Een Koninginnedag met veel 81 koninginnedag Jeugdige deelneemsters spannen zich in tijdens de workshop buikdansen Ondanks de regen vol goede moed en gehuld in fel oranje op weg naar de onder leiding van docente Marjan Taal (tweede van links.) lawaai-optocht in Oosterland. Samen in een grote tent ontbijten, terwijl de regen op het zeildoek tikt. Een pilsje pakken op een zonnig terras. Kleddernat worden op een glibberige zeephelling. Zweten tijdens een workshop buikdansen. In een knakworst bijten of nippen aan een oranjebittertje. Een Koninginnedag met veel verschillende gezichten op Schouwen-Duiveland. door Ali Pankow Een omgewaaide organisatietent in Renesse en een gesprongen wa terleiding in het dorpshuis van Sirjansland. Als bestuur van een Oranjevereniging kom je soms ter elfder ure voor problemen te staan. Veel vervelender echter bleek de regen die na vier weken droogte juist op deze dag blijk baar zonodig moest vallen en veel langer aan hield dan gehoopt. De meeste mensen echter hielden de moed erin, want het Oran je-zonnetje was beloofd en zou toch echt wel komen. Voor de optocht in Brouwershaven, om ne gen uur gisterochtend al, kwam de zon he laas te laat. In een grijs en miezerig decor trok de stoet achter drumband Apollo aan door de smalstad. De Disco Boys in hun mi ni-praalwagen van 'Dance Parade Brouwers haven' hadden er toch lol in. Ook DJ Thijs en Miss Lieke lieten zich niet ontmoedigen in hun stijlvolle wagen van de fictieve plaat selijke radiozender. In Nieuwerkerk paste de organisatie het pro gramma snel aan door de zeskamp voor kin deren te verplaatsen van de Ring naar 'Ons Dorphuis'. Daar werd elke vierkante meter van de ruimte gebruikt voor hoelahoepen, spijkerpoepen, zaklopen, touwtrekken en bibberspiraal. In Bruinisse stond 's ochtends juist een bin- nen-optreden gepland. Theatergroep 'Kijk Haar Nou' voerde voor heel veel kinderen in sporthal De Vanger Het snotmysterie op. Daarin bleek de koning de aanstaande rid der Rudolf nog veel te moeten leren. Over hoofse liefde bijvoorbeeld: „Dat is liefde uit de verte, dus geen echte verkering." Spelbreker toonde de regen zich ook in Oos- terland bij het begin van de lawaai-optocht. De io-jarige Joan Dorst stapte toch monter in zijn skelter. Hij had er een paar lege blik ken en een stuk ijzer achter gebonden. Dat maakt best veel herrie, 's Middag bij de tweede optocht in Oosterland presenteerde Joan zich met een mooie ereboog waarmee hij de aandacht vestigde op het 8o-jarig be staan van het familiebedrijf. „Dat is opge richt door mijn overgrootvader en het zou best wel eens kunnen dat ik er later direc teur van word", gaf de jonge ondernemer te kennen. Ook de amper 2-jarige Maikel Op 't Hof in Sirjansland was met zijn overgrootva der én met zijn oma op het Oranjefeest. De kleine Maikel ging enthousiast het gevecht aan met een oranje-tompoes, terwijl Op 't Hof senior voorspelde dat het weer 's mid dags echt veel beter zou gaan worden. Voorzitter Wim Mulder van 'Sirjansland Vooruit' liet weten dat de viering van Konin ginnedag hier traditiegetrouw begint met koffie, gebak en oranjebitter in café De Scho- lekop. De kinderspelen zouden straks toch in het dorpshuis kunnen plaatsvinden, want de waterleiding daar was inmiddels hersteld. „En de brandweer heeft het goed gekeurd", benadrukte Mulder. Verder pro beerde hij zoveel mogelijk mensen over te halen vooral toch ook 's avonds naar het dorp te komen voor 'Concert at Sir', ver zorgd door een unieke gelegenheidsband van vijftien muzikanten en even zoveel zan geressen. In Noordgouwe maakte Rianne Goud zwaard, brein achter het ringsteken met trac toren, zich enige zorgen over het welslagen van dit programma-onderdeel. „De touwen zijn door de regen wat strak gaan staan en nou is het de vraag of de ring om de spies in te steken nu niet te hoog komt te han gen", luidde haar zorg. Goudzwaard hoopte uiteraard dat het allemaal goed zou verlo pen. Dat deed het ook. De ringen hingen op perfecte hoogte, maar het vergde wel aardig wat stuurmanskunst van de chauffeurs om STUUR UW TIPS NAAR: schouwen-duiveland@pzc.nl www.pzc.nl/buutekieke met de spies voorop de tractor de ringen er af te steken. Tussen de benen van de toeschouwers door leek een hondje met twee oranje balonnen aan zijn halsband zich af te vragen waarom er deze dag geen enkel ander hondje met hem wilde spelen. Even verderop in Burgh-Haamstede speelde een soortgenoot van hem een fraaie hoofdrol op het feest. De Oranjevereniging in Burgh-Haamstede koos al meerdere malen voor een filmthe ma als leidraad voor de viering van Konin ginnedag. Dit keer was dat 'Snuf de hond'. Bekende spelers uit de 'Snuf-films'Bas Muijs en zangeres Vivian van Huiden wa ren belangrijke gasten op dit festijn. Muijs manifesteerde zich als presentator en als mu zikaal leider van de Volendamse Krakers en Vivian van Huiden bracht een spontaan op treden, waarbij kinderen rondom haar mee zongen en dansten. Tot verrassing van velen maakte ook Snuf de hond zelf zijn opwach ting op de Beatrixweide. Hij demonstreerde hoe je als hond met een commando dient om te gaan. Dat je daar aan vast moet hou den zelf als je geslagen wordt. De temperatuur in de tent op de Beatrixwei liep kort na het middaguur snel op zodra een aarzelend zonnetje zich manifesteerde. Het publiek stroomde toe om te slenteren langs de kraampjes, de spelletjes en de eet tentjes of om mee te deinen met het Rotter damse Brandweer Shantykoor Barend Fox. Springkussens zijn nog steeds zeer in trek zo bleek op het Havenplein in Zierikzee. Daar stonden drie exemplaren opgesteld, die alle druk bezet werden. De belangstel ling voor het Oranjefeest hier was groot, zo wel voor de muziekoptredens op het po dium als voor de 'vrijmarkt' rondom het Ha venpark, dat er met rode, witte, blauwe en oranje tulpen weer fraai bij lag. Naast traditionele activiteiten als optocht, zeskamp en playbackshow bood de Oranje vereniging in Ouwerkerk een ludiek pro gramma-onderdeel met een buikdanswork shop onder leiding van docente Marjan Taal uit Middelburg. Thema van het feest was dan ook '1000 en 1 nacht'. Marjan Taal, ofwel Majidah Bellydance geeft buikdanscursussen in Zierikzee, Middelburg en Vlissingen. „Het gaat niet om verleidings kunst, maar om de viering van het vrouw zijn", gaf zij te kennen. Volgens haar zijn de bewegingen van de heupen essentieel bij buikdansen. Die heupen dienen dan ook met een fraaie omslagdoek te worden geac centueerd. En wie het allemaal strikt vol gens de regels wil doen, danst met blote buik. Maar dat was tijdens deze workshop geen vereiste. zaterdag 1 mei 2010 ORANJEFEESTEN Zeeland vierde vol overtuiging en met veel va riatie Koninginnedag: van hoelahoepen, spij kerpoepen en bibberspiraal tot ringsteken met tractoren. www.pzc.nl/koninginnedag BUUTE KIEKE Verslaggever Melita Lanting houdt een weblog bij over de natuur op Schouwen-Duiveland: 'Een gele zee net buiten Nieuwerkerk'; 'Op zoek naar de nachtegaal' en 'Het is zonde'. "1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 80