221 zeeland Trimaran van Tijl en Yorick is Maatjes gezocht voor steun Raad vraagt onderzoek naar subsidies fietspad Motie van afkeuring haalt het niet TEWATERLATING Tijl Orlando Frijns en Yorick van Dongen, twee vrienden uit Burghsluis, bouwden samen een boot. Deze trimaran is een belangrijk onderdeel van Frijns' afstudeerproject. Stijlvolle badkamers tegels zaterdag 1 mei 2010 ZIERIKZEE - De vriendendienst van het Welzijnshuis Schouwen-Duive- land is op zoek naar 'een maatje voor een praatje'; vrijwilligers die zich willen inzetten voor psy chisch kwetsbare mensen die zelf standig of in een beschermde woonvorm wonen. Het gaat niet alleen om mensen met een psychiatrisch ziektebeeld (zoals borderline of manisch-de- pressiviteit), maar vaak ook om mensen die iets hebben meege maakt waardoor ze psychisch in de knel komen. Een vrijwilliger kan een steuntje in de rug bieden. De meeste cliënten die een beroep doen op de vriendendienst zijn tussen de 20 en 50 jaar en willen met behulp van een maatje actief in het leven staan, omschrijft Wil- ma Jansen van het Welzijnshuis. Door een goed gesprek te voeren, samen een terrasje te pakken, en zovoort. Het is 'georganiseerde vriendschap': „Maar één die wel waardevol kan zijn voor beiden." De vriendendienst was voorheen ondergebracht bij Emergis, maar is sinds kort door de gemeente on dergebracht bij (de tak vrijwillige thuiszorg van) het Welzijnshuis. Het Welzijnshuis zorgt voor bege leiding van de vrijwilligers. Belang stellenden kunnen voor informa tie terecht op: 0111-453444. ZIERIKZEE - Een motie van afkeu ring van de fractie van Alert! heeft geen enkele steun van de overige fracties in de gemeenteraad. Alert! heeft de motie geschreven omdat het vorige college de gemeente raad te laat heeft geïnformeerd over aanzienlijke kostenoverschrij- dingen bij de verbouw van basis school Binnen de Veste. „Het colle ge had de gemeenteraad schrifte lijk moeten informeren", zegt Jos Hoeijmakers (Alert!). De colle ga-fracties vinden het niet kies om de motie in te dienen nadat de ver antwoordelijk wethouder is afge treden en noemen het mosterd na de maaltijd. Ook is de toonzetting van de motie in de ogen van de an dere fracties te scherp. UIT-AGENDA Een compleet overzicht van mu seum-, theater- en bioscoopaanbod staat op: www.pzc.nl/uit TIPS: schouwen-duiveland@pzc.nl Het laatste regionieuws op www.pzc.nl/schouwen-duiveland door Esme Soesman H elemaal zeker over de creatieve weg die hij uiteindelijk in zal slaan, is Tijl Orlando Frijns nog niet. Met zijn trimaran, een boot opgetrok ken uit latjes en katoen, combi neert hij diverse liefdes. „Dit is ei genlijk een soort ruimtelijk opge zet schildersdoek." De boot, die Frijns maakte samen met Yorick van Dongen, wordt za terdag 15 mei te water gelaten. Van af het havenplateau in Burghsluis. De doop van de trimaran is onder deel van het afstudeerproject van de uit Burghsluis afkomstige Frijns, die de kunstacademie AKV/St Joost in Breda volgt. Stu diegenoten leggen de tewaterla ting op video en foto vast. Dat ma teriaal maakt straks (2 juli) deel uit van Frijns' bijdrage aan de eindexamententoonstelling van zijn school. In een ruimte in een tussenwand op school 'bouwt' Frijns op dit moment aan een tweepersoonsca feetje. Een installatie die wordt af gedekt met een bootconstructie; een van Frijns eerdere - nog niet waterdichte - experimenten. Ook een tv met daarop een door lopende filmvertoning van de te waterlating maakt daar deel van uit. „En ik zal, tijdens het examen, waarschijnlijk als barman gesprek ken met het publiek aangaan." Het idee voor de trimaran werd begin zomer 2009 géboren toen Frijns met een vriend (Emiel Gilij- amse) over de Grevelingendam reed, op weg naar Zeeland. „Zullen we een bootje kopen?", droomde het tweetal zichzelf een genoeglijke zomer. Het werd uit eindelijk een eigen creatie, in sa menwerking met Yorick van Don gen. 'Een parttime' Burghsluiser, die culturele antropologie stu deert. „We doen vaker dingen samen. Hij is vrij van geest en heel han dig. Yorick vindt dit soort dingen ook altijd leuk om te doen." Frijns, die op dit moment bij voor keur met hout werkt en schildert, wierp zich in eerste instantie nog zonder bijgedachten op ontwerp en bouw. „Maar het ging steeds beter passen bij mijn werk. Dat gaat vaker over jongensachtig verlangen, melan cholie en avontuur." De begin nend kunstenaar heeft bovendien een zwak voor het landelijk leven. Het vaartuig is uiteindelijk cru ciaal in Frijns' afstuderen gewor den, al moest de momenteel in Breda wonende student daarvoor door Melita Lanting NIEUWERKERK - „Onderzoek de mo gelijkheden van co-financiering voor een fietspad tussen Nieuwer- kerk en Dreischor." Die opdracht heeft de gemeenteraad gegeven aan het college van Burgemeester en Wethouders. In dat onderzoek moet ook geke ken worden naar de kosten van het fietspad en het college moet onderzoeken of het waterschap be reid is de aanleg naar voren te ha len als er co-financiers gevonden zijn. Het onderzoek moet vóór 1 okto ber klaar zijn. Totdat er meer duidelijkheid is over de haalbaarheid van het fiets pad, stelt de gemeenteraad een de finitieve beslissing over het burger initiatief uit. Twee inwoners van Nieuwerkerk hebben het initiatief genomen om het fietspad aan te leggen. Ze heb ben in Nieuwerkerk 1550 handteke ningen opgehaald die het initiatief ondersteunen. Het fietspad moet langs de Stolp- weg komen, een weg die als gevaar lijk bekend staat. Het waterschap, eigenaar van de weg, heeft laten weten dat het fietspad geen hoge prioriteit heeft en dat versnelde aanleg alleen kan doorgaan als het fietspad door der den wordt gefinancierd. Foto's van Yorick (links) en Tijl aan het werk en varend (Tijl links) en de achtergrond zijn van Helene Briels, foto's van de constructie en van de trimaran Wordt het prachtig modern of sfeervol klassiek? Laat u inspireren in onze showroom en ontvang advies op maat Waldammeweg 2,4338 PJ Middelburg Tel: 0118-625055 wwv/.raabkarcher.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 46