?7T 27 reizen In Auschwitz vloeien de tranen nog steeds voor dromers en genieters reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 1 mei 2010 Voor de meeste mensen die Krakau bezoeken, is het doel van hun reis het 8o kilometer verder op gelegen Auschwitz. In dit grootste vernietigingskamp uit de Tweede Wereldoorlog wer den i,i miljoen mannen, vrouwen en kinderen, merendeels Joden vermoord. Het grootste deel werd vergast. Anne Frank en haar zus Margot verbleven twee maanden in Auschwitz, voordat ze werden overgebracht naar Bergen-Belsen. Kort voor het einde van de oorlog stierven beiden aan tyfus. Wie in Auschwitz de 'poort naar de hel' passeert en onder de cyni sche welkomsttekst Arbeit macht frei doorloopt, ziet waartoe de mens in staat is. Ook al weet ieder een van de gruwelijkheden: voor wie Auschwitz bezoekt, is de schok enorm. In de barakken zijn de stille getuigen van dit vernie lingskamp nog deels aanwezig. Duizenden schoenen, brillen, babykleertjes, koffers en andere persoonlijke bezittingen liggen the matisch uitgestald achter glas. Misschien wel het meest schok kend is de meters lange vitrine ge vuld met bijna 2.000 kilo afge knipt haar, bestemd voor de Duit se textielindustrie. De Poolse auto riteiten gaan ervan uit dat Ausch witz, in het Pools Oswiecim, niet geschikt is voor kleine kinderen. Er geldt dan ook een minimum leeftijd van 14 jaar. Een bezoek aan Auschwitz is een harde confrontatie met een hoofd- Aan de rand van het marktplein, Rynek Glówny pronkt de Mariakerk met de twee ongelijke torens. foto Birgitta Hermans Koffers met naam, geboortedatum en land van herkomst erop gekrijt. foto GPD/Niels Westra stuk uit de geschiedenis, dat nooit alleen in woorden kan worden ver teld. Er lijkt geen einde te komen aan de barakken. De uitkijktoren geeft een beeld van het immense oppervlakte: 260 voetbalvelden groot. De ruïnes van de gaskamers liggen aan de rand van het terrein. Ze werden vlak voor de bevrijding door de SS opzettelijk vernietigd. Er is voor gekozen de gaskamers niet opnieuw op te bouwen. Daar valt alles voor te zeggen. En hoe wel het vuur van de gaskamers is gedoofd, de as weggespoeld, vloeien op deze plek de de tranen nog steeds. S www.auschwitz.nl http://en.auschwitz.org.pl/rn/ en andere souveniers verkocht. De nostalgische paardenkoetsen ver voeren vanaf het plein toeristen langs de historische pareltjes. Krakau is een openluchtmuseum van bezienswaardigheden. De stad kwam als een wonder vrijwel on geschonden uit de Tweede Wereld oorlog. Het oude centrum is om ringd door een groene gordel van oude bomen en bankjes. Het is een genot om er te wandelen langs de prachtige bouwwerken uit de middeleeuwen, de renaissan ce en de barok. Dankzij deze con centratie van historische gebou wen en het reusachtige plein staat Krakau op de Werelderfgoedlijst van de Unesco. Krakau is ook een universiteits stad. Van de 750.000 inwoners zijn er 150.000 student. Zij zijn vaak te vinden in de meer dan tweehon derd keldercafés van Krakau. Jeug dige energie, aangewakkerd door li vemuziek, maken de kroegen tot aangename plekken voor een be zoekje. Op een kwartiertje lopen van het hart van Krakau stroomt de Wisla. Langs de rivier kun je dagdromen, LITOUWEN RUS. POLEN Warschau t Auschwitz! Krakau TSJECHIË 100 km SVPW infographic CRW, CN "3 p# - riiBisttfafr, r S&rt Wawe/ (tasted) VA zonnen of genieten van een hapje en drankje op één van de vele bo ten op het water. Op een heuvel, uitkijkend over de rivier, prijkt de Wawel, het koninklijk kasteel dat is verbonden met een kathedraal. In de kathedraal zijn de Poolse ko ningen gekroond en begraven. Ook de vorige maand verongeluk te Poolse president Lech Kaczyns- ki en zijn vrouw Maria kregen er hun laatste rustplaats. Onder de heuvel bevindt zich de Drakengrot, met de bekendste 200m draak uit Poolse volksverhalen. De draak moest iedere dag gevoerd worden. Koning Krak loofde zijn dochter uit aan degene die de draak kon verslaan. Alleen schoen maker Skuba durfde de uitdaging aan. Hij vulde een dood schaap met zwavel en voerde het dier ver volgens aan de draak. De vuurspu wende draak vloog in brand en probeerde het vuur te blussen met water uit de rivier. Maar hij dronk de halve Wisla leeg, waardoor hij opzwol en uiteenspatte. Vlakbij de Wawelheuvel ligt de Joodse wijk Kazimierz, ooit een aparte stad, bewoond door 69.000 Joden. Het was veilig terrein voor Joden uit heel Europa, tot in 1939 de Duitse troepen de stad binnen trokken en de Joden werden opge sloten in een getto. In' 1943 werd het getto vernietigd. Weinig Joden overleefden de Holocaust. In 1993 werd de wijk opgeknapt toen Ste ven Spielberg er zijn film Schind- ler's list opnam. Momenteel wo nen in Kazimierz nog maar 100 tot 150 Joden. Maar in het labyrint van smalle straatjes is de cultuur die er vroeger bestond, nog voel baar. Ieder jaar wordt er in juni en juli het Festival van Joodse Cul tuur gehouden. Een bezoek aan Krakau kent een waardige afsluiting met een klas siek concert in een van de 160 ker ken die de stad rijk is. Dit jaar viert Polen het Chopinjaar, ter her innering aan de componist die 200 jaar geleden geboren werd. Chopins dichterlijke voorkomen en de romantische elementen in zijn muziek passen perfect in het dromerige Krakau. In Krakau staat een bontjas nog vaak voor welvaart. foto Birgitta Hermans WizzAir vliegt vanaf het Duitse vliegveld Weeze en Eindhoven naar Katowice, zo'n 100 kilome ter van Krakau. Vanaf de luchtha ven van Katowice rijdt een bus naar Krakau. Ryanair en Air Ber lin vliegen vanaf Weeze recht streeks naar Krakau. Zie ook: www.polenreisbureau.nl Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 107