Keerzijde van 5 mei: Oranje Bitter II vandaag uitgelicht 'Bij de geallieerden was er geen sprake van een bevel of een systematische rooftocht. Zij deden het voor hun eigen gewin' Naast grote vreugde en blijdschap, zit de periode na de bevrijding ook vol verdriet, verwarring en angst voor afrekening. 'In the mood' Martin Bossenbroek, historicus zaterdag 1 mei 2010 EP De tentoonstelling Oranje Bitter in de Ko ninklijke Bibliotheek in Den Haag laat be halve het feest ook de schaduw kanten zien van de bevrijding. Overlevenden uit de Duitse con centratiekampen, maar ook ge dwongen tewerkgestelden, krijgs gevangenen en onderduikers ke ren na afloop van de oorlog naar huis. Velen keren ook niet terug, bijvoorbeeld 106.000 Nederland se joden die in de kampen om kwamen. Er is weinig aandacht voor de thuiskomers. Alle ogen zijn gericht op herstel van de ma teriële oorlogschade. Veel steden en dorpen, vooral in het frontgebied in het midden van het land, zijn verwoest en moeten worden opgebouwd. De Duitsers hebben Nederland in sterke mate leeggeroofd. En dan is er nog de afrekening met de 'foute' Nederlanders. Vrouwen die het in de oorlog hadden aangelegd met een Duit ser worden met kaalgeschoren hoofden publiekelijk te schande gemaakt. Ongeveer 130.000 land verraders worden in verschillen de kampen gezet onder vaak slechte omstandigheden. De expositie in de Koninklijke Bi bliotheek laat naast documenten, foto's en voorwerpen ook veel filmmateriaal zien. Daarbij komen zes uiteenlopen de thema's aan bod: Vrijheid, Foute keus, Verwoest land, Naar huis, Machtsstrijd en Soldaten volk. Iedereen kent wel de beelden van de zwaaiende menigte langs de straten. In de periode net na de bevrijding zijn er veel affi ches, rijmprenten en kaarten ge drukt. Een deel van deze docu menten is te zien in de tentoon stelling. Bij de expositie is ook een boek verschenen, geschreven door his toricus en directeur van de Ko ninklijke Bibliotheek Martin Bos senbroek, met dezelfde onderver deling in thema's. Daarin staan ook zijn onder zoeksresultaten naar plunderen de geallieerden. De expositie Oranje Bitter in de Ko ninklijke Bibliotheek in Den Haag duurt nog tot en met 4 juli. Het boek Oranje Bitter, Nederland be vrijd door Martin Bossenbroek, Ger ard Nijssen en Erik Willems is uitgege ven door Waanders, prijs 14,95 euro. Ervaar de stemming waarin B. van de Waag was vlak na de de bevrij ding en bekijk een van de laatste optredens van oorlogsidool zanger Eddy Christiani op: www.pzc.nl/uitgelicht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11