sport 29 Van troetelkind tot topsporter FC Twente reist met fitte selectie af Dinja van Liere stuurt haar merrie naar de zege in Nisse Schweertman uitgeschakeld Djokovic uitgeschakeld in Rome zaterdag 1 mei 2010 door Oennis van Bergen BREDA - Wie op een verloren zater dagmiddag langs de kroegjes aan de Bredase Nieuwe Haagdijk hopt, kan bijna niet om hem heen. Daar, in het volkse hartje van de stad, zijn ze hun local hero niet verge ten. Ook al voetbalt hij nu zo'n tweehonderd kilometer verderop. In andere kleuren dan het de NAC-fans heilige geel-zwart. Foto's van Ronnie Stam - uit zijn NAC-tijd vanzelfsprekend - sieren er nog altijd de wanden van de licht bedompte staminees, waar louter Nederlandstalige muziek uit de boxen schalt. Morgenmiddag is Stam weer even 'thuis'. Als het aan hém ligt om er namens FC Twente de kampioens- schaal op te halen. Het was nog even de vraag of Ronnie Stam (25) er wel bij zou zijn. Maar hij is er. Gniffelend accepteerde hij de voor waardelijke schorsing én de boete, die de in de 'Molukse' wijk Drie sprong geboren Bredanaar over hield aan kritische uitspraken rich ting arbiter Pieter Vink. Zondag wordt het voor Stam zijn tweede weerzien met het thuispubliek van NAC. Het eerste bezoek leverde hem nog de hoon op van een deel van de fans, na enkele onhandige uitlatingen van hem. „Ronnie ver dient het om nu goed ontvangen te worden", stelt hoofd opleidin gen Joop Korebrits van NAC. „Zo vaak komt het niet voor dat een Bredanaar met een club om de ti tel strijdt. Daar mogen we best trots op zijn." Jean-Paul van Gastel was in 1999 de laatste, toen hij nota bene als aanvoerder kampioen werd met Feyenoord. Korebrits kent Stam als zijn broekzak. Met wijlen Jo Jan sen (voormalig NAC-trainer) leer de hij het PCP-spelertje de eerste stapjes zetten op de weg die hem naar Enschede leidde. „Als jong ventje liep hij al bij NAC rond. We hadden zijn oudere broer Ruud uit genodigd om bij ons in de jeugd te komen spelen, maar Ronnie kwam altijd mee. Ging-ie ballen ophalen bij de training van het eerste. Hij was in die jaren echt het troetel kind van de selectie." Een troetel kind dat uiteindelijk door wist te dringen tot de NAC-opleiding. Zijn leergierigheid viel op. Korebrits: „Hij was klein, in verge lijking met leeftijdsgenootjes niet heel sterk, maar wél heel gedreven. Dat is nu nog in zijn spel terug te zien. Hij ontwikkelt zich fantas tisch bij FC Twente. Je ziet hem nog elke wedstrijd beter worden." Op veilige aftand van de Bredase verleidingen leeft Stam er als een echte topsporter. Betrokkenen om schrijven zijn levenswijze in En schede als 'sober' en 'gediscipli neerd'. Hij zelf zei daar vorig jaar over: ,,'s Avonds zit ik vaak in mijn appartement. Dan lees ik een boek of ik computer wat." Na een verblijf in de Feye- noord-jeugd keerde Stam terug naar Breda en debuteerde in 2003 in NAC 1. Om na ruim 120 wedstrij den trouwe dienst in 2008 vervol gens de overstap te maken naar de titelfavoriet uit Tukkerland. „Een logische stap", meent oud-speler en -trainer van NAC Ton Lokhoff, de man tegen wie rookie Ronnie enorm opkeek. „Elke ambitieuze speler zou die stap vooruit ma ken." Vindt ook John Karelse, de huidige assistent van coach Robert Maaskant, die de groei van Stam van dichtbij beleefde. „Aanvanke lijk stond ik er van te kijken dat hij als rechtsback naar Enschede ging. Hij speelde bij NAC liever op het middenveld. Maar als je ziet hóe belangrijk hij voor FC iWente is op die positie! Hij heeft er heel veel aanvallende dreiging en beschikt over een geweldige voorzet. Spits Blaise N'Kufo moet blij zijn met zo'n ploeggenoot. Ronnie is toe aan een volgende stap in zijn loop baan. Hij zou perfect passen in bij voorbeeld de Duitse of Engelse competitie." Ook Karelse hoopt dat Stam mor genmiddag positief ontvangen wordt door de aanhang die hem ja renlang omarmde. „Ronnie heeft altijd alles voor NAC gegeven en de club bovendien aan een flinke transfersom geholpen." Lokhoff zegt het nóg stelliger. „Laatst keek ik naar Arsenal-Barcelona. Thierry Henry kwam binnen de lijnen en kreeg als voormalig speler van The Gunners een daverend applaus. Dan krijg ik gewoon kippenvel voor de televisie. Ronnie is voor het niveau NAC ook een grote spe ler geweest. Je moet je helden nooit vergeten. Oranje? Ik zou er niet van staan te kijken." Daarmee zou Stam in de voetsporen treden van illustere Bredanaars als Kees Rijvers, Frans Bouwmeester, Addy Brouwers en Jean-Paul van Gastel. En zijn eerste, met goud omlijste Nederlands elftalshirt, zou in dat geval ongetwijfeld een dierbaar plekje krijgen. Ergens in een van 'zijn' kroegen aan de Nieuwe Haag- dijk. HENGELO - FC Twente kan morgen tegen NAC Breda in nagenoeg de sterkste samenstelling spelen. Dat zei Steve McClaren gisteren op het trainingscomplex van de club in Hengelo. „Iedereen is hersteld", al dus de trainer, die wel de geschor ste verdediger Douglas mist. Bij winst in Breda is de Enschedese club kampioen. Dat er twee weken zaten tussen het voorlaatste (Feyenoord) en laat ste (NAC) duel noemde McClaren een voordeel. „Als we vorige week hadden moeten spelen hadden we waarschijnlijk een paar jongens moeten missen." Vorige week was echter de eerste bekerfinale tussen Ajax en Feyenoord. De extra dagen gaven met name Cheick Tioté en Theo Janssen de kans te herstellen van hun blessu re. Ook Slobodan Rajkovic is fit ge noeg om mee te doen. Hij ver vangt zeer waarschijnlijk de ge schorste voorstopper Douglas. Rajkovic kwam dit seizoen nog niet veel in actie. In de eerste helft van de competitie onderging de van Chelsea geleende verdediger AIX-EN-PROVENCE - De Nederland se squashers hebben de halve fina le bij de Europese kampioenschap pen voor landenteams kansloos verloren. Frankrijk was met 4-0 te sterk. Piedro Schweertman uit Koudeker- ke ging met 4-11, 7-11 onderuit te gen de Fransman Renan Lavigne. Ook de andere Nederlanders wis ten niet te winnen. De Nederlandse squashsters de den het een stuk beter en zorgden voor een sensatie. Ze haalden ver rassend de finale. In de halve eind strijd stuntte het team van bonds- coaches Nicole Beumer en Damon Leedale-Brown tegen favoriet En geland: 2-1. De Britse vrouwen ver loren in de 32-jarige historie van het evenement nog nooit. Nederland staat voor de achtste een operatie aan de rug. Het her stel vergde vele maanden. Bij FC Twente speelt Blaise N'Kufo voor de laatste keer mee. De spits gaat volgend seizoen in de Ameri kaanse competitie voetballen. Tot nu toe maakte N'Kufo in de com petitie 114 doelpunten voor FC Twente. Waarschijnlijk speelt N'Kufo in juni nog-voor Zwitser land op het WK. Bij FC Twente ontbreekt nog wel Nicky Kuiper wegens een blessure. Hij is normaal gesproken geen eer ste keus voor McClaren. Lasse Schóne maakt morgen deel uit van de selectie van NEC voor de thuiswedstrijd tegen Ajax. De Deense middenvelder is her steld van een zware knieblessure, die hem ruim acht maanden aan de kant hield. Schóne maakte hal verwege april al zijn rentree in het tweede elftal van NEC. Ajax kan bij NEC kampioen wor den als koploper FC Twente pun ten verspeelt bij NAC Breda. De Amsterdammers missen de gebles seerde spelers Rasmus Lindgren en Thimothée Atouba. keer op rij in de finale. De voor gaande zeven keer was Engeland te sterk. Orla Noom verloor de eerste wed strijd met duidelijke cijfers van Ta- nia Bailey: 6-11 3-11 9-11. Vanessa Atkinson hield de Neder landse squashsters in de race door Jenny Duncalf te verslaan. De 34-jarige voormalig nummer één van de wereld verraste de huidige nummer twee van de mondiale ranglijst: 11-9 12-10 8-1111-5. Annelize Naudé was in de beslis sende partij net sterker dan Sarah Kippax, die op de wereldranglijst ruim twintig plaatsen hoger staat: 11-8 11-5 7-1111-9. In de eindstrijd stuit Oranje van daag op Frankrijk. Het gastland was gisteren in de andere halve fi nale met 2-1 te sterk voor Ierland. ■"■■IIIMMW—IMIII'Wil illl 'Wil iWiWi'llllHIIII 1 door Lucien Roelandt NISSE - Dinja van Liere maakte donderdagavond tijdens de dres- suurwedstrijd van de Weelruiters met Zibbedy's Way een droom- start in Zi. De amazone uit Kapel- Ie stuurde bij haar eerste optreden op dit niveau de merrie meteen naar de overwinning. Dinja van Liere vertelde enige maanden geleden dat Zibbedy's Way klaar was voor de overgang naar Zi. Zij moest echter nog wachten tot april vanwege de leef tijd (vijf) om op dit niveau te mo gen starten. Het bleek geen groot spraak. Zij stuurde de mooi berg opwaarts en met veel schwung door de baan gaande Saros 't Geste hof-dochter Zibbedy met 212 pun ten naar een nipte overwinning. Zij bleef Merel van der Nat uit Hei- kenszand met de Beauljolais-zoon Mr Bean een puntje voor. „Het was spannend. Ik had dit absoluut niet verwacht, want het waren ze ker niet de minste waar ik het te gen op moest nemen. Merel en ik zijn beiden lid van Allround en zij heeft ook al de nodige ervaring in Z. Bovendien hebben we allebei Mieke Evertse als trainster. Dat maakte het extra spannend." De enkele maandjes in de wachtka mer kan volgens Dinja van Liere geen kwaad. „Zibbedy's is een fijn paard om te rijden. Ze heeft alles in zich wat een dressuurpaard no dig heeft. Ze was ook klaar voor de overstap. Maar nu heb ik alle tijd gehad om de puntjes op de i te zetten." Mieke Evertse gaf aan de boorden van Weel in Nisse het goede voor beeld aan haar pupillen. De amazo ne uit Heinkenszand stuurde de expressief bewegende Vermues Vasco in M2 naar een totaal van 189 punten. Een gelijk aantal als Claudi Hoondert met Vilando. Maar op de beslissende onderde len toonde Mieke Evertse zich met de Gribaldi-zoon de beste. „Het was voor Vasco zijn eerste buitenwedstrijd en even wennen. Hij toonde zich wat kijkerig en daardoor slopen er toch enkele foutjes in. Maar het is een gewel dig paard met veel potentie. Hij kan gewoon alles. Nog enkele wed strijdjes in M2 en dan start ik hem in Z2. Daar is hij klaar voor", ver telde Mieke Evertse. De hoogste score werd een prooi voor Linda de Mater met Apachi en Wilma Salm met Arrevederci. Ziuj eindigde in Mi met 198 pun ten op gelijke hoogte. De strijd om het oranje erelint be sliste Linda de Mater in haar voor deel. ROME - Novak Djokovic is gisteren uitgeschakeld in de kwartfinales van het tennistoernooi in Rome. De als tweede geplaatste Serviër was niet opgewas sen tegen Fernando Verdasco. De Spanjaard zegevierde met 7-6 (4) 3-6 6-4. Verdasco speelt in de halve finales tegen de Fransman Jo-Wilfried Tsonga. Ook Rafael Nadal plaatste zich bij de laatste vier. foto Andrew Medichini/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 31