wonen 3 3 JT m Leonidas-anemoon Verwijderbare raamverf Top-10 tuinvogels Zaterdag! mei2010 wonen@wegener.nl 024-3650509 TO O 5 Tv m Tv Tik Leonidas in op Google en je krijgt als resultaat bonbons, voetbal, korfbal en nog zo wat. Maar bij de eerste tien resultaten zit geen Leonidas de Spartaan se held, die in de Pas van Thermopilae standhield tegen een overmacht van Perzen die in augustus van het jaar 460 voor Christus Griekenland binnenviel. Net zoals Leonidas wordt geassocieerd met bonbons, zo breng je Ajax en Heracles in verband met voetbal. Weinig fans weten naar wie hun clubs genoemd zijn. Hoeft ook niet: we hebben niet allemaal gymnasium gedaan. Zelfben ik ook geen gymnasiast, maar wel in oude geschie denis geïnteresseerd. Als je vaak genoeg Verbascum olympi- cum hebt gezaaid, ga je je toch afvragen waar die Olympus ligt waarnaar de plant genoemd is. Dan lees je vanzelf ook over de Griekse goden die op de Olympus woonden. Ornithogalum creticum, Irishttica, Fritillaria pontica: het zijn plantennamen die mijn fantasie prikkelen en me doen ver langen naar de streken waarnaar die planten genoemd zijn. Zo stond ik een jaar geleden in de Pas van Thermopilae. Ik was er alleen: sinds een snelweg wordt aangelegd van Athe ne naar het noorden van Griekenland, is er in Thermopilae alleen lokaal verkeer. Er is een parkeerterrein waar een standbeeld staat met een gedenk plaat waarop wordt geme moreerd hoe 1.000 Grie ken onder leiding van ko ning Leonidas van Sparta een overmacht van 1.700.000 Perzen tegen hielden. Totdat een verra der de Perzen een berg pad wees, waardoor ze de Grieken in de rug kon den aanvallen. De getal len zijn overdreven, maar een Griekse heldendaad was het zeker. Van de Pas van Thermopilae is weinig terug te vinden. Des tijds was het een smalle doorgang met aan één kant een bergwand en aan de andere de zee. De zee heeft zich terug getrokken en de pas is veranderd in een vlakte. De heuvel waar de Grieken begraven liggen, is er nog. In het voorjaar is die bedekt onder duizenden anemonen. Wie van wilde bloemen houdt, moet in het voorjaar naar Griekenland gaan. In maart, april en mei is het één grote bloemenzee. Zelfs de ruïnes van Delphi, die touringcars vol bezoekers trekken, zijn één grote rotstuin. Olijf- en sinaasap- pelgaarden staan vol blauwe druifjes en anemonen. Ik ben op de grafheuvel in Thermopilae gaan zitten, tussen de anemonen, en dan komt het verleden dichtbij. Hier ston den ze, de Spartanen met hun kornoeljehouten speren en daar, naar het noorden stond de god Xerxes met zijn mil joen Perzen wier pijlenregen de zon verduisterde. Onwille keurig raak je ontroerd. Maar niet ontroerd genoeg om niet met mijn zakmes één anemoon uit de harde grond te peute ren. Die anemoon van Leonidas bloeit nu in mijn tuin. Anemone pavonina, de anemoon van Leonidas. foto Romke van de Kaa De thuisblijvende voetbalfan is tijdens het WK in Zuid-Afri- ka niet langer aangewezen op oranje slingers, ballen en schmink om zijn liefde voor Oranje met de buurt te kunnen delen. Verffabrikant Global Paint Products komt met een verwijderbare raamverf voor binnen, 'bijvoorbeeld te gebrui ken tijdens alle Oranjegetinte evenementen'. De reukarme verf is volgens de fabrikant eenvoudig aan te brengen met een dopkwast (gratis bij elke flacon). Kliede ren mag: de gebruiker kan straffeloos een aantal lagen over elkaar heen aanbrengen. De verf wordt geleverd in een ko ker met vier flacons van 100 milliliter in rood, wit, blauw en oranje. Mocht Oranje verliezen dan kan de verf weer als een folielaagje van het glas worden getrokken. verwijderbare Ramenverf ,li«« mi Inclusief kieuH* www.globalpaint.com Huismus 190.587 Merel 118.926 Koolmees 118.460 Vink 92.526 Pimpelmees 74.874 Spreeuw 71.548 Kauw 54.069 Turkse tortel 49.634 Houtduif44.319 Roodborst38.932 bron: tuinvogeltelling.nl (2010) foto Peter de Jong/Brunostock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 116