is thee te Chinees voor Europese markten9 Griekse tragedie 'gevaar Libanees dorp slacht zijn Egyptische slager af Zuid-Koreanen nemen afscheid van matrozen spiegelen zich graag aan alles wat westers is, tot ergernis landgenoten Gordon Brown verwijst in debat naar blunder vrijdag 30 april 2010 «dj 3TCV00I waarden bereid zijn Griekenland geld te lenen. Voor Nederland zou dat neerkomen op een bedrag van 1,8 miljard euro. Maar inmiddels spreekt Duitsland al over een Griekse financieringsbehoefte van 135 miljard euro. Als Nederland naar rato blijft bijdragen, zou de Nederlandse lening ook ongeveer drie keer zo groot kunnen wor den. Maar voor De Jager is het zo ver nog niet, eerst moeten de Griekse regering, het IMF, de Euro pese Centrale Bank en de Europe se Commissie het eens worden over keiharde saneringen in Grie kenland en over het leningenpak ket. De regeringsleiders van de eu rolanden houden daar dan nog een top over in Brussel. De TXvee- de Kamer debatteert volgende week vrijdag met De Jager over de hulp. Volgens vicepremier André Rou- voet, die bij afwezigheid van pre mier Jan Peter Balkenende de mi nisterraad voorzat, is het mogelijk dat een land failliet gaat. Als Euro pa niets doet zijn de gevolgen vol gens hem groter dan als de euro landen de Grieken wel helpen. beiroet - Boze Libanese dorpsbe woners hebben zich gisteren door niets en niemand laten tegenhou den bij het spelen van eigen rech ter. Hun Egyptische slager moest het ontgelden. Hij zou twee kinde ren hebben vermoord en moest worden gelyncht. De slager werd doodgestoken en zijn lichaam door het dorp ge sleept na beschuldigingen dat hij vier leden van een plaatselijke fa milie had vermoord, onder wie de twee kinderen. Tientallen bewoners van het dorp Ketermaya, in het Chouf-gebergte, vielen Mohammed Msallem met stokken en messen aan terwijl hij politieonderzoekers rondleidde op de plek van de moorden. De politie wist hem naar een nabij gelegen ziekenhuis te brengen, maar de dorpelingen sleurden hem uit de intensive care en be gonnen hem opnieuw te slaan. Nadat ze hem hadden vermoord, kleedden ze hem tot op zijn onder broek uit, legden het lijk op de mo torkap van een auto en hingen het uiteindelijk aan een paal. De politie was niet in staat de gru weldaad tegen te houden. De dor pelingen hadden versperringen op geworpen zodat politieversterkin- gen de plek van de moord niet konden bereiken. Msallem werd woensdag gearres teerd op verdenking van het dood schieten van twee meisjes van 7 en 9 jaar en hun grootouders. Hij werkte als slager in het dorp. De man had bekend dat hij de moorden had gepleegd, maar zijn motief was niet bekend. De Libanese minister van Binnen landse Zaken heeft opdracht gege ven tot een onderzoek naar het ge beuren. „Pure jaloezie", zegt Wang op het terras van Starbucks. „Mensen die zo denken, willen ook best dure koffie drinken, ze hebben alleen het geld niet. Daarom doen ze of ze neerkijken op de groeiende groep die het wel kan betalen, op Chinezen die goed Engels spreken en buitenlandse vrienden hebben. Die yoga leuker vinden dan gym nastiek in het park." Zolang steeds meer Chinezen meer geld krijgen dankzij de snelst groeiende economie ter wereld, zal het aantal xiaozi blijven groeien. Op universiteiten is de op komst van een volgende groep al te zien: de wei-xiaozi, nep-kleine kapitalisten. Studenten die ook duur willen leven en liever een lap top van Apple hebben dan van het Chinese Lenovo, maar die die ei genlijk nog niet kunnen betalen. Starbucks heeft goed door welke kant het opgaat in China. In het centrum van xiaozi-stad Sjanghai zitten filialen van de Amerikaanse koffieketen nu al op kruipafstand van elkaar. De rest van het land zal volgen, is de overtuiging van hoog ste baas Howard Schultz. Deze maand kondigde hij aan dat het aantal koffiewinkels in theeland China de komende jaren moet groeien tot 'duizenden'. Nu telt het land 376 filialen. den haag - Demissionair minister Jan Kees de Jager (Financiën) maakt zich „grote zorgen" over de ontwikkelingen rond Griekenland en Portugal en de gevolgen die dat heeft voor de financiële markten. Die liggen er volgens de minister „niet florissant" bij, zei hij gisteren na de ministerraad. De Europese Commissie, de Euro pese Centrale Bank (ECB) en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) zitten in de eindfase van hun besprekingen over noodhulp aan Griekenland. Daarbij zujlen eu rolanden leningen verstrekken aan het land. Ook Nederland is bereid onder voorwaarden geld aan Grie kenland te lenen. „We moeten voorkomen dat het erger wordt", zei De Jager. Het gaat er volgens hem om de financiële stabiliteit te bewaken. Maar het is nu eerst aan de Grieken om duidelijk te maken wat ze gaan doen aan bezuinigin gen en hervormingen. „Zachte heelmeesters maken stinkende wonden", verwoordde De Jager het Nederlandse standpunt. Eer der maakten de eurolanden al dui delijk dat ze onder strikte voor- Een Starbucks in Peking. De Amerikaanse koffieketen wil het aantal winkels de komende jaren in China uitbreiden tot 'duizenden'. - foto Greg Baker/AP londen - De leiders van de drie grote politieke partijen van Groot-Brittannië hebben gister avond voor de derde keer de de gens gekruist op de Britse tv. Pre mier Gordon Brown had heel wat goed te maken. De Schot beging woensdag nog een enorme blun der door een Labourkiezer te schof feren door haar bekrompen te noe men. Brown verwees er gister avond naar: „Er komt heel wat kij ken bij deze baan en zoals u deze week zag doe ik het niet allemaal goed. Maar ik weet wel hoe ik de economie moet leiden, in goede en slechte tijden." Brown was tien jaar minister van Financiën. daejeon - Zuid-Korea heeft giste ren afscheid genomen van de 46 matrozen die omkwamen toen hun marineschip op 26 maart in tweeën brak en zonk in omstre den wateren bij de grens met Noord-Korea. De gecremeerde resten van de ma trozen werden in aanwezigheid van onder andere president Lee Myung-bak bijgezet op de nationa le begraafplaats in Daejeon. Van zes vermiste matrozen wer den alleen plukken haar en afge knipte nagels verbrand. Militairen van de marine en luchtmacht van Zuid-Korea zijn verplicht die bij hun indiensttreding af te staan voor het geval zij omkomen en hun resten niet geborgen kunnen worden. Op die manier wordt ge garandeerd dat er toch een traditio nele, confuciaanse uitvaart kan plaatshebben. De Zuid-Koreaanse minister van Defensie zegt dat het sterke ver moeden bestaat dat het patrouille schip, de Cheonan, is getroffen door een torpedo. Aangenomen wordt dat de torpedo is afgevuurd door een Noord-Koreaans vaar tuig. Toch wordt niet verwacht dat Zuid-Korea militair zal terugslaan, omdat dit alleen maar tot meer spanningen zal leiden. Noord-Ko- rea ontkent iedere betrokkenheid. Een familielid van een van de omgekomen matrozen huilt boven zijn graf. De Zuid-Koreanen hebben het sterke vermoeden dat het patrouilleschip Cheonan getroffen werd door een Noord-Koreaanse torpedo. foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9