41 koninginnedag 'Het is droog en dat 'Beatrix zou eigenlijk de helft van het feest moeten betalen' Sieske geeft Beatrix bloemen en een foto van haar hoed Koningin smult van zaterdag 1 mei 2010 door Annemarie Zevenbergen De soep wordt geserveerd als de koninklijke familie in Middelburg arriveert. Geklik van lepels in kommen maakt duidelijk dat de lin zensoep en heldere groentensoep goed smaken. Soepballetjes verwisselen van eige naar, maar tusssendoor geven de eters in Grand Café Buitenrust bij het Middelburg se verpleeghuis Buitenrust, hun commen taar op Koninginnedag en de bijbehoren de festiviteiten in hun stad. Twee zeer wakkere dames, 'wij wonen in de appartementen en horen dus niet bij het huis', hebben zo hun eigen mening over Koninginnedag. „Ze zou zich moeten generen voor de kosten, zeker als je kijkt naar mensen die op de armoedegrens wo nen. Beatrix zou eigenlijk de helft van het feest zelf moeten betalen. Maar ja, we kij ken wel. We volgen alle actualiteiten want je moet tenslotte op de hoogte blijven." In het Grand Café is het wat rustiger dan anders. Een stuk of zestien eters zijn aange schoven. Aan de 'herentafel' vier mannen die vaak komen eten. Ze komen in eerste plaats voor de maaltijd, maar ze bekijken welwillend de uitzending op het scherm voorin de ruimte. „Ach, 't is toch wel leuk om te zien", meent het viertal. De bijna 91-jarige C. Brouwers grinnikt op een gege ven moment; „Hé Mabel, da's een stout meisje", als de prinses in beeld verschijnt. „Zo", roept een van de tafelende dames, „haar schoenen lijken wel Eifeltorens." Het valt de dames voorin het café op dat Willem-Alexander toch maar een droog jasje heeft aangetrokken na Wemeldinge. „Maar dat is wel een oud jasje hoor, toen hij nog slank was. Kijk maar hoe strak het rond z'n buik zit', is het commentaar. Het hoofdgerecht arriveert. De gebakken zalm doet het goed en er wordt iets min der gepraat, maar er ontgaat de verzamel de ouderen niets. „Kiek, da's noe het echte rinkrieën", constateert één van hen tevre den als ze kijken naar de beelden op het Abdijplein. Ongenoegen is er over de ei gentijdse visie op de Zeeuwse dracht, die in het Zeeuws Museum te zien is. „Dat mo derne gedoe, lelijk gewoon. Kijk die Erre- muuse, dat is pas puur natuur', moppert K. Stevense. Maar bij het toetje, kwark en vla met oranje hagel, zijn ze het er alle maal over eens: 'het was toch echt feest in Middelburg'. De oranjebitter en de taart vinden ze een leuke bijkomstigheid. De zon schijnt voor het koningshuis. Zodra de Oranjes in Middelburg arriveren, breekt de lucht open. Een ouderwetse Koninginnedag vol spontaniteit en gezelligheid maken van 30 april weer een waar volksfeest. „Ik ben nu een graadje erger vóór de koninklijke familie." door Maurits Sep en Nadia Berkelder Met een dik kwartier vertra ging draait de blauwe bus het Damplein op. Middel burg juicht als koningin Beatrix uitstapt. „Hoi. Stond je al lang te wachten?" vraagt prins Pieter Christiaan aan een meisje achter het dranghek. Hij beloont haar geduld met een foto, die hij zelf maakt en waar ze sa men op staan. Iets verderop op het Damplein staat Rob Dekker te stralen. Hij heeft een gesprekje gehad met prins Constantijn. „Hij kwam zelf naar me toe." De prins vertelde aan de Middelburger dat prins Maurits en prinses Marilène er niet bij konden zijn. „En dat hij het fijn vond dat het hier droog is. In Wemeldinge was het heel nat." De doorweekte pakken van de prinsen kunnen in de Middelburgse zon, die aarze lend doorbreekt, een beetje opdrogen. Juist op dat moment zet popkoor Seaside Rendez-Vous een nummer van Blof in: ...'t regent harder dan ik hebben kan.... Het te gendeel is waar. „Het is droog en dat scheelt aanzienlijk", antwoordt een zicht baar opgeluchte Pieter van Vollenhoven op een vraag van het Radio 1 Journaal. Al vrij snel valt het koninklijke gezelschap uiteen in plukjes prinsen en prinsessen. Met steevast prins Constantijn en zijn echt genote Laurentien als laatsten in de rij. Ter wijl hij met een tai chi racket sierlijke be wegingen maakt, slaat zij op de maat van de muziek met een rode klomp tegen de rode klomp van een lid van de Sjors Am- bras Band. „PC blijft hier even klimmen", fluistert een bewaker in het oor van een collega. De zoon van prinses Margriet heeft dan al vlotjes de top van de klim toren bereikt. „Klaarstaan!", roept de juf van de twirlver- eniging De Showgirls. Even later doet ze dat nog eens: de familie bleef even han gen. Nina Huiszoon (8) uit Arnemuiden mag de koningin een bloemetje geven. Daarna gaat ze aan de hand van Maxima langs de kraampjes van de Arnemuidse - oranjevereniging. Maatje Geldof-Marijs krijgt.comlimentjes voor haar dracht, weer van Maxima. „Ze vertelde dat ze Arnemui den kent; dat ze wel eens in Veere was ge weest en toen een rondje langs Arnemui den had gedaan." Stralend: „En dat ze on ze dracht zo mooi vond. En het zit niet eens netjes, want mijn kap is een beetje in gezakt door de regen." Behalve de koninklijke hoogheden trekt ook de kroonprins van de royaltywatchers voortdurend de aandacht van het publiek, dat in dikke rijen langs de route staat. Voortdurend wordt hij aangeroepen. Ami caal: „Hé Peter!" Of joviaal: „Hé Van der Vorst, foto?" Nee, geen foto's voor Peter van der Vorst van RTL Boulevard, hooguit een glimlach, een lichte zwaai met de hand of een besmuikt 'hoi'. Kinderwangen werken als magneten op prinsessenvingers. En prinses Annette drukt haar wang tegen die van een meisje voor een knusse foto. Haar echtgenoot, Bernhard, trekt zich met broer Pie- ter-Christiaan onder de poort naar het Ab dijplein terug uit het gezelschap. Op het plein presenteert de zestigja rige Zeeuwse Ringrijdersvereni- ging zich. Koningin Beatrix legt haar hand op de neus van een Zeeuws trek paard, klopt het dier liefkozend in de nek en buigt zich even naar de berijdster voor een babbeltje. Het Abdijplein is het podium voor Zeeuw se tradities. Behalve de ringrijders is ook de Wasschappelse Heiploeg present en Constantijn grijpt een touw en trekt een paar keer mee. Vanuit het persvak is nog net te zien dat aan de overzijde van het plein prins Willem-Alexander en prinses Maxima de modeshow van Zeeuwse kle derdracht bij het Zeeuws Museum bewon deren. Sieske de Koster (8) uit Middelburg had de eer koningin Beatrix na aan komst op het Damplein een boeket je aan te bieden. Een gróte eer, vinden Sies ke en haar moeder Annemarie. Het was een prijs die Sieske had gewonnen met een hoedenknutselwedstrijd die was geor ganiseerd door de gemeente Middelburg en de Faam. In totaal werden negen 'bloe menkinderen' gekozen; Sieske mocht het boeket van hare majesteit aanreiken. Al ruim voor het afgesproken tijdstip van elf uur stond Sieske al klaar met haar bloe men, van een afstandje in de gaten gehou den door haar moeder, vader en broer. Een uur later, op de Markt, is Sieskse er nog vol van. „'Welkom in Middelburg', zei ik tegen de koningin en ik gaf haar de bloemen en een foto van de hoed die ik gemaakt had. 'Wat een leuke hoed', zei de koningin en ze leg de de foto in de bus." „Dit was echt heel leuk", vinden zowel dochter als moeder De Koster. Sieske de Koster en haar moeder Annemarie. foto Izaak Verkeste Op het Abdijplein in Middelburg hielden koningin Beatrix en bur gemeester Koos Schouwenaar re latief lang halt bij het bankje met de Mo lukse mevrouwen Usmany, Lehmann, Latumeten en Sinay, alle vier bewoners van het Molukse woonzorgcentrum Taba- dila in Middelburg. „De koningin gaf me een hand. Ik heb haar het nieuwe'boek over de Molukse ge meenschap in Zeeland gegeven", vertelt mevfouw Usmany. „Dat mocht misschien niet, maar ik heb het toch gedaan. Ze vroeg: 'Wie heeft het geschreven?', maar dat wist ik niet. Ze nam het boek zelf mee; het ging niet in de tas met andere ca deaus." De koningin kreeg ook een stuk spekkoek aangeboden, vertelt mevrouw Lehmann. „Ze zei: 'Oh, dat kan ik écht niet afslaan'. En ik zei toen: 'Als je er één eet, wil je er meer van eten. 'Ja, lekker', zei de koningin toen." En tegen mevrouw Latumeten zei ze: „Jullie zijn al lang in Nederland."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 76