Mijn moeder wilde me helpen, maar daar ben ik te trots voor." Nik is zelfstandig onderne mer in het toerisme en heeft in be tere dagen een beetje kunnen spa ren. Als kleine zelfstandige heeft hij geen recht op een werkloos heidsuitkering. Zijn leven is dras tisch veranderd: „Even met vrien den naar de bar of eten in een restaurant is er niet meer bij. Kle ren koop ik in een goedkope dumpzaak in Frankrijk en voor de rest hoop ik dat het werk de ko mende zomer weer een beetje aan trekt." Zoals Nik zijn er velen in Spanje. Lange rijen mensen staan 's morgens voor de arbeidsbu reaus, zonder veel hoop op een baan, want die is er gewoon niet. Het profiel van de werkloze Span jaard is op te delen in drie catego rieën. De werkloosheid onder jongeren is het grootst. Maar liefst 93 procent van de banen die de af gelopen twee jaar werden ge schrapt waren van jongeren onder de 35 jaar. Dit hoge percentage heeft vooral te maken met de ma nier waarop de Spaanse arbeids markt is georganiseerd met veel tijdelijke banen. Daarnaast zijn met name vrouwen en immi granten de dupe van de crisis. Veel jonge mensen gaan weer stu deren of wonen weer thuis bij hun ouders. Maar zelfs voor hoog opgeleiden is op de huidige Spaan se arbeidsmarkt geen plek. „Vorig jaar zomer heb ik geld van mijn va der moeten vragen", zegt de 34 ja rige Maria, die is afgestudeerd in public relations en moeder is van een driejarig zoontje. „In mijn laat ste baan verdiende ik 600 euro in de maand. Werkgevers betalen steeds minder nu er geen werk is." Dat de sociale onrust in Spanje niet veel groter is heeft volgens so cioloog Almudena Moreno te ma ken met het feit dat werkloze 'jon geren' door hun familie worden opgevangen. „Als die hulp weg valt, is meer dan de helft van de Spaanse jongeren sociaal gezien buitengesloten." BURBANK - Arnold Schwarzenegger zou dolgraag president van de VS worden. Dat zei hij in The Tonight Show van Jay Leno. Er is echter een probleem: de Amerikaanse grond wet staat niet toe dat mensen die niet in de VS geboren zijn presi dent worden. Leno vroeg de in Oostenrijk gebo ren acteur/gouverneur of hij presi dent zou willen worden als de grondwet gewijzigd werd. „Zonder enige twijfel", antwoordde Schwar zenegger. In 2003 kondigde hij in dezelfde talkshow aan dat hij zich verkiesbaar stelde voor het gouver neurschap van Californië. Een grondwetswijziging heeft nog al wat voeten in de aarde. Er moet een twee derde meerderheid zijn in zowel het Huis van Afgevaardig den als de Senaat, waarna nog drie kwart van de vijftig staten akkoord moet gaan. Het is al enige tijd de vraag wat Schwarzenegger gaat doen wanneer zijn tweede termijn als gouverneur erop zit, eind 2011. llll 11WIIII i'IH—lill <1 II 'WUB! VATICAANSTAD De Duitse kardinaal Paul Augustin Mayer is gisteren op 98-jarige leef tijd overleden. Hij was de oudste kardinaal in de Rooms-Katholieke Kerk. Dat meldden bronnen bin nen het Vaticaan. De pater benedic tijn Mayer leidde van 1984 tot en met 1988 de Vaticaanse Congrega ties voor de Sacramenten en voor de Goddelijke Eredienst. Sinds 25 mei 1985 was hij kardinaal. GEILENKIRCHEN De Navo schrapt 238 banen bij de luchtmachtbasis Geilenkirchen, vlak over de Duitse grens bij Bruns- sum. Ontslagen zijn niet uitgeslo ten, aldus een woordvoerder giste ren. Door de reductie vervalt een op de tien banen bij de basis. Het vliegveld is sinds 1985 de thuis basis van de Awacs-radarvliegtui- gen. Charles Pasqua PARIJS foto EPA De Franse ex-minister Charles Pas qua van Binnenlandse Zaken (1986 tot en met 1988 en van 1993 tot en met 1995) is gisteren schuldig be vonden aan corruptie rond lucratie ve contracten voor politiemateri- eel. Pasqua (83) kreeg een voor waardelijke celstraf van één jaar. Hij heeft miljoenen euro's verduis terd, aldus de openbaar aanklagers. BANGKOK Een ziekenhuis in de Thaise hoofd stad Bangkok is gisteren ontruimd, nadat demonstranten het hadden belaagd. De 'roodhemden', opposi tionele betogers, vielen het ge bouw aan omdat ze dachten dat zich daar militairen schuilhielden. De leider van de roodhemden bood zijn excuses aan. „Het is niet onze bedoeling het werk in zieken huizen te hinderen." OSLO Een Franse scholier is tijdens een schoolreis in Noorwegen om het le ven gekomen. De jongen stak zijn hoofd uit het dakluik van een bus toen deze met 70 kilometer per uur onder een viaduct door reed. Dat heeft de Noorse politie giste ren gezegd. In de bus zaten in to taal zestig Noorse en Franse scho lieren. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Nu de olieramp in de Golf van Mexico met de dag er ger lijkt te worden, neemt ook de kritiek op president Obama toe. Critici menen dat de Amerikaanse regering veel te lang heeft ver trouwd op het vermogen van olie maatschappij British Petroleum om de catastrofe onder controle te krijgen. Kustbewoners zijn woe dend dat pas na bijna een week bleek dat het lek vijf keer groter was dan gedacht. Gisteren bereikte de eerste olie de monding van de Mississipi. De staat Louisiana vroeg Washington om de inzet van zesduizend leden van de Na tionale Garde, het reserveleger, om de olie op te ruimen. Obama sprak gisteren voor de tweede opeenvolgende dag over de ramp die begon toen ruim een week geleden het booreiland Deep- water Horizon in vlammen op ging. De president heeft zijn kabi net opdracht gegeven binnen der tig dagen de oorzaak van de ramp vast te stellen en aanbevelingen te doen voor nieuwe veiligheidsmaat regelen. „We gaan ervoor zorgen dat er geen enkele vergunning wordt afgegeven zonder dat er aan die voorschriften wordt voldaan." Plannen om nieuwe oliewinning voor de kust te beginnen zijn voor lopig uitgesteld, maar Obama blijft voorstander van een grotere bin nenlandse energieproductie, zij het op een veilige manier. Conservatieve Amerikaanse media noemen de ramp en de trage rege ringsreactie inmiddels 'Obama's Katrina', een verwijzing naar het wanbeleid van president Bush na orkaan Katrina in 2005.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9