81 buitenland China in ban van aanvallen op scholieren Turkse arbeiders na 33 jaar SINGLE REIZEN (45+) Amnesty laakt boerkaverbod in België GEWELD Opnieuw hakt man in op kinderen Wereldtentoonstelling Expo 2010 van start Rondreis ITALIË KROATIË 0 Rondreis NOORWEGEN 3 0 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpn, zaterdag 1 mei 2010 mmm r w> mm Chinese ouders houden hun hart vast nu gisteren voor de derde dag op rij iemand kinde ren op school heeft aangevallen. Volgens een deskundige zijn de daders allemaal mensen die zich in een beroerde situatie bevinden. door onze correspondent Remko Tanis SJANGHAI - De angst voor onheil op scholen is groot in China, nu voor de derde achtereenvolgende dag jonge scholieren het mikpunt zijn van grof geweld. Gisterochtend reed Wang Yonglai op zijn motor door het hek van een basisschool in de stad Wei- fang, aan de Chinese oostkust. Daar stormde hij op een groep kin deren af en ging hij hen met een hamer te lijf. Vervolgens greep hij twee scholieren bij zich en stak hij zichzelf in brand. De twee kinde ren konden net worden gered. Vijf scholieren raakten gewond, Wang zelf overleefde het vuur niet. Een dag eerder viel de 46-jarige Xu Yuyuan een kleuterschool in Taixing binnen. Als een gek stak hij met een mes om zich heen. Naast drie volwassenen raakte hij 29 kinderen, de meesten niet ouder dan 4 jaar, in hun hoofd en nek. Geen van hen is meer in le vensgevaar. Deze aanval volgde op die van de 33-jarige Chen Kangbing, woens dag in de Zuid-Chinese provincie Guangdong. Chen stak met een mes zestien kinderen en een on derwijzer neer. Hij deed dit uren na de executie, woensdag, van een maKmÊÊÊÊmÊmHÊÊÊÊmÊKÊÊHÊÊÊmÊÊtÊtÊÊÊÊÊÊÊÊMÊÊÊÊÊÊÊm werkloze chirug, die op Z3 maart een school binnenviel in Nanping, waar hij acht kinderen doodstak en vijf verwondde. De getroffen scholen liggen ver uit elkaar: reden dat de onrust over de aanvallen zich ook over heel Chi na verspreidt. 'Mijn zoon gaat bin nenkort naar de kleuterschool', schrijft een ouder op een chatsite. 'Ik moet er niet aan denken wat hem daar kan overkomen, nu over al onschuldigen het doelwit zijn van mensen met messen'. Volgens Xi Xulan, een psycholoog aan Peking University, zijn de aan vallen een uitvloeisel van groeien de onvrede in de samenleving. Die komt volgens hem voort uit de kloof tussen Chinezen die wel kunnen meekomen in de snel ver anderende maatschappij en zij die dat niet kunnen. De politie ver klaarde dat de aanvaller van don derdag tot zijn daad kwam 'uit wraak tegen de maatschappij'. „Alle vier de daders van de recent ste aanvallen zaten in een slechte situatie", zegt Xi. „Ze zijn hun baan verloren en voelen zich bang en gefrustreerd. Die gevoelens heb ben ze botgevierd op schoolkinde ren: de enige groep die nog zwak ker is dan zij." Xi benadrukt dat de ze mensen hulp moeten krijgen. Professionele psychische zorg is in China echter schaars. Er wordt weinig gesproken over mentale problemen. Volgens het Brits we tenschappelijk tijdschrift The Lan cet lijden 173 miljoen Chinese vol wassenen aan psychische proble men. Van hen krijgt 91 procent geen enkele hulp. Chinese scholieren hebben maan dag vakantie: het betekent voor ouders een extra dag zekerheid dat hun kinderen geen gevaar lopen. BRUSSEL - De Belgische moslim raad en Amnesty International hebben gisteren stevige kritiek geuit op plannen voor een boerka verbod in het openbaar. Donder dag keurde het Belgische lagerhuis een wetsvoorstel daartoe goed. De wet ligt nu bij de senaat. In de wet staat dat het dragen van een boerka onverenigbaar is met de veiligheid op straat omdat ieder een herkenbaar moet zijn. Het is onduidelijk of de senaat over het wetsvoorstel zal stemmen nu de Belgische regering is gevallen en in juni waarschijnlijk nieuwe verkie zingen worden gehouden. In Frankrijk komt de regering bin nenkort met een wetsvoorstel waarin staat, dat iemand die een vrouw dwingt een boerka te dra gen een celstraf kan krijgen van een jaar en een boete van 15.000 euro, zo meldt de krant Le Figaro. SJANGHAI - Boven de Chinese stad Sjanghai wordt vuurwerk afgesto ken tijdens de-openingsceremonie van de wereldtentoonstelling Expo 2010. Aan het evenement, dat zes maanden duurt, nemen 189 landen deel. Zij tonen hun verworvenhe den op het gebied van cultuur en technologie. De organisatoren ver wachten zeker zeventig miljoen be zoekers, vooral uit China. Tijdens het openingsgala werd na het spe- door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - De Turkse vakbonden zijn dolblij. Voor het eerst sinds de bloedig verlopen 1 mei van 1977 mag de Dag van de Arbeid weer op het Taksimplein, het hart van Istanbul, worden gevierd. De poli tie is op alles voorbereid. Twintig duizend agenten staan vandaag pa raat. Alle verloven zijn ingetrok ken, agenten uit andere provincies zijn naar Istanbul gehaald. Op tele visie was deze week te zien hoe de oproerpolitie aan een grote oefe ning deelnam. Duizenden arbei ders worden verwacht. De herinnering aan die bloedige 1 mei van 33 jaar geleden staat veel Turken nog in het geheugen ge grift. Onbekenden openden toen het vuur vanaf een hotelgebouw op de half miljoen arbeiders die zich op het plein hadden verza meld. Bijna veertig mensen kwa men om het leven, sommigen wer den neergeschoten, anderen ver trapt. Honderden mensen raakten gewond. „De paniek was enorm, zelfs de politie sloeg op de vlucht", vertelt de 51-jarige Ahmet Batmaz, destijds student. Met een grote groep linkse medestudenten toog hij in 1977 met spandoeken naar het Taksimplein. Hij heeft nog een foto met vrienden op het plein, ge nomen een paar minuten voordat de hel losbarstte. „Ineens klonken er schoten, de menigte dook in een." Een goede vriend van Ah met overleefde die 1 mei niet. Fietsreis BERLIJN Zie www.kras.nl/22684 Zie www.kras.nl/22666 Rondreis CYCLADEN BSO Zie www.kras.nl/22682 Zie www.kras.nl/22658 of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van US-TOIZen of Arke Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. "anaf Vertrekdata: 21/6, 23/8,13/9 en 11/10 12-dgse bus-/rondreis Zuid-Europa het beste van Noord-ltalië en het Kroatische schiereiland Istrië! Met o.a. Verona, Venetië, Padua, Rovinj, Porec en de badplaats Opatija. busreis, 11 x ontbijt en diner, verblijf in 3-/4-sterren hotels, excursies Vertrekdata: 26/6 en 10-31/7 7-daagse fiets-/busreis Duitsland maak op sportieve wijze kennis met de vele highlights van Berlijn, de barokstad Potsdam en het be schermde natuurgebied Spreewald. busreis, verblijf in een 4-sterren hotel, 6 x ontbijt en diner, gebruik fiets, Ned.sprekende reisleiding Vertrekdata: 16/6, 15/9 en 13/10 15-dgse vlieg/rondreis Griekenland witte dorpjes, kerkjes met blauwe koepels, stranden... de Cycladen moet u gezien hebben! Met o.a. de eilanden Naxos, Santorini, Paros. vliegreis, overtochten, verblijf in hotels, 14 x ontbijt, Ned.sprekende reisleiding, excursies Vertrekdata: 4/6 en 20/8 aanrader voor natuurliefhebbers! bewonder o.a. Oslo, Geilo, de Sog- nefjord, Gudvangen, het Myrdal tijdens treinrit per Flamlijn (excl.) en het bergplateau HardangervidÖa. vliegreis, verblijf in hotels, 7 x ontbijt, 4 x diner, Ned.sprekende reisleiding, excursies waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8