8| Omvang Voor xiaozi ramp neemt alsmaar toe Pakistan en India willen weer praten Ahmadinejad predikt meer kinderen Doden bij aanslag met autobom Negen jaar voor Duitse amokmaker Turkije wil nog een brug over de Bosporus 'Bisschop misbruikte nog een jongen' Mislukte operatie is fysiek geweld Alles zit tegen bij bestrijding CULTUURVERSCHILLEN 'Kleine kapitalisten' 'Vierhonderd soorten bedreigd door olie' vrijdag 30 april 2010 mmmxmmmm TEHERAN De Iraanse president Ahmadinejad heeft gisteren gezinsplanning be spot en de bevolking aangespoord meer kinderen te krijgen. „Wester lingen zeiden veertig jaar geleden 'laten we de bevolking controle ren' en kijk ze nu'eens. Hun bevol king is oud en aan het veroude ren", aldus de Iraanse leider. Vol gens hem willen de Iraniërs juist kinderen en 'God zal ze voeden'. BAGDAD Bij een aanslag met een autobom in de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn gisteren acht mensen omgeko men. Twintig mensen raakten ge wond. De aanslag vond plaats bij een aantal slijterijen in het zuid westen van de stad. Hoewel er al ja ren een afname is van geweldsin cidenten in Irak, worden nog gere geld aanslagen gepleegd. De mees te vinden plaats in Bagdad. ANSBACH Een 19-jarige Duitse scholier die vo rig jaar bewapend met een bijl, messen en brandbommen zijn gymnasium in Ansbach binnen stormde, is gisteren veroordeeld tot negen jaar cel. Ook wordt hij in een psychiatrische kliniek onderge bracht. De rechtbank verklaarde hem schuldig aan 47 pogingen tot moord, berichtte de Bayerischer Rundfunk. ISTANBUL Turkije wil een derde brug over de Bosporus bouwen. Het bouwwerk van 1.275 meter lang zal naar schat ting 3,8 miljard euro gaan kosten, zei de Turkse minister van Trans port, Binali Yildirim, gisteren. De hangbrug moet ongeveer 25 kilome ter ten noorden van Istanbul aan de noordkant komen van de zee-engte die Europa en Azië scheidt. BRUGGE Voormalig bisschop Roger Vanghe- luwe van het Belgische Brugge heeft niet één, maar twee minderja rige jongens uit zijn familie sek sueel misbruikt. Het Vlaamse tv-station VTM heeft dat gisteren gemeld. De zender beroept zich op informatie van een vertrouwens persoon. Vangheluwe heeft zijn functie als bisschop neergelegd. Jus- titiewil geen commentaar geven. KASSEL Een mislukte schoonheidsoperatie kan gelden als fysieke aanval. Een Duitse rechtbank bestempelde gis teren een 55-jarige vrouw uit Aken als slachtoffer van geweld na ver keerd afgelopen operaties. De vrouw liet in 2000 twee keer vet af zuigen. Het kwam tot ernstige com plicaties. De gynaecoloog bleek niet bevoegd. De vrouw heeft mo gelijk recht op schadevergoeding. Chinezen die vaak naar Star bucks gaan, worden be schimpt door de vele landge noten die liever aan de thee blijven. Het oude China botst met het nieuwe. Vijf keer zoveel olie in zee ais tot nu toe aangenomen. 1 BP constateert derde lek bij oliebron, catastrofe uitgeroe pen tot nationale ramp. 1 In brand steken olievlek blijkt niet overal te lukken.en wind in richting kust gedraaid. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - De olievervuiling in de Golf van Mexico is nu offi cieel een nationale ramp. In de staat Louisiana riep gouverneur Bobby Jindal gisteren de noodtoe stand uit omdat de olievervuiling daar vanavond aan de kust wordt verwacht. Hij had de federale over heid al om bijstand gevraagd na dat de wind richting kust was ge draaid. President Barack Obama verklaar de dat alle beschikbare middelen zullen worden ingezet om de ge vreesde milieuramp te bezweren. De Amerikaanse autoriteiten vre zen dat het negentig dagen kan du ren voor de olielekkage is gestopt. Reddingswerkers in de Golf van Mexico kampen iedere dag met meer tegenslag bij het bestrijden van de olieramp. Er bleek gisteren vijf keer meer olie te ontsnappen dan gedacht sinds ruim een week geleden een olieplatform in vuur opging. Oliemaatschappij BP heeft bovendien een derde lek geconsta teerd, nog dichter bij de oliebron die ruim anderhalve kilometer on der de zeespiegel ligt. Het Amerikaanse leger zal op kor te termijn worden ingezet om te helpen. Mogelijk wordt er een ma rineschip gestuurd om reddings schepen te ondersteunen en te be voorraden. Militaire vliegtuigen kunnen helpen om de olievlek te bestrijden met het uitstrooien van chemicaliën. De marine levert twintigduizend meter opblaasbare versperringen en zeven olievegers. Autoriteiten schatten dat de ver vuiling nu vijfduizend vaten olie per dag is, ofwel 800.000 liter. Tot gisteren ging men uit van 160.000 liter. De drie lekkages bevinden zich 75 kilometer uit de kust. Reddingsploegen hebben delen van de olievlek in brand gestoken en gaan de komende dagen moge lijk nog meer in brand steken. Pro bleem blijkt nu, dat de olie vaak te verdund is door het zeewater om vlam te vatten. BP overweegt een soort koepel te plaatsen over de lekkages om zo de olie al onder wa ter op te vangen. Het is een tech niek die nog nooit is toegepast op een dergelijke diepte. Tot overmaat van ramp is de wind gedraaid. De verwachting is dat de olie vanavond laat de kust bereikt. Autoriteiten proberen koortsach tig een drijvende beschermingswal op te richten. De kwetsbare na tuur in het deltagebied van de Mis sissippi is in gevaar. Meer dan vierhonderd diersoorten lopen gevaar door de olievervui ling, dat stelt het ministerie van Na tuur en Visserij in Louisiana. „Wan neer je gaat nadenken waarvoor dit gevolgen kan hebben, dan is het echt niet te geloven", aldus Karen Foote van het departement. Veel soorten zijn juist begonnen met paaien en broeden. Volgens NASA en een federaal agentschap voor zeeleven worden onder meer peli kanen, zeeschildpadden, oesters, garnalen, de blauwvintonijn en de koningsstern bedreigd. door onze correspondent Remco Tanis w ang Kai (29) zit re laxed in de zon op een terras van Star bucks in Sjanghai. Colbert uit, hippe gympen aan de voeten. Voor hem op tafel staan een groenteshake en een stuk li moentaart, terwijl hij op zijn iPhone zijn mail checkt. Wang is in alles een enorme 'xiaozi', een spottende term die Chinezen ge bruiken voor landgenoten die heel westers worden. Xiaozi, letterlijk vertaald 'kleine kapitalisten', drin ken liever koffie bij het Amerikaan se Starbucks dan groene thee bij de Chinese keten Chamate. Ze praten met elkaar over westerse cultuur, gaan met hun laptop naar cafés die westers aandoen, spreken elkaar aan met hun Engelse na men, die andere Chinezen alleen gebruiken als ze met buitenlan ders praten. Ze gebruiken Google, in plaats van de in China veel gro tere zoekmachine Baidu. „Niets mis mee", vindt Wang. „Ik maak gewoon gebruik van de mo gelijkheden die te vinden zijn, nu China zich steeds verder openstelt voor.de rest van de wereld. Het geeft zoveel nieuwe keuzen, waar om zou je die niet gebruiken?" Omdat je geen geld hebt, is één re den. Xiaozi zijn vrijwel uitsluitend te vinden onder hoogopgeleide, jongere Chinezen in de rijke ste den aan de kust. Een veel grotere groep Chinezen, ook in die rijke steden, heeft het geld niet om bij Starbucks voor 2,65 euro een kof fie te kopen. Die groep vindt een pot thee van een paar cent in een theehuis ook veel Chineser, en dus beter. „Xiaozi zijn nep", vindt Zhang Ling (34). „Het zijn gewoon Chine zen, die oppervlakkig westers pro beren te doen. Ze imiteren wat ze flillilfll1 IIIMMIIIHIIIIIIIIIH mi IIIIIIIIIIHIIII lllli II III 11 zien in westerse films en op tv, maar in hun hart zijn ze gewoon Chinees. Het is dom dat ze zich an ders voordoen dan ze zijn." Xiaozi weten dat de meeste Chine zen neerbuigend over hen denken. Het lijkt ze weinig te kunnen sche len. Sjanghai is de meest xiaozi- stad van het land. Volgens veel Chinezen is de stad net zo weinig Chinees als New York City het ech te Amerika voorstelt. Niet dus. De tegenstelling tussen xiaozi en de rest is een kleine botsing der be schavingen in het land. De premiers Singh (links) en Gilani ontmoeten elkaar in Bhutan, foto AP THIMPHU - India en Pakistan gaan weer met elkaar in gesprek over vrede. De premiers Manmohan Singh van India en Yousuf Raza Gilani van Pakistan zijn het sinds gisteren openlijk met elkaar eens over de noodzaak de betrekkingen te normaliseren en het vertrou wen te herstellen. Singh en Gilani ontmoetten elkaar op een regionale bijeenkomst van Zuid-Aziatische landen in het Hi- malaya-koninkrijk Bhutan. Zij had den in de wandelgangen een ge sprek dat vijf kwartier duurde en volgens de ministers van Buiten landse Zaken Nirupama Rao en Shah Mahmood Qureshi 'zeer goed' en 'erg vriendschappelijk' was verlopen. De premiers droegen hun twee mi nisters op te bespreken hoe de for mele dialoog, die in 2004 werd ge start maar na de bloedige aansla gen van november 2008 in het In diase financiële centrum Mumbai werd afgebroken, weer op gang kan worden gebracht. India stelt dat de aanslagen, die aan 166 mensen het leven kostten, het werk waren van militanten af komstig uit Pakistan. De Indiase minister Rao zei giste ren dat India bereidheid heeft ge toond om met Pakistan'over 'alle punten van zorg' te praten, maar dat 'terrorisme vooruitgang op alle punten tegenhoudt'. Gilani bezwoer tegenover Singh dat Pakistan serieus werk maakt van de vervolging van degenen die voor de aanslagen in Mumbai ver antwoordelijk zijn, aldus Rao. Sinds ze in 1947 onafhankelijk wer den van Groot-Brittannië hebben Pakistan en India drie keer oorlog met elkaar gevoerd, waarvan twee keer om Kashmir. Beide landen staan onder druk van de Verenig de Staten om het vredesoverleg te hervatten. Als de spanningen verminderen, hoopt de regering in Washington dat Pakistan meer aandacht en middelen zal besteden aan de be strijding van de taliban en Al Qae- da aan zijn westelijke grens met Af ghanistan. De Amerikanen zijn van mening dat uit deze streek de meeste terreur afkomstig is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8