economie 113 Reclamefolders zijn steeds gewilder Topappartementen \V^v\\>v-x - 'Strafrechtelijk onderzoek naar fraude zakenbank Goldman Sachs' 'Steun kredietverlening voor mkb blijft nodig' PRIJZENSLAG Hausse aan voordeelacties via advertentieblaadjes ...met zeezicht! A weumelinghe INFOWEEKEND "1 en 2 mei van 11.00-is.» u Winst Total omhoog door hogere olieprijs Olieconcern Chevron boekt fors meer winst Congrescentrum RAI is tevreden over 2009 Aantal flexwerkers stijgt aanzienlijk Europeanen sparen iets minder Onrust over crisis stuwt goudprijs zaterdag 1 mei 2010 ''i''''^saaBasyg DEN HAAG - De populariteit van re clamefolders neemt toe. Door de prijzenslag onder supermarkten en drogisterijen stijgt het aantal prijsacties via advertentieblaadjes. Ook vallen er steeds meer reclame folders bij de consument op de mat. „Ze proppen de folders vol met promoties en versturen meer folders", stelt Ruben Boas, direc teur van PCNData, dat het aantal folderaanbiedingen en adverten ties turft. „De Nederlandse consument is ge hecht aan zijn folder", zegt Joop Holla, supermarktonderzoeker van bureau GfK. Het drukwerk wordt volop gebruikt om aanbie dingen op te sporen. Uit onder zoek van GfK blijkt dat meer dan de helft van de winkelbezoekers die een reclame of aanbieding heb ben gezien die informatie opdeed uit het advertentieblaadje van de winkel. Alle andere media scoren veel lager, huis-aan-huisbladen staan met 17 procent op nummer twee. Detailhandelaren spelen daarop in, nu er steeds vaker met tijdelijke prijsacties wordt geconcurreerd. In supermarktfolders heeft PCNData de afgelopen twaalf maanden 10 procent meer aanbiedingen geteld. Bij drogisterijen steeg het aantal promoties zelfs met 20 procent, al dus Boas, die nog nooit eerder zo'n sterke toename waarnam. In de supermarktbranche zijn vooral ketens Jan Linders en jum bo veel actiever geworden. Trek pleister en Kruidvat hebben bij de drogisterijen de druk opgevoerd door meer te stunten met aanbie dingen in reclameblaadjes. Het ad vertentieblad van Kruidvat werd onlangs uitgeroepen tot best gele zen folder van Nederland, na on derzoek in opdracht van versprei der Netwerk VSP. Stunten met tijdelijke prijsverlagin gen is vorig jaar flink toegenomen. Halve prij WASHINGTON - De Amerikaanse justitie is bezig met een strafrechte lijk onderzoek naar de praktijken van zakenbank Goldman Sachs. Dat meldde de zakenkrant Wall Street Journal op zijn website. Het Openbaar Ministerie in New York onderzoekt of Goldman Sachs en zijn medewerkers fraude hebben gepleegd bij de verkoop van hypotheekproducten. Dat meldden bronnen die bekend zijn met het onderzoek. Overigens be tekent onderzoek niet automatisch vervolging door justitie, zo leert de praktijk. Het strafrechtelijk onderzoek vloeit voort uit een civiele zaak. De Amerikaanse beurswaakhond SEC klaagde Goldman Sachs on langs aan voor fraude tijdens de fi nanciële crisis. De bank zou klan ten niet hebben verteld dat een hedgefonds speculeerde op waar- hét oostersche1de drieluik www.weumellnghe.nl OP DE BOUWLOCATIE Van elke euro die wordt besteed in een supermarkt werd in 2009 14,5 eurocent uitgegeven aan een arti kel dat in de reclame was, blijkt uit gegevens van GfK. Een jaar eerder was dat nog 11,6 eurocent. „Zeker in een economische crisis vinden consumenten het nuttig om aan biedingen te volgen", stelt Suzan Demirhan, woordvoerder van Net werk VSP. De TNT-dochter zag het aantal folders dat wordt ver spreid vorig jaar licht stijgen. Dat supermarkten vaker proberen te scoren met prijsacties komt niet alleen door de economische crisis, aldus Holla die verwacht dat de trend zich voortzet. „Het is een fe nomeen dat is komen overwaaien uit andere landen. In Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten wordt nog veel meer met promo ties gewerkt. Prijsacties blijken ook te werken op korte termijn, omdat ze zorgen voor extra klan ten of extra aankopen." DEN HAAG - Ook nu de economie langzaam aantrekt, blijft het mid- den-en kleinbedrijf (mkb) volgens minister Maria van der Hoeven (Economische Zaken) steun nodig hebben bij het verkrijgen van kre dieten. Volgens de cijfers zijn sinds 2008 zijn bijna negenduizend bedrijven geholpen met bijna 2 miljard euro aan borgstellingen. Van der Hoe ven zei gisteren blij te zijn dat ze 'in deze economisch zware tijden' bijna 9000 mkb'ers kon helpen. Eerder trok de demissionair minis ter aan de bel over de achterblij vende kredietverlening aan kleine ondernemers, die ze beschouwt als de ruggengraat van de Neder landse economie. Ook nu Nederland opkrabbelt uit de economische crisis en veel be drijven weer willen investeren blijft hulp nodig, vindt ze. Want: „Uit onderzoek blijkt dat meer van de helft van de mkb-bedrijven die een krediet aanvragen, wordt afgewezen." Daarbij moeten eerder afgesloten leningen worden overgesloten en ook die kunnen druk leggen op de kredietverlening. Het maakt voor de minister duidelijk dat 'goede on dersteuning en garantie door de overheid' van groot belang blijft voor het mkb. „De ruimte van banken voor kre dietverlening stond vanwege de kredietcrisis al onder druk. Boven dien zien banken zich bijvoor beeld geconfronteerd met strenge re eisen van de toezichthouders. Daarom hebben we het bestaande garantie-instrumentarium ver ruimd en andere maatregelen ge nomen om de liquiditeitspositie van mkb-bedrijven te verbeteren. Zo komen zij niet onnodig in de knel in deze zware tijden", aldus Van der Hoeven. De populariteit van reclamefolders neemt toe. Door de prijzenslag onder supers en drogisterijen stijgt het aantal prijsacties via advertentieblaadjes. Ook vallen er steeds meer reclamefolders bij de consument op de mat. foto GPD dedaling van een hypotheekpro duct dat de bank verkocht. De fraudezaak heeft voor veel op hef gezorgd in de financiële we reld. Goldman Sachs was een al om" gerespecteerde zakenbank. Een commissie van de Amerikaan se Senaat uitte deze week felle kri tiek op de gang van zaken bij de za kenbank. Goldman's hoogste baas Lloyd Blankfein was opgeroepen te getuigen in Washington. PARIJS Het Franse olieconcern Total heeft in de perste drie maanden van dit jaar de nettowinst met 9 procent zien stijgen tot 2,3 miljard euro ver geleken met een jaar eerder. De omzet ging met een kwart om hoog tot 37,6 miljard euro. Het be drijf profiteerde van de forse stij ging van de olieprijs. Die is sinds het eerste kwartaal van vorig jaar bijna verdubbeld. SAN RAMON De Amerikaanse oliemaatschappij Chevron heeft in het eerste kwar taal ook flink geprofiteerd van de gestegen olieprijs. De nettowinst steeg tot 4,55 miljard dollar (3,4 miljard euro) van 1,84 miljard dol lar een jaar eerder in dezelfde pe riode. Dat maakte het olieconcern gisteren bekend. De omzet steeg met 34 procent tot 46,7 miljard dol lar (35 miljard euro). AMSTERDAM Het Amsterdamse congres- en beursbedrijf RAI heeft in 2009 een nettowinst geboekt van twee ton. Het bedrijf is daar zeer content over. De netto-omzet bedroeg 108,2 miljoen euro, ongeveer 12 procent minder dan de 123,5 miljoen die in 2008 werd omgezet. De leiding van de RAI zegt de omzetdaling te heb ben opgevangen door flink te be sparen op de kosten. AMSTERDAM Een derde van de Nederlandse werknemers heeft geen vaste baan. Deze 'flexibele schil' komt vier keer vaker in de WW terecht. Eind oktober 2006 kwam het aan tal nog uit op 20 procent van het to tale aantal werknemers. Flexwer kers hebben meer kans om hun baan te verliezen. Ondernemingen kunnen makkelijker reorganiseren zonder ontslagregelingen. LUXEMBURG Nu de spaarrente zeer laag is en de eerste zorgen over de economie voorbij lijken te zijn, sparen de Eu ropeanen iets minder hard. Inwo ners van de eurolanden legden in het laatste kwartaal vorig jaar 15,1 procent van het beschikbare inko men opzij. In het tweede kwartaal boekten de euro-inwoners nog 15,7 procent van het inkomen over naar de spaarrekening. LONDEN De goudprijs is gisteren naar het hoogste niveau van 2010 gestegen omdat investeerders een veilige toe vlucht zoeken van de Europese schuldencrisis. De prijs van een ounce (31,1 gram) goud steeg op de Londense goudmarkt tot 1173 dol lar (880 euro) van 1166 dollar een dag eerder in New York. De goud prijs bereikte in december een re cord van 1226 dollar per ounce.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13