21 zee Kille weer was de enige NOS toont spontane tafereeltjes en Veiligheid PZC o jsr> zaterdag KONINGINNEDAG „U heeft ons en het land Koninginnedag terug gegeven", zei de koningin na afloop van het feest in Middelburg, Het was een gepast einde van een dag die met spanning was omgeven. De krant 5 weken voor 15 euro! zaterdag 1 mei 2010 door Maikel Harte Morgen èhk een druk ke dag", zei de man gisteren naast me aan de bar. „Ik moet de gracht rond mijn woning dicht gaon gooien, het prikkeldraad moet van de schutting en de hond kan terug naar het asiel." Ik keek hem verbaasd aan, maar hij ging verder. „Ah jao, het is weer veilig eeh. De koningin is naar huus. Ze kunnen wel zeggen dat er hier voldoende politie is, maar eht er aan de overkant 1400 man politie loopt ben ik er niet hele maal gerust op." Ik kon een glim lach niet onderdrukken. Dat kon ik toch al niet, door het commen taar van klanten in het café van mijn schoonvader op het konink lijk bezoek. Dat bezoek was op groot scherm te volgen. Af ten toe werd de aanblik van Middelburg geroemd, maar cynische caféhu mor vierde de boventoon. „Goh wordt die aanslag live uutgezon- den?" „Is het weeral de bekerfina le, zovee politie." „Oe is die Mabel langs de beveiliging hekommen? Mee zukke hakken kan ik m'n vis fileren!" Gaandeweg kwam er ech ter een serieuze conclusie boven drijven en die kwam erop neer dat met zoveel veiligheidsmaatre gelen de aardigheid eraf is. Doe dan weer een défilé, de politie is al hard genoeg nodig, vond men. Die conclusie was niet zo vreemd, want de schrik zit er bij veel klan ten goed in vanwege een overval op de plaatselijke drankleveran cier dinsdagavond. Gewoon thuis, alwaar hij voor dood werd achter gelaten. Ogenschijnlijk net zo als bij de heer en mevrouw Davidse uit Renesse die twee weken gele den in deze krant vertelden dat voor de mannen die hen overvie len een mensenleven evenmin iets waard was. Angstaanjagend, maar je kunt moeilijk net zoals in Wemeldinge en Middelburg om de paar meter een politieagent neerzetten om het te voorkomen en we kunnen moeilijk allemaal hakken als Mabel gaan dragen. Maar als er camerabeelden zijn zo als bij deze overval in Terneuzen kunnen die beter gelijk getoond worden, dan kunnen we de dader zien in plaats van in deze krant een signalement te moeten lezen. door Nadia Berkelder en Emile Calon Het kille weer was gis teren de grootste be dreiging op het Ko- ninginnedagfeest in Zeeland. In Wemel dinge raakte een wachtend kindje in de stromende regen onder koeld, acht anderen zijn naar scho len gebracht om op te warmen! Ook in Middelburg raakten twaalf kinderen van het koor dat op de Markt zou optreden bevangen door de kou. Zij kregen thee en warme chocomelk in de katholie ke kerk, een stukje verderop. Ver dér verliep Koninginnedag in Zee land zonder een wanklank. Volgens tellingen van beide ge meenten bezochten gisteren zo'n zevenduizend mensen Wemeldin ge en dertigduizend mensen Mid delburg. Burgemeester Koos Schou- wenaar keek zeer tevreden terug op het bezoek van Beatrix en haar familieleden en roemde de grote inzet van de vele Middelburgers die Koninginnedag tot een succes hebben gemaakt. Zijn collega Sie- be Kramer, burgemeester van Ka- pelle en dus ook van Wemeldinge, noemde het feest in Wemeldinge 'heel laagdrempelig' en 'rustig ver lopen'. Kramer is er trots op dat de Zeeuwen Beatrix en haar fami lie Koninginnedag terug hebben gegeven, zoals de koningin zelf zei, na afloop van het feest in Middel burg. De inzet van meer dan der tienhonderd agenten en vele hon derden beveiligers leidde niet tot een overkill aan 'blauw' op straat. Ze waren vooral zichtbaar aanwe zig, niet voelbaar. Bij Kapelle, op de Postbrug over het Kanaal door Zuid-Beveland, langs de Oude Rijksweg, de A58 en op de viaduc ten boven de snelweg stonden overal verkeersregelaars, politie agenten en leden van de Nationale Reserve. De politie in Wemeldin ge was niet opdringerig aanwezig, in Middelburg waren de agenten vooral nodig om de mensenmassa te beheersen: veel publiek werd te gengehouden bij de toegangswe gen naar de Markt. Schouwenaar weet niet of er bij een volgende Koninginnedag min der agenten nodig zijn. Hij sluit niet uit dat er juist door de grote inzet incidenten zijn voorkomen. Korpschef Letty Demmers over legt binnenkort met het ministerie van Binnenlandse Zaken over een bijdrage in de kosten voor de bevei liging van Koninginnedag. Ze wil de niet zeggen hoeveel geld er ge- „moeid is met de inzet van de 1360 agenten die in Zeeland actief wa ren. Demmers weersprak perti nent dat het om een bedrag gaat van meer dan één miljoen euro. „Zeker niet." Gistermorgen werd in Middelburg één persoon aangehouden nadat hij weigerde zich te legitimeren. Hij was als mogelijk verdacht type door spotters van?de'politie ge zien. De Middelbuiger die woens dag werd opgepakt voor bedreigen van het k'IBSüBjk Huis zit nog vast. Volgens Demmers had de man mails gestuurd naar politie, de gemeente Middelburg en naar het Koninklijk Huis. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer, Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden O Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van.uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om Rekeningnummer het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Handtekening T\rw *s s De PZC gaat zoigvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Een agent staat op de uitkijk als koningin Beatrix door Wemeldinge loopt. WW:-r. foto Robin Utrecht/ANP door Peter Jansen De live-uitzending van de NOS registreert het onontkoombaar: We meldinge is de dupe van de plotselinge omslag van het weer. Een dag eerder scheen de zon nog uitbundig. Nu domineert een woud van paraplu's het beeld. Close-ups van kleumende kinde ren langs de kant completeren het beeld. Ook de NOS is slachtoffer. Veel ca mera's raken onklaar door de ge meen miezerende regen, met als gevolg dat er in Wemeldinge zelfs even teruggevallen moet worden op overzichtsbeelden. Het enthousiasme dat ontstaat als de koninklijke familie arriveert, contrasteert aangenaam met het druilerige weer. Als tegenprestatie laten de prinsessen en prinsen zich ook van hun beste kant zien: ze praten met iedereen, fotografe ren, laten zich geduldig fotografe ren, schudden handen, nog meer handen en blijven lachen. Buiten de fotograferende feestgangers speelt ook een nijvere beroepsfoto graaf zich in de kijker door telkens met glimmende schedel in een hoek van het beeld op te duiken. Een gezellig kakofonie van auba des, kindergezang, geroep om aan dacht van de prinsessen - vooral van Maxima - kleurt het feest waar alles en iedereen zichzelf lijkt te willen presenteren. Wemeldin ge waagt zich niet aan moderne fratsen. Er is volop aandacht voor klederdracht, ringsteken en ander vermaak met een hoog Zeskamp gehalte. Een alom aanwezige burge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2