psychologie 135 Kloof tussen woord en daad Macht maakt egocentrisch zaterdag 1 mei 2010 HMMNMMMBMHMMMI Mensen met macht kunnen zich onkwetsbaar en on zichtbaar wanen. Ze nemen meer risico, rekken de regels meer op dan andere men sen die geen of minder macht hebben. Macht en in vloed kunnen ertoe leiden dat er nogal een kloof ont staat tussen woord en daad. Ofwel: het goede prediken, maar daar zelf niet naar le ven, blijkt uit onderzoek. „Mensen met macht maken een iets te optimistische in schatting van risico's." door Patricia van der Zalm illustratie Helen van Vliet Anderen oproepen een hulpvaardige burger te zijn door hun stoepje sneeuwvrij te maken en het zelf nalaten. Hameren op transparantie en integriteit in het openbaar bestuur en vervolgens de schijn van belangenverstrenge ling op je laden door de manier waarop je een buitenlandse vakan tiewoning aankoopt. Naar buiten uitdragen dat het gezinsleven hei lig is en geheel in lijn met het ge loof en er ondertussen in het ge niep minnaressen of een verzame ling kinderporno op na houden. Verkondigen dat je geen seksuele relatie met 'die vrouw' hebt gehad, terwijl je je toch op allerlei eroti sche manieren hebt laten bepote- len. Als bedrijfstop forse bonussen opstrijken en je laten verwennen in luxueuze resorts, terwijl men sen elders in het bedrijf hun baan verliezen. De rij voorbeelden van het goede uitdragen en het tegenovergestelde doen, is schier eindeloos. Macht doet 'iets' met mensen, blijkt ook uit onderzoek van politicoloog/psycholoog Joris Lam mers. Hij is verbonden aan insti tuut Tiber, onderdeel van de Uni versiteit van Tilburg, dat onder zoek doet naar gedrag en besluit vorming in het economisch ver keer. „We denken dat we goed kunnen inschatten wat de verhou ding is tussen prijs en kwaliteit, tussen risico en opbrengst. En dat we kunnen schatten wat ons netto het meest oplevert, en dat krijg je dan. Zo zou het gaan in een ideale wereld. In het echt werkt dat verre van perfect. De mens is geen com puter, maar heeft emoties en neemt op basis daarvan irrationele beslissingen. De laatste tien jaar wordt steeds meer duidelijk hoe veel economie en psychologie met elkaar te maken hebben." Lammers was benieuwd welke in vloed macht heeft op iemands nor men, waarden en vooral gedrag. Een van de conclusies: macht en invloed kunnen ertoe leiden dat er een kloof ontstaat tussen woord en daad. Het goede met de mond belijden, maar daar zelf niet naar leven. „Je komt het dagelijks tegen, in de politiek, het bestuur, het be drijfsleven." Een interessant verschijnsel, vindt hij. „Mensen met macht hebben kennelijk een iets te optimistische inschatting van risico's. Ze staan er niet zo bij stil dat ze vanwege hun positie voortdurend door anderen in de gaten worden gehouden. Ze kunnen zich onkwetsbaar en zelfs onzichtbaar wanen. Als je dage lijks wordt omringd door mensen, van privéchauffeur tot andere naas te medewerkers, die je bevestigen in je rol, is de kans groot dat je ook buiten het werk in die rol blijft hangen." Lammers onderzocht, samen met zijn collega Diederik Stapel en de Amerikaanse psycholoog Adam Galinsky, hoe groepen studenten omgingen met zaken als het eerlijk invullen van het belastingformu lier, het overtreden van verkeersre gels en het teruggeven van een ge stolen fiets. Een aantal deelnemers kreeg een positie van macht over andere proefpersonen; anderen kregen een positie zonder macht en invloed. „Vervolgens moesten ze zelf een moreel dilemma oplos sen. Bijvoorbeeld: mag je op de snelweg veel harder rijden dan is toegestaan als het rustig is op de weg?" Een andere groep studenten moest dergelijk 'immoreel gedrag' van de anderen juist beoordelen. „Mensen met macht vonden het minder acceptabel als anderen te hard reden, maar méér acceptabel, als zij dat zelf deden. Zij waren dus strenger voor anderen dan voor zichzelf." Vanuit de psychologie valt dat vol gens Lammers wel te verklaren. „Je snapt dat regels nodig zijn, maar je wilt ze voor jezelf graag Machtige personen staan vaak onvoldoende stil bij hoe anderen hen bekijken. Politicoloog/psycholoog Joris Lammers haalt een onderzoek aan, waarin twee groepen mensen een letter E op hun voorhoofd moesten schrijven. „Gewone mensen tekenden een letter E zoals anderen die zien, maar mensen met macht tekenden de letter vanuit hun eigen perspectief, waardoor die leek op een 3. Zij vergaten dat de letter er vanuit het perspectief van anderen omgekeerd uitzag. Machtigen zijn dus inderdaad meer egocentrisch." Egocentrisme is niet zo'n goede eigenschap, zegt Lammers. „Al moeten mensen die veel zeggenschap hebben sneller en schetsmatiger kunnen werken dan anderen. Je kunt je als leidinggevende niet te véél in het wel en wee van mede werkers verdiepen. Maar die eigenschap kan wel degelijk leiden tot inschat tingsproblemen en fouten." een beetje buigen. Niet breken, want dan zou je immoreel zijn. Mensen met macht buigen de re gels Soms heel ver door." Ze gaan, blijkt uit het onderzoek, ook net iets makkelijker om met hun belastingaangifte. Toch strij ken ze voor zichzelf de hand over het hart, terwijl ze foute aangiftes bij anderen afkeuren. „Ook de Amerikaanse belegger Bernard Ma- doff dacht op de een of andere ma nier dat hij met zijn miljarden- zwendel wegkwam. Het is ook heel lang goed gegaan." Voor mensen die vinden dat zij ei genlijk ten onrechte, of niet hele maal verdiend, macht hebben, geldt volgens Lammers het omge keerde: zij zijn strenger voor zich zelf dan mensen die hun macht be schouwen als terecht en vanzelf sprekend. „Mensen die vinden dat zij hun macht niet verdienen, ne men ook minder risico's. Zij heb ben eerder het idee dat zij hun macht weer kwijt kunnen raken. Daar word je voorzichtiger van." Mensen met macht zijn volgens Lammers meer gefocust op wat ze willen hebben of willen bereiken. „Dat is op zich een goede eigen schap. Maar ze kunnen daarbij wel te veel risico's nemen. In veel situa ties is het best lastig vast te stellen of iets tegen de. regels is of niet. Ie dereen weet dat je niet door een rood stoplicht of veel te hard mag rijden. Maar als je haast hebt, je weliswaar te hard rijdt, maar daar verder niemand mee benadeelt omdat het stil op de weg is én je daardoor net die belangrijke af spraak kunt halen, dan schat je het risico voor jezelf al snel in als aan vaardbaar. Dan scheur je dus door. Als verkeerscontroleur zie je ech ter al die afwegingen niet. Je con stateert alleen dat iemand de re gels overtreedt." Hét voorbeeld van overmatige risi co's nemen, is Madoff „Maar der gelijk gedrag komt veel meer voor. En overal ter wereld. De gehele bankensector heeft zich jarenlang onaantastbaar gevoeld. Managers namen enorme risico's, terwijl zij waarschijnlijk dachten dat zij het goede deden. In elk geval voor zichzelf en hun families. Zulk ge drag is hardnekkig. Je ziet het nu, aan het einde van de crisis, alweer een beetje terugkomen. De heel slechte appels zijn eruit, maar structureel is er nog weinig veran derd. Terwijl bankiers veel invloed hebben op de maatschappij. Ze hebben macht en ze leven in een wereld waar de beloningen hoog zijn. Macht en geld zijn sterk ver want. Zij worden ook omringd door stimuli die hun macht beves tigen, van vette leaseauto's tot con tacten in de hoogste regionen." Dat macht corrumpeert, blijkt ook zeker uit dit onderzoek, zegt Lam mers. „Maar dat geldt niet per defi nitie voor elk soort macht. Je kunt invloedrijk zijn en toch een heel eervol mens. Denk aan Gandhi of de Dalai Lama. Of aan gewetens volle politici en bankiers. Toch ont dekken onderzoekers steeds meer tot welke automatische effecten macht kan leiden. Machtigen reali seren zich dat zelf lang niet altijd. Mensen denken dat ze altijd de persoon blijven die ze ooit waren. Dat is niet zo." reageren? gezondheid@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 37