23 spectrum De waarde van 50.000 graven Zaterdag 1 mei 2010 gedeeld verdriet kruizen. Even verderop staan de kruizen die al wit zijn geschilderd. Weer een afdak je verder penselen drie medewerkers met uiterste precisie de namen van de overlede nen op de nieuwe gedenkstenen. „De krui zen waren hier van tropisch hardhout", verklaart Tuhumury. „Maar het klimaat is te extreem." Geen enkel hout is bestand tegen de over vloedige zon en regen van Bandung. Tuhu mury toont enkele verwijderde kruizen, die onder de rooilijn nog maar een kwart van hun oude omvang hebben. De 5.200 oud-landgenoten liggen er, 14.000 kilometer verwijderd van het vader land, bepaald niet verlaten en verwaar loosd bij. Integendeel, de erevelden in In donesië zijn juweeltjes van zorg en aan dacht. Deze erevelden zijn het werk van de Nederlandse Oorlogsgravenstichting (OGS). Al sinds 1946 zorgt deze stichting voor graven van Nederlanders die in oor logstijd zijn gesneuveld. Zo'n driekwart hiervan is niet-militair. Tijdens de Tweede Wereldoorlog was er dikwijls geen tijd mensen een fatsoenlijk graf te geven. Pas na de oorlog was er tijd voor ordening. Zowel in Azië als in Euro pa zijn toen duizenden landgenoten herbe graven op erevelden. Anno 2010, 65 jaar na het einde van de oorlog, weten Nederlan ders hun in de Tweede Wereldoorlog ge vallen voorouders nog steeds te vinden. Volgens Tuhumury gaat er geen week voorbij of er komen Nederlandse belang stellenden. „Het is indrukwekkend te zien hoe mensen hier nog één keer afscheid ko men nemen van ouders of grootouders." De gastenboeken van Leuwigajah en Pan- du, een ander ereveld in Bandung, vertel len hetzelfde verhaal. 'Bedankt voor de goede verzorging, mede namens mijn broer Ronald', schrijft mevrouw Brummel- huis uit Oldenzaal. 'Ereveld heel goed on derhouden. Dank', concluderen Joyce en Peter Dumoulin uit Sterksel. Zowel in Leu wigajah als in Pandu gaat het zo pagina na pagina door. Met afzenders uit Lichten voorde, Leidschendam, Eindhoven, Ber gen op Zoom, Breda en Heerlen. Lof en dankbaarheid vullen de pagina's. Alle Indo nesische erevelden bij elkaar leverden in 2009 liefst 6.400 complimenten op. Ook in Nederland beheert de OGS twee erevelden: de Greb- beberg (841 slachtoffers en Loenen (3788 slachtoffers). In het Veluwse Loenen, bij Apeldoorn, lig gen overledenen uit de Tweede Wereld oorlog (burgers, verzetsstrijders en militai ren) zij aan zij met militaire slachtoffers van VN-operaties in Libanon, voormalig Joegoslavië, Irak en Afghanistan. Het is een bijzonder ereveld, waarbij de gedenkste nen niet in strakke lijnen liggen, maar juist meebuigen met de meanderende paden. Onder andere de Afghanistan-slachtoffers Smeehuijzen en Van Uhm vonden hier re centelijk hun laatste rustplaats. Jaarlijks vindt hier op 4~mei een herdenking plaats. Wandelend over de Loenense paden met OGS-president Robert Croll, in het dage lijkse leven president van de rechtbank in Zwolle, en OGS-directeur Gel Flieringa valt hun passie op voor het werk van de stichting. Of de bomen wel goed gesnoeid zijn, of het grind niet te veel wegspoelt, of de gedenkstenen wel schoon genoeg zijn. Het geanimeerde keuvelen van beide man nen getuigt van grote betrokkenheid. Toch weten ze als geen ander dat deze zorg voor stoffelijke zaken niet de kern van de zaak vormt. Dat het slechts voorwaardelijk is. Want erevelden zijn bovenal plekken van gedeeld verdriet. Croll verwoordt het kern achtig. „De Oorlogsgravenstichting heeft goede hoveniers. En ook herbegraven is bij ons in goede handen. Maar we willen bo venal een geheugensteun zijn voor de waarde van vrede en veiligheid." Waarna Croll Albert Schweitzer citeert: 'het beste pleidooi voor vrede is een oorlogsgraf. Flieringa vult aan dat de OGS sinds enige tijd een kentering constateert. Steeds vaker worden de graven van de oorlogsslachtof fers bezocht door kleinkinderen en achter kleinkinderen. „We zien het op onze OGS-reizen naar Indonesië, waar kleinkin deren steeds vaker opa of oma vergezellen, maar ook hier in Loenen." Een bijzonder voorbeeld is het verhaal van de Amsterdamse verzetsman Gerard Put ter, die in 1942 door de Duitsers op de Waalsdorpervlakte is geëxecuteerd. Jaren lang wist zijn familie niet waar zijn laatste rustplaats was. Het zorgde voor ballast, waar de familie moeilijk raad mee wist. Een achterkleinzoon nam vorig jaar het ini tiatief om via de jongste DNA-technieken alsnog zijn overgrootvader te identificeren. Tot vreugde van de familie lukte dat. Be gin dit jaar is op het graf van Gerard Putter in Loenen zijn naam geplaatst. Een 68 jaar oude familiewond kan eindelijk helen. „Eindelijk rust", zei Putters dochter bij die gelegenheid. Croll vindt het een troostrijk verhaal. „Verdriet verwerken is superper soonlijk. Maar als je verdriet monopoli seert, het niet meer kunt delen, dan kan het ondraaglijk worden. Dat is de kracht van onze erevelden: een ereveld is een mo nument voor allen. De overtreffende trap van verdriet bestaat immers niet." Q www.ogs.nl reageren? spectrum@wegener.nl De Oorlogsgravenstichting (OGS) onder houdt 50.000 graven: 13.000 in Nederland, 25.000 op Java, 12.000 in de rest van de wereld, verdeeld over 50 landen. Van de 50.000 graven is 22 procent van militairen, 78 procent van burgers. De OGS krijgt jaarlijks 2,6 miljoen euro subsidie van de overheid. De stichting heeft in Nederland 26 man personeel en in Indonesië 130 mensen. KOMNKRIJX nfS 'NEDERLANDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 101