21 koninginnedag Sfeer in Oranjedurp Maxima's jasje leek op een koe Leerlingen Juliana van Stolbergschool uit Kapelle genieten van koninklijk bezoek T a, het is gelukt, het is gelukt. We zijn I heel blij." Julia Wouters (n) en Daniëlle Nieuwenhuijse (12) uit Kapelle staan te springen in de regen, het spandoek tussen hen in, cameraatje in de hand. Via het doek nodigden ze prinses Maxima uit met hen op de foto te gaan. Vlak na aankomst van de koninklijke familie in Wemeldinge stapt prins Willem-Alexander op de mei den af en vraagt hen hun cameraatje. Even grapt de prins nog dat hij er zo mee gaat weglopen, maar dan zet hij zijn vrouw tus sen Daniëlle en Julia in en maakt voor hen dé foto. Julia en Daniëlle staan met nog meer kinderen van hun school, de Juliana van Stolbergschool in Kapelle, al ver voor negenen klaar bij de plek waar de konink lijke familie aankomt. Onder hen is ook de 8-jarige Walter Kaan. Zijn gezicht zit vol oranje strepen omdat zijn haarverf door de regen uitloopt Maar Walter blijft er vro lijk op los blazen en sluit het driewerf hoe ra van burgemeester Kramer af met een harde toeeeet! zaterdag 1 mei 2010 De schoenen van Mabel en het jasje van Maxima leverden gisteren veel gespreksstof op. Wat droegen de dames van Oranje en wie stal de show? door Annemarie Zevenbergen De twee dames op leeftijd hadden weinig goeds over het jasje van Maxima te zeggen. „Ik dacht eerst dat het een koeprint was. Lelijk hoor, maar het heeft vast heel veel gekost", luidde hun vernietigende kritiek. De koningin kreeg niet meer dan een 'tja', toen ze haar grijze cape en een glimp van het pakje eronder opvin gen. De kleding van de Oranjes, en dan met name het vrouwelijk deel, is ieder jaar goed voor veel gespreksstof. Hoog scoorden dit jaar de superhoge zwarte pumps van Mabel en het zwart-witte jasje van Maxima. De oranje, minstens zo hoge sandaaltjes van Maxima, leverde ook be hoorlijk wat commentaar op. De uit Vlissingen afkomstige mode-ontwerpster Rianne de Witte bekeek op televisie de kleding van de Oranje-da- mes. „De cape van Beatrix had een mooie grijze tint. Al leen de kleur van het hoedje vond ik er niet goed bij pas sen. Het leek dezelfde kleur, maar dat was niet zo. De beet je bouclé-achtige stof van haar jasje en rok was mooi be werkt. Gezien de stijl die ze altijd draagt, vond ik deze combinatie gedistingeerd en toch vlot" De metallic-kleu rige tas van de koningin wekte het enthousiasme op van de mode-ontwerp ster. Datzelfde gold voor de jas van Maxima. De kritiek van veel mensen uit het publiek deelde ze niet. „Het was een mooi jasje, haar' TjJ jurk kon ik niet goed zien." De zwarte w 'hoed-haarband' van Maxima kon ook de goedkeuring van Rianne wegdra- gen, hoewel ze wel wat kanttekenin- Mf gen plaatste bij de achterkant van het Jr koninklijke hoofd. „Daar leek niet zo veel aandacht aan besteed te zijn." Ma- bel stal de show met haar torenhoge zwarte schoenen en het feit dat ze als enige prinses een pantalon aanhad. „Ik moest even wennen aan de kleur, een beetje somber. Maar in combinatie met de zwarte schoenen was het wel heel pittig." Het rode jasje van Aimée deed het ook goed in de ogen van Rianne. „De coupe was goed en de print van haar jurk paste een beetje bij de jas van Maxima." Lau- rentien deed het 'aardig' in de ogen van de ontwerpster. „De choker rond haar nek vond ik leuk, net als haar open gewerkte schoenen." De enige prins die probeerde qua kleur bij zijn partner aan te sluiten, was Bernard. Zijn lichtblauwe stropdas paste bij de jurk van Annet. „Een vrij tuttige jurk", vond Rianne tot slot. Bijna een half uur later dan verwacht arriveerde koningin Beatrix vrijdagochtend in Wemeldinge. Het was er nat en koud, maar de sfeer was goed en de ontvangst hartverwarmend. Het koninklijk gezelschap wandelde in ruim een uur langs het stoeltjesrijden, het téélesteken, de straatversieringen en de dansende prinsesjes van Albertina Klap. door Lilian Dominicus Kleumend en nat van de kou staan de bloemenmeis jes en de scouts al sinds de vroege ochtend op het Dorpsplein in Wemeldinge te wachten, als ze dan eindelijk komen: konin gin Beatrix en haar familie. Een half uur te laat, en dat is volgens de verslaggevers van de landelijke pers, die vaker achter de stoet aan lopen, hoogst ongebruikelijk. „Bea trix heeft het op deze dag voor het zeggen. Als zij zegt: we gaan, dan gaan ze. En ze is altijd zeer punctueel", zegt een van hen. Prinses Aimee babbelt even resje. met een verkleumd danse- foto Frank van Beek/ANP Als burgemeester van Kapelle Siebe Kramer, commissaris van de koningin Karla Peijs, de voorzitter van de Oranje vereniging Adrie Gijssel en kinderburgemeester Kim Lam- per de koninklijke familie onder luid gejuich van de toe schouwers welkom heten in Zeeland, regent het pijpenste len. De koningin, de prinsen en prinsessen krijgen alle een doorzichtige paraplu voor op de route aangeboden, maar dat is geen privilege voor de kinderen die in hun mooiste outfit of officiële scout-uniform langs de kant staan. Zij moeten maar in de stromende regen wachten totdat het gezelschap voorbij is. „Als ik een jas had mogen aantrekken had ik het vast gedaan", zegt een doorweekte scout, wier opgestoken haar inmiddels in druipende stren gen naar beneden hangt. „Maar ja, dat mag niet hè." Het deert niet. Voor veel mensen is dit het mo ment waar ze naar hebben toegeleefd. Maanden van voorbereiding zijn vooraf gegaan aan deze dag. Dat geldt ook voor burgemeester Siebe Kramer, die dag ervoor nog tot zijn eigen verbazing werd geridderd in de Orde van Oranje Nassau. Dit is zo'n dag dat hij hele maal in zijn element is. In zijn toespraak tot de koningin, op het verhoogde podium op het Dorpsplein, herinnert hij kort aan de tragische gebeurtenis sen van vorig jaar en hij ver telt over wat de familie in We meldinge verder zal aantref fen. „Een combinatie van noest handwerk, creativiteit en gemeenschapszin", somt hij op. „Majesteit, van harte gefeliciteerd, u heeft uw ko ninkrijk al dertig jaar lang ge diend en we danken u hier voor oprecht. De Oranjezon mag dan misschien ontbre ken, maar we hebben u in ons midden en waarom zou het dan nog deren. Lang zal ze le ven, driewerf hoera, hoera, hoera!" Onder de klanken van het Weumelinge en Kapelle lied vertrekt de koninklijke familie, zonder Maurits en Marilè- ne die naar een begrafenis in Duitsland moesten, naar dorpshuis De Wemel. Het is te merken dat de beveiliging is aangescherpt: op het dak van De Wemel, 'Wemel Wood', staat het zwart van de bewakers en mannen in pakken met oortjes cirkelen rondom het gezelschap. Ach teraan de stoet, waar een select clubje journalisten op ge paste afstand mogen volgen, is het moeilijk te zien wat er vooraan gebeurt. Alleen prins Constantijn en zijn vrouw Laurentien, die de rijen vaak sluiten, zijn constant in beeld. Het publiek roept enthousiast en niet alleen naar het ko ningshuis. RTL-verslaggever Peter van der Vorst en royal ty-journalist Marc van der Linden lijken wel net zo popu lair. Vooral eerstgenoemde, in zijn opvallend zachtgele pak, heeft het zwaar te verduren: ze willen een handje van hem of toch in ieder geval een foto. Danielle Nieuwenhuijse (I) en Julia Wouters hadden succes met hun spandoek. Walter Kaan blaast er vrolijk op los.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 74