io koninginnedag Regen In veel plaatsen in de gemeente Hulst klinkt het Wilhelmus zaterdag 1 mei 2010 Piloot Pieter eindigt in de waterbak tijdens de skelterrace in Sint Jansteen. foto Peter Nicolai Rommelmarkten, kinderplezier en fiets - en wandeltochten vormden de hoofdmoot van de Koninginnedagfes tiviteiten in Oost Zeeuws-Vlaande- ren. Hoewel er geregeld een bui viel, gingen de buitenactiviteiten 's morgens gewoon door. De deelnemers en koopjesjagers voor de rommel markten waren al vroeg present. Ook plaatselijke muziekverenigingen droegen hun steentje bij. Zo bliezen muzikanten op veel plaatsen als officiële opening het Wilhelmus. Anderzijds toeterden de fanfares een vrolijke noot bij lawaaioptochten. Kinderen sloten met versierde fietsen achter de muziekgezelschappen aan. Na een rondje dorp ging de jeugd veelal aan de slag met spelletjes. In Kloosterzande varieerde het programma van een sprookjesspel voor de kleuters tot stoere op drachten voor de oudste kinderen. In Graauw stonden de kinderspelen in het teken van thema 'Ridders en prinsessen'. In Lamswaarde en Clinge was er speelpret op het sportveld. Vogelwaarde pakte uit met een mini zeskamp en Paal vierde feest met het 'glij van de dijk'-festijn. In Sint Jansteen trok de ludieke skelter - en zeep kistenrace 's middags flink wat deelnemers. Gere- geld belandde een berijder met zijn voertuig in de waterbak, tot hilariteit van het publiek. In Hulst bleef het in de binnenstad maar akelig stil. De stichting Jeugd Vakantie Week trok hier weliswaar de kar van het oranjefeestje maar de deelnemende kinderen vermaakten zich op het buitencentrum 't Jagertje. De liefhebbers van een fiets - of wandeltocht kwa men 's middags met af en toe een waterig zonne tje aan hun trekken. Onderweg moesten daarbij de nodige opdrachten worden uitgevoerd. Het feestcomité in Heikant richtte haar pijlen ook op de ouderen uit het dorp. In 't Heike konden zij aan de bak met koersbal, volksspelen en biljarten. Om de viering compleet te maken klonk op diver-' se plaatsen 's avonds nog live muziek. De viering van Koninginnedag is in de hele gemeente Sluis redelijk goed bezocht. De neerslag in de ochtenduren gooide hier en daar nog wat roet in het eten, maar toen 's middags het zonnetje verscheen, kwam het echte Oranjegevoel bij heel wat inwoners boven drijven. Op heel veel plaatsen vond een zeskamp plaats, waarin veelal jongeren de strijd aangingen. door Frank Cijsel Strobaal rollen tijdens de Oranjespelen in Kloosterzande. Hilariteit alom tijdens de volksspelen op het Graauwse schoolplein. De grootste opkomst viel gis teren in Breskens te note ren, waar dit jaar voor het eerst tijdens de Koninginne dagviering gebruik werd ge maakt van het vernieuwde Spuiplein. Het leidde tot heel wat enthousiaste reacties van bezoekers en deelnemers aan de zes kamp. Voorzitter Ankie Trihou van het plaatselij ke Oranjecomité 'Prinses Christina' had in het vissersdorp samen met Saskia Verg ouwe en Beppie Verduyn voor een com pleet programma gezorgd, 's Ochtends was er een geslaagde optocht met versierde fiet sen en 's middags volgde de traditionele zeskamp. Hoewel ze het grootste gedeelte van al het werk slechts met dit trio moe ten uitvoeren, waren ze toch tevreden over het verloop van de dag. Ankie Trihou weet te melden dat ze veel steun en vrijwilligers hebben gekregen van uit de horeca rondom het Spuiplein. „Door de verhuizing van de sportvelden buiten het dorp naar het Spuiplein hebben we meer mogelijkheden gekregen en het komt ook de gezelligheid ten goede." Op financieel vlak moeten ze in Breskens net als in andere-dorpen goed op de klein tjes letten. „De subsidie die we van de gemeente krij gen is niet afdoende, maar door de ver koop van drank en enkele eetkraampjes kunnen we het redden", meldt Trihou. In Aardenburg vertelt voorzitter Henny Ginneberghe, dat het ook daar almaar lasti ger wordt om financieel rond te komen. „De subsidie van het gemeentebestuur is gehalveerd, waardoor het steeds moeilijker wordt om een goed programma in elkaar te steken dat aanspreekt", legt Van Ginne berghe uit. „Daarom hebben we besloten om voortaan het middagprogramma nabij de gymzaal af te werken. Daar kunnen we door de verkoop van een hapje en een drankje wat inkomsten binnen krijgen om onze kosten te kunnen betalen." Naast de inspanningen om de geldelijke middelen binnen te halen hebben ze in Aardenburg al enkele jaren toch wat moei te om het comité op sterkte te krijgen. Ginneberghe: „De animo onder de inwo ners van Aardenburg om zitting te nemen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 82