m 37 wonen Do's en don'ts: Hart voor meer dieren? Gegarandeerd kurkvrij Vogels doe je een plezier met een nestkast of een vetbol. Maar om je tuin écht vogelvriendelijk te maken, moet er meer gebeuren. De Vogelbescherming stelt daarom speciale consulenten beschikbaar die bij je thuiskomen voor advies: „Met simpele veranderingen is al veel te verbeteren." door Frederike Krommendijk KEUKEN LI J K E Ni wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 1 mei 2010 Gastvrij voor vogels Sinds kort is Kevin Collins tuinvogelconsulent. Hij kreeg een speciale trai ning van de Vogelbescher ming en kan nu mensen advies geven over het vogelvriende lijk maken van hun tuin. „Mensen zijn best bereid iets te doen", zegt Collins. „Maar soms gaat het door onwetendheid fout. Als je een nestkast bijvoorbeeld pal in de zon hangt, krijg je er niks in. Zo'n kastje moet in elk geval in de middag schaduw hebben." Veel mensen denken dat ze met het voeden en bieden van nestgele genheid al goed op weg zijn. Dat is natuurlijk ook heel prijzenswaar dig, maar wie écht wat wil doen om vogels ter wille te zijn, moet de hele tuin onder de loep nemen. Het is niet zo lastig om het vogel brein te doorgronden, want het zijn in sommige opzichten net mensen: ze willen voer, veiligheid en voortplanting. „Die hang naar veiligheid kun je mooi zien als je een voedertafel neerzet. Midden op een grasveld komen er wel vo gels, maar ze zullen schichtiger zijn. Heeft iemand anders in de buurt een voergelegenheid die wél veilig voelt, dan zullen de vogels daar naartoe gaan. Vogels willen zich kunnen terugtrekken als er een sperwer rondvliegt of een kat loopt. Met doornige struiken als meidoorn en sleedoorn verbeter je hun leefomgeving al flink." Nog mooier is het als die begroei ing niet alleen veiligheid biedt, maar ook eten. Zo zijn meidoorn en sleedoorn niet alleen veilige ha vens, maar geven ze ook nog bes sen. Wilde rozen hebben doornen en later bottels op de koop toe. Wie veel vogels wil, moet niet al te 'opruimerig' zijn. Vogels heb ben veel meer aan een paadje van houtsnippers dan aan een tegel pad. „Onder houtsnippers is het al tijd vochtig. Vogels kunnen daar lekker in rommelen, op zoek naar pissebedden en regenwormen. Daarom moet je voor de winter niet al het blad wegharken en af voeren. Daar zitten veel spinnetjes en vliegjes in, die in de winter mooi als voedsel kunnen dienen." Over het algemeen geldt dat een tuin die aantrekkelijk is voor insec ten, ook een lusthof is voor vogels. Insecten hebben een voorkeur voor inheemse, niet al te gekunstel de planten. Sedum (hemelsleutel), Echinacea (zonnehoed), en Pulmo- naria (longkruid) bijvoorbeeld, zijn voor mens en dier aantrekke lijk. „Alle planten die inheemse bij enlokkers zijn, leveren daardoor ook voedsel op voor veel vogels. De dubbele, doorgekweekte soor ten zijn minder interessant dan de wat simpeler, enkelbloemige soor ten. Maar ook daarin heb je keus genoeg", vindt Collins. Op de web site van de Vogelbescherming zijn lijsten te vinden met begroeiing voor elke smaak (zie kader). Insecten kruipen graag weg, een gestapeld keermuurtje is daarvoor bijvoorbeeld ideaal. Collins: „Het hoeft allemaal niet zo gelikt en nieuw. Wij hebben een simpel muurtje gestapeld van tegels die el ders uit de tuin waren gekomen. Bij dat muurtje zien we heel veel vogels. De merel gaat bijvoorbeeld steeds kijken wat de muis heeft la ten vallen bij de ingang." Een klein waterpartijtje is ook een lokker. Dat kan een simpele bor relsteen op een speciekuipje zijn, maar een flinke schaal of een vij ver lokt ook vogels. „Je moet wel zorgen dat de wanden niet te steil zijn. Dan komen ze er als ze zwaar zijn van het badderen niet meer uit. Glooiende wanden zijn ideaal. Anders kun je zorgen voor een op stapje in de vorm van wat keitjes." De zandbak van de kinderen is een trekker omdat vogels er een zandbad in kunnen nemen. Daar mee raken ze lastige parasieten als luizen kwijt. „Je moet streven naar een tuin die aantrekkelijk is voor vogels, maar natuurlijk ook voor je zelf. De laatste jaren zijn veel oude hagen verdwenen en vervangen door schuttingen. Daar hebben vo gels niks aan, maar mensen willen nou eenmaal privacy. Laat je zo'n schutting begroeien met klimop, dan maak je al veel goed: je biedt nestgelegenheid en het is een ge weldige insectenlokker. Neem je een vuurdoorn, dan hebben vogels bescherming en bessen. Een wilde roos heeft bottels, waar weer groenlingen op afkomen. Zo kun je heel simpel en met weinig geld al flink wat verbeteren." Ook een tuinvogelconsulent op be zoek? De kosten zijn 25 euro voor le den en 40 euro voor niet-leden. Kijk op www.vogelbescherming.nl voor meer informatie. Reageren? redactie.wonen@wegener.nl I Niet teveel 'opruimen' in de tuin. I In elk geval een solitaire boom voor uitzicht, als schuilplaats en eventueel als voedsel bron; bijvoorbeeld els, berk, meidoorn, appelboom of lijsterbes. I Liever hagen dan schuttingen voor nestel- en schuilplekken. Kies bijvoorbeeld haag- beuk, meidoorn, liguster, taxus of hondsroos. i Struiken om te nestelen, te schuilen, liefst vruchtdragend en eventueel met stekels (krentenboompje, sleedoorn, bottelroos, Gelderse roos). Liefst ook een paar bladhou- dende soorten, zoals.hulst, voor winterbeschutting. i Bekleed erfscheidingen met klimplanten als vuurdoorn, klimop of wilde kamperfoelie. i Neem 'simpele' vaste planten die insecten lokken, zoals Alchemilla (vrouwenmantel), Eupatorium (koninginnekruid), Chrysanthemum (margrieten) ofAjuga (zenegroen). i Wie behalve vogels ook andere dieren een warm hart toedraagt, kan op de website www.mijntuinparadijs.nl informatie vinden. Op die site staan tips hoe je je tuin zó kunt inrichten, dat het een paradijs wordt voor vogels, vlinders en andere dieren, zo als libellen, kikkers en egels. Op bovengenoemde website worden ook tien criteria beschreven waaraan een dier vriendelijke tuin moet voldoen. Voldoet je tuin aan zeven van de tien punten, dan kom je in aanmerking voor het predicaat 'Mijn tuinparadijs'. Met het tuinbord kun je dan laten zien dat je de natuur een warm hart toedraagt en wellicht stimuleert dit bu ren, vrienden en familie om hetzelfde te doen. Ooit hip en veelgebruikt, nu afgedankt en zieltogend in een hoekje van de kast: keukenlijken. In deze aflevering: een bijzondere kurkentrekker. door Jan van Mullem Een kurkentrekker als keukenlijk? In Frankrijk zullen ze je met ogen als theeschotels aankij ken: 'A/Ion dieu! C'est incroyable!' In Nederland, waar de wijnconsumptie lager ligt, wordt daar minder gewichtig over gedaan. Zelfs een bijzonder exemplaar, zoals deze 'kurkbesparende' kurkentrekker van Henk Honingh, wordt sons scrupules als keukenlijk weggezet. Het ligt zo voor de hand, de vergelijking met Frankrijk als het land waar de meeste wijn wordt gedronken. Maar is dat ook zo? Laten we, voordat we de kurken trekker onder de loep nemen, een zijstapje maken. Dat kan goed bij wijn, zoals de liefhebber weet. Op internet staan talloze sites over wijnconsumptie. Ik kies www.wineinstitute.org/resources/statistics: klinkt voornaam en betrouwbaar, en heeft redelijk actuele cij fers over de periode 2004-2008. Wat blijkt? Frankrijk staat 'pas' derde. Ruim 53 liter wijn dronk de gemid delde Fransoos in 2008 bij zijn kaasplankje met stok brood. Dan deden de 932 inwoners van koploper Vati caanstad (waar geen mis wordt gemist) en de 1.828 onderdanen van runner-up Norfolk Island het 'beter' met respectievelijk 66,67 en 57,44 liter per persoon. En Nederland? Plek 30, met 21,68 liter. Tussen exces sief en bescheiden in. We kunnen best maat houden. Benieuwd naar landen onderaan de lijst? De Noordelij ke Mariana (eilanden in de Grote Oceaan), Noord-Ko- rea en Anguilla (eiland in de Caribische Zee) zijn de enige landen waar de teller op 0,00 liter blijft steken. Zeven landen erboven staan op 0,01 liter per onder daan. Van een goede wijn moet je genieten, zeggen ze weieens, maar je kunt ook overdrijven. Of Henk Honingh 'ons' wijngemiddelde haalt, meldt hij niet. Ik wil het hem ook niet vragen. Dat is zo lomp. Maar uit het feit dat hij deze superdeluxe kur kentrekker (of beter, kurkenverwijderaar) als keuken lijk nomineert, zou je kunnen afleiden dat niet dage lijks een flesje wordt geopend. Honingh: Ik vond deze bijzondere kur kenverwijderaar in mijn keukenla. In de jaren ze ventig heb ik 'm gekre gen van de vader van een vriend van me." Het lijkt een handig ding: „De bei de platte pennen steek je aan- weerszijden tussen kurk en hals tot ze verdwenen zijn. Vervolgens kun je met een draaiende, naar boven gerich te beweging, de kurk verwijderen, zón der die kurk te beschadigen of te door boren. Er komt dus geen kurk in de wijn." Voor wie héél handig is: volgens Honingh kun je met een handeling in om gekeerde volgorde zelfs de fles herkurken. Wijn met kurk heeft inderdaad erg veel 'body' en een weinig soepele afdronk - u ziet, ik heb er verstand van. Maar of die 'omgekeerde volgorde' óók een aan koopargument is, betwijfel ik. Bij ons gaat een aange broken fles dezelfde dag leeg, bij voorkeur via de slok darm. En daarin zullen wij niet de enigen zijn. Denk ik. Toch? Honingh besluit zijn mail met de opmerking dat hij zijn keukenlijk nog nergens is tegengekomen. Die uit nodiging tot zoeken sla ik niet af, ook omdat een colle ga zich herinnert ooit een demonstratie te hebben bij gewoond. Na een uur 'surfen' heb ik alle denkbare kur kentrekkervarianten gezien. Behalve Honingh's exem plaar met pootjes. Inderdaad, uniek. Of is er iemand...? Ik beloof plechtig niet te vragen naar wijnconsumptie. Ook een keukenlijk in huis? Mail info en foto van het keukenlijk naar redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 117