zeeland 13 wanklank op Koninginnedag W A.S. ZONDAG •VJ1 I Plaats op de eerste rij, zelfs op het laatste moment fraaie beelden vanaf de Lange Jan Dichtbij 'Ik ben blij dat het feest zo goed is verlopen. Ik ben ook heel verheugd dat heel veel agenten, bijvoorbeeld arrestatieteams, niet in actie moesten komen' 'We weten niet wat er gebeurd zou zijn zonder al die agenten. Het grote aantal heeft misschien wel voorkomen dat mensen iets geks gingen doen' commentaar www.pzc.nl sp w 0 IMU TOT 70% KORTING STEiNHAUS zaterdag 1 mei 2010 Korpschef Letty Demmers Burgemeester en korpsbeheerder Koos Schouwenaar at alle betrokke nen hoopten, ge beurde ook. Ko ninginnedag in Zeeland werd een groot feest. In haar dankwoord maakte ko ningin Beatrix Middelburg en Wemeldinge een prachtig com pliment: „U hebt ons en het land Koninginnedag teruggege ven." Natuurlijk geniet niet iedereen van de festiviteiten. Het was gisteren ongetwijfeld afzien voor de republikeinen die hele maal niets moeten hebben van de oranje-poespas. Maar de overgrote meerderheid van de Zeeuwen vierde mee, of ge noot thuis voor de buis van de vrolijke beelden. De enige smet op de dag was de druilerige start. Daar had al leen Wemeldinge last van. Ove rigens liet niemand zich daar door uit het veld slaan. Zowel de koningin als prinsessen, prinsen en publiek namen en thousiast deel aan het pro gramma. Na de emotionele herdenking van de aanslag vo rig jaar in Apeldoorn - een dag eerder - vierde de koninklijke familie het feest zoals de ko ningin dat graag doet: dichtbij de mensen. door Nadia Berkelder Het contrast is groot: waar iedereen in We meldinge ontspan nen van de ene naar de andere straat loopt, is Middelburg een vesting. Goed, die Marokkaanse jongen in Wemeldinge moet zich legitime ren en de man met de camera on der zijn jas, moet die even openrit sen, maar het gaat allemaal vrien delijk, een beetje dorps. In Middelburg moppert het pu bliek dat vanaf de Dam door de Lange Delft richting de Markt wil. De Lange Delft is afgesloten, de Gravestraat is dicht en ook via Plein 1940 lukt het niet om de Markt op te komen. Niemand mag er meer bij op het plein: politie mensen, beveiligers, dranghekken en grote paarden houden de men senmassa tegen. Waarom? „Omdat het vol is", zegt een agent. Het pu bliek moet in de rij, ze mogen uit eindelijk pas het plein weer op als de koninklijke familie in het stad huis is verdwenen. De binnenstad is hermetisch afge sloten voor verkeer, ledereen ver plaatst zich te voet, overigens zon der al te veel gemor. Bij de Beatrix- brug ligt een politieboot, op elke straathoek staat een clubje agen ten. Opvallend zijn de beveiligings mensen die rond de koninklijke fa milie cirkelen. Voor de staet uit lo pen twee mannen met opvouwba re matjes, die, als je ze uitklapt, kunnen dienen als scherm om eventuele kogels af te weren. De mannen kijken onverstoorbaar om zich heen. De politie schiet intus sen videobeelden van de mensen massa: om te registreren wie zich afwijkend gedraagt, of om achteraf - mocht er iets gebeuren - een ana lyse te kunnen maken. Het verschil in sfeer tussen Wemel- meester Siebe Kramer detoneert bepaald niet in dit beeld. Monter meldt hij aan het einde van het be zoek dat met de komst van de ko ningin een langgekoesterde wens in vervulling is gegaan. De verplaatsing van Wemeldinge naar Middelburg, die volgens het draaiboek een uur kost, wordt in een half uur voltooid. Als de bus met het koninklijke ge zelschap op de Dam in de Zeeuw se hoofdstad arriveert, breekt zo waar het traditionele oranjezonne- tje door. Het duurt niet lang of ko ningin Beatrix ontdoet zich van haar mantel. Voor de 130 mensen van de NOS die verslag doen van het evenement is dit dankbaar wer ken. Beelden van vrolijke en spon tane tafereeltjes (de koningin die een hengel hanteert, een paard streelt en een afzetting negeert om met een vertegenwoordiger van de eerste Molukse generatie te kun nen praten, een uitbundige prins van Oranje en echtgenote die van links naar rechts vliegen), worden afgewisseld met fraaie overzichts- beelden, gedraaid vanaf de Lange Jan. Middelburg op zijn mooist. Daar kan geen reclamecampagne tegenop. Op het bordes van het fraaie stadhuis spreekt burgemees ter Koos Schouwenaar de konink lijke familie toe. „Koninginnedag in Koninginnestad, kan het mooier." De gedroomde afsluiting komt van de koningin. In haar af scheidswoord memoreert ze de warmte en feestelijkheid in We meldinge en in Middelburg. „U hebt er een fantastische dag van ge maakt, u hebt ons en het land Ko ninginnedag teruggegeven." dinge en Middelburg zit hem voor al in het aantal mensen. In Wemel dinge is het opvallend rustig. De gemeente schat zelf dat er zeven duizend mensen op de been zijn, en dat lijkt aan de ruime kant. Wie op het laatste moment heeft besloten om te komen kijken, kan nog op de eerste rang bij een dranghek kijken. Op het veld bij het stoeltjesrijden is het opvallend rustig. Ook in Middelburg blijft het lang stil. Het publiek stroomt pas massaal toe wanneer de televi sie-uitzending over het bezoek van de koninklijke familie aan We meldinge is afgelopen. KONINGINNEDAG Alle verslaggeving over Koninginne dag 2010 vindt u terug op www.pzc.nl/koninginnedag EN VERDER Lees ook het PZC-weblog over alles rond de viering van het Oranjefeest: www.pzc.nl/oranjeboven Stuur uw tips redactieü>pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto Keuken Kampioen is np SHOWROOMKEUKENS! 20% GOEDKOPER DAN ANDERE TOPMERKEN! DE BESTE DUITSE KEUKEN Alleen verkrijgbaar bij: Keuken Kampioen Tel luit je winst! MIDDELBURG, Mortiereboulevard 28 (Mortiereboulevard), 0118-60 66 90 Kijk voor overige adressen en openingstijden op www.keukenkampioen.nl Publiek in Middelburg wordt tegengehouden door agenten. foto Robin Utrecht/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3